| savino23 a întrebat:

Buna tuturor.Este adevarat ca tot ce faci pe pamant, se scrie-n Cer?

20 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu că l-ar durea mâna pe God să scrie toate porcăriile care le fac eu.
Acum serios, care dintre noi crezi că știe, că n-am murit să aflăm.

| Esperança a răspuns:

Intr-o carte de aducere aminte. fiecare fapta, fiecare cuvant rostit.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Se scrie in cer, adica pe nori?
Oricum, God va avea ce sa scrie.

| Rapunzell a răspuns:

Este adevarat. Si la fel de adevarat este si ca tot ce este legat pe pamant este legat si in Cer si tot ce este dezlegat pe pamant, este dezlegat si in Cer. Adica ce marturisesti la spovedanie se dezleaga si, prin Canon, ti se iarta. Dar ce ti ascuns si nu marturisesti va fi in defavoarea ta la Judecata.

| sandra2012 a răspuns:

Da, totul este scris de Dumnezeu si la judecata particulara care are loc imediat dupa moarte si la judecata de apoi, care va fi la sfarsitul lumii, Dumnezeu va arata fiecarui om tot ceea ce a facut bine sau rau in viata. Si nimeni nu poate spune ca nu e adevarat, pentru ca li se vor infatisa inaintea ochilor fiecare fapta buna sau rea, iar omul isi va aminti de fiecare in parte.

| Raquella a răspuns:

Este o Carte in care sunt scrise toate faptele noastre, chiar si gandurile si simtamintele noastre.

| Rapplex a răspuns:

Inseamna ca e criza de cerneala de mult.

| CobraLeon a răspuns:

Astazi, am fost la toaleta de la scoala. Dupa ce mi-am terminat "socotelile" am iesi afara si m-am uitat in sus. Ce crezi ca am vazut!?
"Cobra si-a facut nevoile, Cobra s-a sters la cur, Cobra isi ridica pantaloni, Cobra se uita la cer".
Deci, ce pot spune...chiar tot ce facem pe pamant se scrie-n cer(?)

| AnghelB a răspuns:

Corect.

| ROBERT89 a răspuns:

Este filmat in 3d, si se stocheaza in memoria cosmica Akasha.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! Este foarte adevarat, dar din pacate nu a venit nimeni sa zica ce si cum e acolo sus, dar cu siguranta vom da socoteala pentru tot ce am facu aici, fie de bine, fie de rau, important e sa ne trezim la realitate si sa realizam ca raul nu are ce cauta in jurul nostru, si ca trebuie sa ne caim pentru tot raul provocat...

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Daca tu poti crede in povesti de adormit copii, atunci da, God scrie tot!

| Daavidd a răspuns:

Dumnezeu îţi cunoaşte totul, gândurile, faptele, inima, sufletul si tot ce eşti incă inainte să te fi născut el îţi cunoştea toată viaţa si ceea ce vei face, şti totul este contabilizat şi atunci când vei ajunge în cer la judecată nu va trebui să spui nici un cuvânt pentru că conştiinţa ta te va acuza sau nu, bine ar fi sa aduni numai lucruri bune, Dumnezeu să te luminezehappy GBU

| baru a răspuns:

Sall. Sunt mai multe pareri. Una, se spune ca am fost lasati pe pamant sa ne platim datoriile. Doi. Altii spun ca nu exista viata dupa. Altii ca se reincarneaza dupa faptele lui. Si tot asa. Deci> Canta razi, danseaza, fa cea ce-ti dicteaza inima. Traieste viata intr-o contemplare profunda. Traieste clipa, si lasa aceste probleme in grija intregului. Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sigur uita-te in sus te veziiiiiiiiiiiiiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Savino? de ce crezi ca spune popa la inmormantare; si iarai Doamne robului tau,acesta,toate pacatele,facute cu voia, fara voia lui, cu gandul cu fapta sau cu cuvantul?

| savino23 explică (pentru anonim_4396):

Probabil ca asa este traditia.dar stiu ca Dumnezeu ne iarta pacatele pe care noi le am savarsit, dar nu le stim, dar le iarta si pe celelalte daca ne cerem iertare din inima si nu le mai facem.Omul dupa ce moare, degeaba te rogi pentru el, caci rugaciunea nu mai conteaza.Parerea mea.

| onename a răspuns:

Tot ce faci pe pamant se stie in Cer, eu asa zic.

| Fußball a răspuns:

Da.asa este. Dumnezeu are o carte in care sunt scrise de catre un inger absolut toate faptele, simtamintele si gandurile oamenilor.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Fußball):

Tu chiar crezi asta sau o zici la mișto?
Tu ești conștient că nu poți să scrii într-o carte oricât de mare gândurile unui singur om.dar apoi a miliarde.
Tu cândești cu capul sau cu stomacul de ajungi să crezi așa abureli?