| Steregoi a întrebat:

E=h×f. Pot exista frecvente sub nivelul constantei Planck. Cea mai mica energie detectabila e la f=10^(-6)Hz adica E=6. 6x10^(-34)[Jxs]x10^(-6)[1/s]=6.6x10^(-40)[J]. Lumina vizibila e la f=10^15Hz. Lumina spirituala si vocile duhurilor se afla undeva la E mai mic decat 6. 6x10^(-40)[J]. De exemplu E=3. 1x10^(-780)[Jxs]x10^15[Hz]=3.1x10^(-765)[J] pentru lumina spirituala si E=3. 1x10^(-777)[J] pentru vocea unui duh considerand un sunet in jurul la 1000 Hz din banda vocala. Ce calcule mai puteti face?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui, insa daca duhurile ar influenta in felul asta... practic nu ar exista.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Constanta Planck e doar limita de perceptibilitate a omului cu toate aparatele construite de el. Sub aceasta limita e un domeniu energetic in care pot avea loc schimburi de energii si pot fi propagate diferite frecvente adica o intreaga retea de infrastructura imateriala pentru lumea materiala. Eu numesc imaterie orice nivel energetic intre zero si constanta Planck. Cum crezi ca exista ceea ce vedem? E o lucratura sustinuta de Dumnezeu prin Duhul Sfant. E clar ca exista ceva mult mai fin la baza materiei care organizeaza materia. Daca materia era ceva static era mai putina nevoie de interventie de intretinere. De aceea am zis ca "Dumnezeu e si mic pe langa faptul ca e mare peste limitele universului material" pentru ca este capabil sa-si exercite controlul asupra materiei de la nivele energetice foarte mici imposibil de vazut sau de detectat de catre om. Ceva atat de vast precum materia este mult mai bine controlat de la nivel micro spre nivel macro decat invers de la nivel macro spre nivel micro desi toate aceste controale micro insumate si inlantuite formeaza ceva imens adica ceea ce vedem simtim si cunoastem adica universul material. Din ceva mic se poate forma si organiza ceva mare insa invers se poate doar prin fragmentare sau imprastiere a ceva mare ceea ce e mai putin la indemana. Mai explicit e mai la indemana sa fie construita o casa din caramizi decat sa fie construita prin cioplirea unei stanci. Prin imprastiere spre infinit universul material nu se poate uniformiza sub zero sau prea aproape de zero si sa dispara. Ceva oricat ar fi de fragmentat nu va deveni niciodata zero chiar daca limita teoretica ar fi aproximativ zero. Aproximativ zero nu e zero. Limita cand x tinde spre infinit mic din 1/x e doar aproximativ egala cu zero adica 1/x cu x=infinit mic nu e zero ci 0. 000000... 1 adica un infinit mic de zerouri dupa punctul fractional si la capat un 1. "1" e orice cantitate finita care fragmentata la infinit mic nu dispare ci e doar imprastiata. Ceva care exista nu dispare niciodata oricat de fragmentat si divizat si imprastiat ar fi. Acest calcul dovedeste existenta domeniului imaterial sau spiritual cum il mai numim noi chiar daca nu il putem percepe. Si pentru ca asa ceva, precum domeniul spiritual sau imaterial, sa existe nu e nevoie de universuri paralele sau multiversuri ( ca in teoria gresita si ireala a stringurilor ) sau ceva de genul infinit mare in infinit mare care dpdv matematic e ilogic pentru ca infinitul mare este unul singur. Asa cum exista un singur infinit mare la fel exista un singur absolut sau un singur Dumnezeu. Aceasta e alta dovada ca exista un singur Dumnezeu absolut si nu mai multi. O alta dovada ca exista un singur Dumnezeu este data de faptul ca legile fizice sunt aceleasi peste tot si se aplica peste tot in materie si se armonizeaza perfect intre ele. As putea spune ca suma infiniturilor mici e un infinit mare. Infinit mic x infinit mic = infinitul mare sau absolutul, sau infinit mic adunat de un infinit mic de ori e un infinit mare. De exemplu, mai concret, 3 adunat cu el insusi de 3 ori e 3 x 3.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Ai inteles bine.

Nu duhurile controleaza materia ci un singur duh impersonal care e la randul lui controlat de Dumnezeu. Nu degeaba spune Duhul lui Dumnezeu pentru ca Duhul e o componenta impersonala a unei persoane asa cum este bratul unei persoane.

Insa duhurile personale se pot strecura prin infrastructura imateriala asa cum un om material se poate strecura prin golurile unei pesteri materiale.

Iti poti da seama ca intre zero si constanta Planck este integrat un intreg univers imaterial care sta la baza universului material.

De aceea ingerii nu pot fi vazuti chiar daca stau in fata noastra. Demonii se pot infiltra subtil intr-un om, animal posedandu-l.