| Steregoi a întrebat:

E=h×f. Pot exista frecvente sub nivelul constantei Planck. Cea mai mica energie detectabila e la f=10^(-6)Hz adica E=6. 6x10^(-34)[Jxs]x10^(-6)[1/s]=6.6x10^(-40)[J]. Lumina vizibila e la f=10^15Hz. Lumina spirituala si vocile duhurilor se afla undeva la E mai mic decat 6. 6x10^(-40)[J]. De exemplu E=3. 1x10^(-780)[Jxs]x10^15[Hz]=3.1x10^(-765)[J] pentru lumina spirituala si E=3. 1x10^(-777)[J] pentru vocea unui duh considerand un sunet in jurul la 1000 Hz din banda vocala. Ce calcule mai puteti face?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui, insa daca duhurile ar influenta in felul asta... practic nu ar exista.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Ai inteles bine.

Nu duhurile controleaza materia ci un singur duh impersonal care e la randul lui controlat de Dumnezeu. Nu degeaba spune Duhul lui Dumnezeu pentru ca Duhul e o componenta impersonala a unei persoane asa cum este bratul unei persoane.

Insa duhurile personale se pot strecura prin infrastructura imateriala asa cum un om material se poate strecura prin golurile unei pesteri materiale.

Iti poti da seama ca intre zero si constanta Planck este integrat un intreg univers imaterial care sta la baza universului material.

De aceea ingerii nu pot fi vazuti chiar daca stau in fata noastra. Demonii se pot infiltra subtil intr-un om, animal posedandu-l.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat