| anonim_4396 a întrebat:

E mare pacat daca lucram pe acasa, in ziua de duminica ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Lasă că Dumnezeu nu te vede, că nu există!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea are de ce sa fie, daca nu ai timp de luni pana vineri atunci sambata si duminica iti permiti sa faci curat, te intelege Dumnezeu doar nu vrea sa fi imputit.

| Filip23 a răspuns:

Da. Toate celelalte porunci duc la un efort. Pe cand asta iti cere doar sa te odihnesti.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu consider ca este pacat sa muncesti duminica si in sfanta zi de sarbatoare daca nu esti la serviciu.
Ai timp de luni-sambata sa iti faci treburile gospodaresti.
Dar omul este invatat sa pacatuiasca si isi gaseste de munca in zi de sarbatoare mai ceva ca in cursul saptamanii.
Pana la urma fiecare face ce doreste.dar ma intreb, de ce mai zici Doamne ajuta cand pleci la drum daca tu nu esti in stare sa cinstesti o zi de sarbatoare?
O zi bunahappy

| danay72 a răspuns:

In Biblie nu spune acest lucru.

| Narcis2007 a răspuns:

E tare mare pacat sa faci ceva util intr-o zi de duminica

| anonimg a răspuns:

Biblia vorbeste de sambata, si nu duminica. E-adevarat ca este geu; ba inca imposibil. Dar. "daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele." (Ioan.14:15)
Pacatul se raporteaza strict intre om si Dumnezeu, si nu intre om si om.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa stii biserica are o oarecare intelegere pentru acest lucru.
Daca lucrezi de luni pana sambata,si doar duminica e timp pentru treburile gospodaresti, nu e mare pacat.
In plus daca ai animale in gospodarie, trebuesc hranite, asa cum trebuie sa mananci si tu.
Daca sunt lucruri urgente de facut, care nu le poti face in celelalte zile, e bine sa le faci dupa ce ies preotii de la slujba (12-13)
Dar in general duminica e facuta pentru odihna si multi profita de asta pentru a,, chiuli'' de la treburile gospodareti!(ma aflu si eu printre ei) big grin

| milan9 a răspuns:

Una e sa hranesti animalele si alta e sa lucrezi tu deliberat. Una dintre cele zece porunci se referea si la o zi de odihna, o zi de celebrare speciala a lui Dumnezeu, nu?

| Holiday a răspuns:

E pacat pe naiba, dar daca muncesti cum sa mai mergi pe la biserica sa cotizezi?!?
Ideea e ca sambata sa te odihnesti pentru a fi in forma duminica sa mergi sa le dai bani popilor.
Restu-i prosteala religioasa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E pacat mare, deoarece Dumnezeu ne da exemplu : El care nu a obosit s-a odihnit, dar omul care oboseste nu se odihneste

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E cel mai pacat de pacat. poate ca daca ar fi fost pacat majoritatea oamenilor nu ar fi olbigati sa munceasca 7 zile pe saptamana, 12 ore pe zi. dar traim intr-o lume modelata de om, nu de dumnezeu

| Fantastic7 a răspuns:

Mare de tot

| Grecee a răspuns:

De ce sa fie pacat sa lucrezi?
FA CE VREI...