| Blackwoman27 a întrebat:

E pacat daca ma impartasesc cand sunt in perioada menstruatiei?

8 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Da, daca esti pe stop, stai in pridvor.

| mixxjim a răspuns:

In principiu nici nu ai voie sa intri in biserica in acea perioada pentru ca "murdaresti" biserica. asta vine de pe vremea cand nu existau nici tampoane, nici ob-uri, si chestia cu murdaritul era chiar la propriu. acum tu te impartasesti sa te "cureti", dar esti de "necuratat" fiind in acea perioada, asa ca...

| Dana211 a răspuns:

Nu e neaparat pacat. Ideea asta cu "nu ai voie in biserica daca esti in perioada menstuatiei" vine din trecut cand femeile nu se puteau proteja si pentru a nu face "mizerie" nu le era permis sa intre in Biserica iar daca intrau se considera ca fiind un pacat

| Lia09 a răspuns:

DA! Nu se intra niciodata in biserica cand ai menstruatie, cu atat mai mult cand sa-ti iei Impartasania. E un pacat si mai mare!

| a răspuns:

In mod normal nu ai voie sa intri in biserica daca esti in acea perioada, batranii spun ca e pacat sa intri atunci in biserica deci daca ar fi sa te iei dupa spusele lor e pacat sa te impartasesti dar nu stiu cat e de adevarat. eu spun totusi ca ar fi mai bine sa amani cateva zile.bafta!

| 7Azaky a răspuns:

Asa se zice...ca ar fi pacat, de ce...nu se mai precizeaza!big grin
Dar mie nu mi se pare a fi nici un fel de pacat!
Deci fa cum iti spune inima!big hug Pe Dumnezeu il gasesti in tine! Nu neaparat in Biblie sau Biserica!

| dianacool a răspuns:

Buna, draga mea! Domnisoarele, Femeile, in perioada ciclului lunar nu au voie sa se atinga de nimic sfintit, dar daca se afla cineva pe patul de moarte, nu se mai tine cont de asta si se poate spovedi si se poate impartasi.

| spiridusuanonim a răspuns:

Dapai la noi sunt multe traditi din batrani... si unde stau eu... stiu ca daca esti femeie si ti-a venit menstruatia. nu prea e bine sa intri in biserica. dar mno. asta e o traditielaughing eu nu cred asa ceva laughing