| nesuferit a întrebat:

E vreo religie care crede in dumnezeu isus, dar nu crede in sfinti?

43 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Fără a nominaliza vreun cult evanghelic, baza creștinismului este încrederea doar în Dumnezeu Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Să nu confundăm; " a crede " cu " a mă încrede ".

Concluzia: Orice creștin care are la bază Cuvântul Lui Dumnezeu " Biblia ", crede că au existat sfinți și oricine se încrede în Dumnezeu este un sfânt, după învățătura Bibliei: `` Căci este scris: „Fiţi sfinţi, căci Eu sunt sfânt". `` 1 Petru 1:16. A te încrede în oameni, este împotriva învățăturilor biblice.

`` Mai bine este să cauţi un adăpost în Domnul, decât să te încrezi în om;`` Psalmul 118:8.

`` Nu vă mai încredeţi, dar, în om, în ale cărui nări nu este decât suflare: căci ce preţ are el?`` Isaia 2:22.

| morningstar a răspuns:

Penticostalii, baptistii, crestinii dupa evanghelie, adventistii.

| hereo a răspuns:

De crezut se crede, dar nu toti ii cinstesc, sarbatoresc sau mai grav sa li se inchine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa Sfanta Scriptura credinta in sfinti nu este acceptata de Dumnezeu deoarece si sfintii si ingerii sunt slujitori ai lui Dumnezeu si in afara de Hristos nu mai este alt mijlocitor intre Dumnezeu si om!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestina ortodoxa.ne invata sa-i respectam pe sfinti si sa fim asemeni lor dar sa nu ne inchinam sfintilor sau sa ne rugam lor decat in Iisus Domnul, cu credinta si dragoste frateasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Drept ai vorbit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nesuferitule? cu sfintii santem impreuna lucratori in Domnul.noi ortodocsii.incercarea ta e jalnica iar tu esti asemenea.ei sunt biserica biruitoare in timp ce noi cei traitori pe pamant santem biserica luptatoare.dar cum sa intelegi tu asa ceva? cu un singur neuron si acela suparat pe ortodocsi? imposibil.

| mariamarybu a răspuns:

Din cate stiu eu religia pocaita! asta cuprinde penticostali si baptisti dar mai sunt cateva grupuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariamarybu):

Asta nu e o religie! Orice om care va ajunge in cer trebuie sa fie pocait (asta nu inseamna aderarea la un cult sau religie ci intors, cainta, parere de rau fata de pacat)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariamarybu):

Dupa Sfanta Scriptura credinta in sfinti nu este acceptata de Dumnezeu deoarece

| nesuferit explică (pentru anonim_4396):

In opinia mea cel mai penal lucru care il fac ortodoxii e faptul ca se roaga la sfinti, si parca n-ar fi suficint mai striga si in gura mare ca au fost ajutati

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Ajutorul nu vine de la sfinti ci de la Dumnezeu!

| nesuferit explică (pentru anonim_4396):

Ajutoru vine de la tine insuti. daca n-am bani, ma duc la biserica sa ma rog sau la munca, eu unul m-as duce la munca

| anonim_4396 a răspuns (pentru nesuferit):

Aici m-am referit la cei credinciosi care vin cu cereri la Dumnezeu sau la sfinti, ingeri etc!

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta! laughing Nu cred ca ai citit Biblia daca spui o asa mare prostie.

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel

Cap. 2

19. Deci, dar, nu mai sunteţi străini şi locuitori vremelnici, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii şi casnici ai lui Dumnezeu.

Intra pe :
www.sensism.wordpress.com - blogul meu si al fratilor mei.
Citeste primele doua articole din seria: "Idolatria Ortodoxa - O afirmatie fara SENS". Amandoua vorbesc de sfinti, cu peste 80% versete Biblice. Apoi al 3-lea despre Moaste si al 4-lea despre icoane.

Ti le sugerez pe toate.
In Biblie, Noul Testament, despre sfintii din VT, Pavel zice catre evrei: "de care lumea nu era vrednica!".
Mai mult, din cate imi amintesc eu de la Iacov zice ca mare putere are rugaciunea staruitoare a DREPTULUI! Nu zice nicaieri: "bolnavul sa se roage Domnului si se va vindeca", ci indeamna: "sa cheme preotul sa se roage pentru el si sa-l unga cu untdelemn".

Iar minunile facute de Dumnezeu sunt facute prin ingeri si prin sfinti! Asta vezi si in VT si in NT.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Ma refer la cei care se inchina sfintilor care au murit! Desigur ca daca traiesc in trup sfintii te pot ajuta dar nu rugandu-te in fata lor; sunt si ei oameni si totodata slujitori ai lui Dumnezeu!

| nesuferit explică (pentru LgMihail):

Ma ia cu panica serios cand vad citate din biblie

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

In Apocalipsa apar urmatoarele versete:
Cap.8
3. Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului.
4. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor.

Tot in apocalipsa vedem cat de constienti, prezenti, activi erau aceia inaintea Tronului lui Dumnezeu. Lumea nu se terminase, dar ei se rugau si Il slaveau!

Eu iti vorbesc, dragul meu frate, de chestii probate! Eu le-am probat. De vindecari la moaste si de vindecari cu rugaciune la Sfantul Nectarie, etc.
Nu uita. Sfantul Elisei Proorocul era MORT! Si a facut o inviere din morti, cand trupul acelui om s-a atins de oasele lui!
Si voi huliti moastele!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Ai dreptate in ce spui dar inchinarea la moaste si sfinti nu ii este placuta lui Dumnezeu orice ai spune si orice argumenate ai aduce!

| LgMihail a răspuns (pentru nesuferit):

Vrei ceva integrame?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Cand imi vei aduce dovada scripturala ca inchinarea la moaste, ingeri, sfinti si asa mai departe este acceptata de Dumnezeu si chiar recomandata si asat este si o porunca voi fi de acord cu tine!
Eu nu trec peste ce este scris! Cuvantul spune ca ceea ce trece peste ce este scris este de la Cel Rau!

| wales a răspuns (pentru nesuferit):

Dar munca cine ți-o scoate în cale?

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta-ma. Daca esti asa "fricos" in a nu pacatuii fata de Hristos, atunci inseamna ca esti precaut si dornic sa vezi ca POATE-POATE te inseli, nu?
In primul rand nu stii ce inseamna inchinare. Inchinarea la ORICE este iubit lui Hristos nu este doar sugerata, este DARUITA aceluia care este iubit de Hristos. Vrei dovada biblica? Sigur, poftim:
7. Iar îngerului Bisericii din Filadelfia scrie-i: Acestea zice Cel Sfânt, Cel Adevărat, Cel ce are cheia lui David, Cel ce deschide şi nimeni nu va închide şi închide şi nimeni nu va deschide:
8. Ştiu faptele tale; iată, am lăsat înaintea ta o uşă deschisă, pe care nimeni nu poate să o închidă, fiindcă, deşi ai putere mică, tu ai păzit cuvântul Meu şi nu ai tăgăduit numele Meu.
9. Iată, îţi dau din sinagoga satanei, dintre cei care se zic pe sine că sunt iudei şi nu sunt, ci mint; iată, îi voi face să vină şi să se închine înaintea picioarelor tale şi vor cunoaşte că te-am iubit.
10. Pentru că ai păzit cuvântul răbdării Mele, şi Eu te voi păzi pe tine de ceasul ispitei ce va să vină peste toată lumea, ca să încerce pe cei ce locuiesc pe pământ.
11. Vin curând; ţine ce ai, ca nimeni să nu ia cununa ta.
Apocalipsa, capitolul 3.

Inchinarea la "oameni" este practicata in VT si in NT. Din smerenie, sfantul crestin ajunge sa o refuze, dar nu Dumnezeu. Dumnezeu e minunat intru sfintii lui (Psalmul 67 - traducerea ortodoxa). Noi pe DUMNEZEU Il slavim cand ne inchinam slujitorilor lui. Singurul tau argument este "de ce ingerul ii zice lui Ioan sa nu i se inchine". E foarte simplu:
Ioan era batran ca si apostol, corect? Cand a scris Apocalipsa nu poti spune: Era un oarecare de pe cale, neinvatat cu teologia, care se plimba de colo pana colo cu alte treburi.
Tocmai! Daca era neapostolic sa te inchini la aratare ingereasca, Ioan nu o facea din start! Ingerul, pe motiv ca "suntem impreuna-lucratori" ii spune sa nu i se inchine. Deci asa mare era Ioan incat ingerul s-a smerit in fata lui!

Dar inchinare = plecaciune. Nu ADORATIE! Adoratie e cuvenita lui Dumnezeu si ortodocsii stiu asta si daruiesc cele cuvenite. Cinstirea e cinstire, poruncita sfintilor! AVEM PORUNCA, cauta in Biblie. "pe toti acestia sa ii aveti intru cinste!" zice Pavel.
Am discuta pana maine. Daca ai stii ortodoxia (deplin e lucru imposibil) ai lasa toate!

Afla un lucru! Sola Scriptura e impotriva scripturii! Daca Sola Scriptura spune: "nimic nu e bun daca nu apare in Scriptura", atunci "Sola Scriptura" nu e buna, intrucat NICAIERI, in BIBLIE, nu sunt dovezi pentru ea!

Oamenii, aflam ca aveau predaniile, invatatura si mai ales, la decizia care privea "tairea imprejur sau netaierea imprejur" a crestinilor, aveau hotararea Bisericii. Dar nu aveau Biblia! Biblia au avuta mult mai tarziu smug
Si nicaieri in Biblie nu scrie: "Doar cartile astea sunt bune, doar pe astea citile, doar astea sunt suficiente!". Mai mult, SolaScriptura neaga efectiv canonul Biblic! Nicaieri in Biblie nu spune care carti sunt bune si care nu! laughing
Canonul Biblic e facut de Biserica, deci Biblia e facuta de Biserica! Biserica, avand ca temelie apostolii, si fiind ea insasi "stalp si temelie al adevarului"!

Pace tie si casei tale! Dreapta-credinta (ortodoxie) iti urez!

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa intaresc totusi ceva zis de tine:
"Cuvantul spune ca ceea ce trece peste ce este scris este de la Cel Rau!"
Deci, instrumentele de cantat in Noul Testament, SolaScriptura, Reformele in Biserica (de parca Hristos nu era in stare sa isi randuiasca singur Biserica asa cum trebuie) si chiar canonul Bibliei (adica insasi Biblia) sunt de la "Cel Rau". Hai la islam? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Care voi? Eu nu spun decat ceea ce zice Scriptura!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Scriptura nu este inteleasa de multi asa cum trebuie inteleasa! Si nu nu am de ce sa fiu de acord cu islamul! Scriptura nu se contrazice!

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai citit nimic din ce ti-am zis. si daca ai facut-o, nu ai putut decat sa te eschivezi.
Nu pot decat sa sper ca diavolul te va slabi, suficient cat sa te preia cineva inapoi la Hristos.
Doamne-ajuta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Nu spune nimic? De indreptarul invataturilor sanatoase nu ai auzit? De faptul ca nu trebuie sa ne lasam furati de filozofia lumii nu ai auzit? Si inca o intrebare la care sa cauti raspuns! La cine ar trebui sa inaltam rugaciuni si sa-I aduceam inchinare, Creatorului sau creatiei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Eu cred in Hristos si sunt de acord cu Sfanta Scriptura! Nu inteleg ce vrei sa spui cu "sa te preia cineva inapoi la Hristos!"

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

De faptul ca aceia de care imi zici se vor "SCULA DINTRE VOI" (adica vor fii schismatici!) nu ai auzit? De faptul ca vor venii cu invataturi RASTALMACITE nu ai auzit?
Nu uita, pana astazi Ortodoxia are aceleasi talmaciri ca in secolul 4! Talmacirile fiecarei secte dateaza de (cel mai aproape) sec 16-17.

Trebuie sa iti pui intrebarile astea cu intentie ca sa te crezi si drept. Si nebun de-ai fii, tot n-ai fii sectar, citind Biblia.
Cand nu te vei ruga tu doctorului sa te vindece, atunci sa mai vorbesti! Te inchini la materie la tot pasul si mai presus de toate te inchini tie insuti, dar nu o recunosti!
In Sfant salasluieste Hristos. Nu ai inteles oare din Biblie ca Dumnezeu e slavit in creatia Sa?! De ce crezi ca a facut-o?!?!?!?

Vai de capul vostru. Ochi aveti si nu vedeti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura, spre mustrare, spre indreptare, pentru inteleptirea cea intru dreptate! Uite dovada!

| LgMihail a răspuns (pentru anonim_4396):

Bati campii... Nu am contrazis asta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LgMihail):

Eu nu iti spun altceva decat ceea ce spune Scriptura nu omul!

| Urzi23 a răspuns (pentru nesuferit):

Nesuferit explică (pentru Jasser):
Ajutoru vine de la tine insuti. daca n-am bani, ma duc la biserica sa ma rog sau la munca, eu unul m-as duce la munca

Urzi23 in dialog :

Daca te duci si te imbraci de la un tomberon si mai dai pe fata cu niste crema de ghete sa arati mai tuciuriu, gatit in acest fel o tai la usa bisericii, inveti un cintec "vreau un ban sa iau o piine" si o scoti la capat. Vezi sa nu te cocoseze in batai concurenta rolling on the floor

| nesuferit explică (pentru Urzi23):

Ce legatura are raspunsu tau? cu intrebarea

| Urzi23 a răspuns (pentru nesuferit):

Nesuferit explică (pentru Urzi23):
Ce legatura are raspunsu tau? cu intrebarea

Urzi23 in dialog :

Roaga un adult din familie sa citeasca cele de mai jos si sa le explice cu cuvinte mai pe intelesul tau

Urzi23 a răspuns (pentru nesuferit):
Nesuferit explică (pentru Jasser):
Ajutoru vine de la tine insuti. daca n-am bani, ma duc la biserica sa ma rog sau la munca, eu unul m-as duce la munca

Urzi23 in dialog :

Daca te duci si te imbraci de la un tomberon si mai dai pe fata cu niste crema de ghete sa arati mai tuciuriu, gatit in acest fel o tai la usa bisericii, inveti un cintec "vreau un ban sa iau o piine" si o scoti la capat. Vezi sa nu te cocoseze in batai concurenta rolling on the floor

| nesuferit explică (pentru Urzi23):

Dai ba drumu ca nai nici un haz

| 123456numelemeu a răspuns:

Pei cam da

| deedeetzi a răspuns:

Adventistii nu cred in Sfinti, si nici penticostalii sau baptistii.

| manyoalex a răspuns:

Nu cred ca exista. Eu sunt penticostal si credem in sfinti, doar ca nu ne rugam la ei. P.S. nu exista religie pocaiasca sau pocaita, oricine se poate pocai, adica sa se smereasca si sa isi recunoasca greselile in fata Lui Dumnezeu

| Pascaru_Petru_1964 a răspuns:

Da pocaitii