| TamplaruAnisoara a întrebat:

"El ne-a mântuit si ne-a dat chemarea sfanta, nu pentru faptele noastre, ci după hotărârea Lui si după harul care ne-a fost dat in Hristos Isus înainte de veșnicii, dar care a fost descoperit acum prin arătarea Mântuitorului nostru Hristos Isus, care a nimicit moartea si a adus la lumina viață si neputrezirea, prin Evanghelie". 2 Timotei 1/9, 10
In Biblie timpul este împărțit in doua ere : cea a Vechiului Legământ si cea a Noului Legământ. Asta înseamnă si ca exista doua cai prin care oamenii pot fi mântuiți?

Răspuns Câştigător
| Konstantin2020 a răspuns:

Citește Evrei 11. Enoh, Noe, Avraam a crezut pe Dumnezeu și i-a fost socotit neprihanire. Habacuc 2.4 "cel neprihăniți va trai prin credinta"
Și fără credinta e cu neputința sa fim plăcuți lui Dumnezeu

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista doar o singura Cale, cea noua, Noul Legamant. Vechiul Legamant A INCETAT la CRUCE.

| RAY a răspuns:

Cine nu il accepta pe iisus ca fiu a lui iahve este bagat in iadul vesnic, iisus spune ca este singura cale, ceea ce in vt nu apare, desi conform crestinismului o singura cale, confirm islamului la fel o singura cale

| Celcestietot a răspuns:

Daca ne gandim bine, ar putea sa existe 2 cai, dar stim sigur de existenta uneia, iar aceea este Iisus.

| SilentRain a răspuns:

Nu exista doua caii pur și simplu sa răzgândi, a schimbat regulile jocului

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista 2 cai prin care putem fi mantuiti. Cum ai zis si tu exista era "noului legamant". Mantuirea a fost data de incarnarea, moartea si invierea lui Iisus. Inainte de incarnare nu exista mantuire.

| Algo098 a răspuns:

Dz si variantele lui sunt o fentezie menita sa dea sperante si iluzii false printre care se numara si asa zisa mantuire care nu exista si nici nu ar avea de ce sa existe. Caile spre mantuirea imaginara pot fi multiple in functie de povestea fantezista in care credem.

| sanboss a răspuns:

In primul rand vreau sa precizez ca Dzeu in 2 ere diferite cum ai zis VT si NT nu pune doua sisteme de mantuire in acelasi timp. Ori metodele VT ( nu intru in detalii ca e prea mult ) ori prin Isus ( jertfa sa ). Era veche a ajuns pana la Ioan B. si de acolo incepe totodata era noua. Deci raspunsul e clar. fapte 4:12 În nimeni altul nu este mântuire, căci nu* este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiţi." 1TIM 2:5 5 Căci* este un singur Dumnezeu şi este un** singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, A M I N

| Whateverrr a răspuns:

Respectarea legii vechiului testament nu mai este o conditie a mantuirii noastre, datorita faptului ca Iisus Hristos a implinit Legea, El neavand niciun pacat. El a murit si a inviat, iar asta ne sta ca marturie ca poate sa ne invieze si pe noi de la moarte la viata, daca acceptam jertfa Sa, crezand in El.
E absurd sa mai aduci acum jertfe, cum faceau evreii in vechime, din moment ce jertfa lui Iisus este completa si capabila sa ne ia toate pacatele. In concluzie, este o singura cale pentru noi care ne aduce mantuirea: Ioan 14:6 "Isus le-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine."