| Strikey a întrebat:

Era o pilda care zice cam asa: la spovedanie o credincioasa a spus ca are 4 pacate mari si a trimis-o duhovnicul sa aduca de la rau 4 pietre mari si dupa i-a spus sa le arunce in iarba in curtea manastirii. Si in aceeasi zi a mai venit una care zicea ca are pacate mici si a trimis-o sa-i aduca un pumn de nisip si la fel sa le arunce in iarba in curtea manastirii. Si le-a spus la amandoua sa vina peste 40 de zile ca sa le impartaseasca. A venit prima, cea cu 4 pacate mari si a trimis-o sa stranga pietrele alea 4 din iarba si le-a strans si i-a dat voie sa se impartaseasca. A venit a 2-a si tot asa i-a spus si femeia i-a spus duhovnicului ca nu are cum fiindca s-au imprastiat si nu poate sa le mai gaseasca fiindca au intrat in pamant ori le-a calcat oamenii in picioare etc. si nu i-a dat voie sa se impartaseasca, fiindca si pacatele mici trebuie spovedite...

Ce vreau eu...e sa imi spuneti exact cum este pilda asta. Sa imi dati un link. Dau funda. Ok?

Răspuns Câştigător
19 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Hristos a Inviat!

Nu stiu cum e, nu am auzit-o, dar e foarte multa invatatura in ea.
O sa intreb maine un preot si sa vad ce gasesc, numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Strikey explică (pentru robby212):

Adevarat a inviat! Mi-ai fi de folos daca ai gasi aceasta pilda cum e scrisa ea, ca si eu am auzit-o de la cineva. bafta!

| Strikey explică (pentru SaveOurSouls):

Zice in Biblie: "nu vorbiti mult ca paganii". Eu cred in Dumnezeul Cel Adevarat. Sunt Ortodox si asta e ortodoxia...cine vrea sa se mantuiasca se mantuieste, cine nu, asta e. E alegerea lui. Noi ortodocsii nu mergem din case in case sa impartim pliante ca voi. Nu ne milogim de oameni ca sectantii.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pacatele mici pot deveni mai usor patimi, ca tu spui n-am omorat pe nimeni dar daca l-ai judecat in mintea ta l-ai osandit inainte de judecata lui Hristos; clevetirea e un pacat mic dar e mare daca ai vorbit de rau pe cineva care poate n-a gresit si tu ai raspandit un zvon ce i-a facut rau, poate a pierdut serviciul, poate a fost sanctionat, poate s-a imbolnavit etc...

| CinevaNou a răspuns:

Mai bine faci pacate mari decat pacate mici.

| Strikey explică (pentru SaveOurSouls):

Hristos e unul singur nu mai multi. Esti un sectar si spui numai prostii. Dar Dumnezeu oricum ne iubeste pe toti la fel si viata noastra ne-o putem indrepta. Esti ratacit deocamdata, dar cine stie, poate Dumnezeu te va indrepta pe calea cea buna. Am incheiat discutia! Fiindca toti stim adevarul, numai ca dracul impreuna cu vointa noastra.....sunt cei mai mari vrasmasi.

| Strikey explică (pentru CinevaNou):

Asa-i referindu-ne la primul raspuns. Dar referitor la al 2-lea- mai bine nu facem deloc tongue

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Zici ca Dumnezeu a venit acum 2000 de ani...etc. A fost omorat si dupa trei zile a inviat. In cele trei zile, cum a stat universul fara Dumnezeu ca sa il sustina? Cum de nu s-a dărâmat toata sandramaua? Ce au facut ingerii si celelalte creatiuni fara stapan? Si-au facut de cap? Ar fi trebuit sa fie un haos general timp de trei zile, atat in lumea vie cat si in cea nevie, dar nu a fost nimic. Cum explici?

| Angel0 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Calmeaza-te frate.Biblia este ok pana la ultimul cuvant, inclusiv VT.
Fiecare cuvant reprezinta un simbol.
Si sunt multe. happy

| Angel0 a răspuns:

Daca ai pacate mari si multe cel mai bine ar fi sa iti cumperi un camion.
Si uite asa se construiesc biserici.
Unul aduce pietrele altul nisipul.

| Esperança a răspuns:

Pai daca esti atat de credincios precum te lauzi, ar trebui sa stii ca nu exista pacate mici si pacate mari!

| RAY a răspuns (pentru Strikey):

Cotizatia de 10 la suta scrie pe fruntea sectantilor de ce crezi ca fac atata propaganda religioasa ca sa se imbogateasca, au cladiri mari si vile scumpe cica ei reprezinta pe isus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacatele nu sant mari si mici.ce a grsit eva de a trebuit apoi sa moara tot neamul omenesc? a mancat dintr-un fruct oprit? nu asta e foarte grav.neascultarea este grava si a produs un asemenea dezastru planetar.fiindca prin neascultare samanta celui rau a fost samanata in firea omului.si a ramas acolo.si a crescut dand nastere la alte ramuri, la alte rele.de aia spun acum toti, de ce lumea asa de rea.fiindca in oameni a crescut si a acoperit tot ce era bun in el, pana si credinta ca Dumnezeu e bun, facandu-l sa creada ca Dumnezeu a generat raul si nicidecum neascultarea lui.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa generalizam putin.
n primul rand, Eva fiind ispitita de sarpe, a incalcat porunca lui Dumnezeu si a muscat din marul cunostintei binelui si raului etc...
Intrebarea se pune: de ce protoparintii nostri au savarsit un pacat mancand dintr-un pom? De ce este pacat sa mananci un fruct? Pai, este pacat in urmatorul context: faradelegea inseamna incalcarea poruncilor lui Dumnezeu, necredinta in Dumnezeu si lipsa de respect fata de El. Teoretic, in porunca data de Dumnezeu protoparintilor nostri, se crede ca (,) cuprindea toate celelalte porunci dumnezeiesti. TOtusi, nu putem afirma cu certitudsine daca a fost sau nu ''test''. Cert e ca, si imi asum ceea ce voi spune, daca Adam si Eva si-ar fi cerut iertare inaintea lui Dumnezeu, eu cred ca Dumnezeu, in nespusa Lui bunatate, iar fi iertat.
Opinia mea :d