| Sportacus123 a întrebat:

Este adevărat că ateii sunt cei mai buni oameni?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii.
Si stii de ce?
Pentru ca ei daca sunt buni... sunt buni din propria vointa nu din frica cum sunt unii credinciosi.

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, ateii sunt mai morali pentru ca asta e in general prin partile noastre ideologia unei elite. Daca ar fi atei in masa (ca de ex. in China) ar inceta aceasta moralitate superioara bazata pe autoselectie.

In general oamenii sunt morali pentru ca asa e caracterul lor, nu e functie de ce ideologie/opinii religioase au.

| ania a răspuns:

Degeaba fac lucruri bune dacă sunt rebeli fata de Creator și nu ii recunosc autoritatea legitima peste viata lor, mândria e cel mai mare păcat.

| RAY a răspuns:

Depinde de fiecare în parte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mastadont a răspuns:

Nu neapărat, dar sigur sunt cei mai ancorați în realitate și cu capul pe umeri.

| FreddieM a răspuns:

Nu neaparat ca sunt mai buni, dar cu siguranta altruismul lor e sincer, onest, neconditionat de nici o eventuala efemera recompensa pe care cealalta categorie o aseapta. Chiar si,, pacatele'' evita sa le faca doar de frica pedepsei divine, nicidecum din pura umanitate si bun simt.
Diferenta intre un ateu si un credincios, e ca primul e in gradul sa faca diferenta dintre bine si rau fara vreun,, ajutor'' extern.
Cheers.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ateismul sau teismul nu influenteaza moralitatea unei persoane intr-o masura atat de mare pe cat credem, sunt credinciosi nesuferiti si atei morali si atei nesuferiti si credinciosi morali.Moralitatea este mai degraba un simt indus in fiinta noastra, nu influentat de credintele religioase.Religia, pentru unii, este doar o metoda de a privi relaitatea si metafizicul, conform alegerilor noastre personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum vezi tu bunătatea unui om, nu toți oamenii vad bunătatea la fel!

| EestiSodalane a răspuns:

Nu prea sunt buni de nimic

| Whateverrr a răspuns:

Buni conform cărui sistem moral?

| IonelaIasmina a răspuns:

Mhm...asta să o crezi tu! Ești ateu nu? laughing
Eu mă feresc de acești oameni sincer. laughing laughing
Sunteți buni că ce? laughing

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Desigur!
Hitler, Stalin, Mao, nu au fost buni?
Au fost buni în a ucide cât mai mulți oameni, dar tot ca buni se contorizează.

| RAY a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Hitler a era creștin, Stalin era să devină preot, mai a omorât toți trădători din tara

| T0Teu a răspuns:

Nu.

| painecuzahar a răspuns:

Da. Cei mai ok oameni pe care i-am cunoscut. Si eu nu sunt ateu, sunt agnostic. Crestinii sunt plini de ura fata de oricine e diferit si oricine gandeste pentru el. Exemplu mai sus: EestiSodalane. E exemplu perfect de om care incurajeaza ateismul fara sa isi dea seama

| Airbus2000 a răspuns:

Profa de religie mereu ne spune sa ne ferim de atei. Deci nu cred ca sunt prea buni, sincer. Mai degraba as fi prieten cu un criminal in serie. laughing

| UrsuValentina a răspuns:

Buni la ce? Daca nu au frica de Dumnezeu, eu nu pot avea incredere in ei!