| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Este adevarat ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, Biblia este Cuvantul scris al lui Dumnezeu. A fost scrisa de catre 40 de barbati alesi de Dumnezeu (numiti profeti), intro perioada de~1600 de ani. Este formata din 66 de carti, imbinate armonios. Oamenii indrumati de spirit sfant au scris mesajul lui Dumnezeu (2Timotei 3:16, 17: 2Petru 1:20, 21).

87 răspunsuri:
| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Eu nu imi fac numarul, tu nu vezi lucrul Domnului

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o carte scrisa de oameni asa cum au inteles ei religia. Cuvantul lui Dumnezeu (sau cum s-o fi numind) nu-l stie nimeni. Om afla cand ne-om duce.

| MskDesign a răspuns:

Biblia nu poate fi cuvantul lui Dumnezeu pentru ca acel Dumnezeu este inexistent, cum sunt inexistente toate divinitatile pe care lumea le adora.Este o carte ca oricare alta, scrisa de oameni cu scopul de a supune populatii, asa zise crestine.

| drutzix a răspuns:

Stiai ca de multe ori cei mai fanatici credinciosi cred cel mai putin? Incerci sa ii faci pe altii sa creada pentru ca tu la randul tau esti nesigur de credinta ta si daca reusesti sa ii convingi pe altii atunci asta ar valida convingerile tale. Daca ai crede cu adevarat atunci ai lasa necredinciosii in plata domnului si nu ar trebui sa te afecteze.
In loc sa judeci pe toata lumea numindu-i orbi mai bine ai sta la rugaciune. Nu judeca pe altii ca nici tu la randul tau sa nu fii judecat.
Acum sa iti raspund si la intrebare. Biblia nu poate fi cuvantul lui dumnezeu pentru ca Yhwh are caracteristici umane (este gelos, razbunator, meschin si multe alte defecte) iar asta e cel mai mare exemplu ca zeul crestin a fost creat de oameni. Biblia a fost scrisa de multi oameni iar dumnezeu a luat caracteristici de la fiecare autor devenind un personaj cu personalitati multiple (greselile de traducere, omiterea unor texte si faptul ca panteonul semitic a fost unit intr-un singur zeu* maresc confuzia si psihopatia personajului) corupt de puterea absoluta care i-a fost data.
*Exemplu: Dumnezeu este iertator si razbunator (Psalmi 94:1 Naum 1:2) in acelasi timp deoarece Yahweh era zeul razboiului in timp ce Adonai este zeul iertarii din religia semitica inainte de unirea lor intr-un singur zeu.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Salontanul):

Tu nu ai ochi sa vezi ce vrei sa mai afli? unde cand te vei duce, atunci va fi prea tarziu am inteles ce vrei sa spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tu nu crezi in ceea ce vezi? Ce dovada mai vrei?" e scrisa de om biblia. omul minte.bun venit in lumea reala

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru MskDesign):

Se pare ca tu esti inexistent si biblia la fel e pentru tine inexistenta chiar nu iti doresti viata vesnica?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ce sa aflu? Am aflat destule in aproape 60 de ani. "Tu nu ai ochi sa vezi ce vrei sa mai afli?" Tu nu ai bun simt sa nu jignesti pe cineva care nu te-a jignit?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Imi pare rau pentru tine dar nu traiesti mult, tu nu sti lumea care te inconjoara, tu nu vezi lumina Domnului, sincer seti orb si de asta vezi ca Dumnezeu se razbuna hai sa iti spun o chestie, nu ati inteles si nu se razbuna Dumnezeu

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Eu sunt foarte sigur de existenta lu Dumnezeu ca si cum sunt sigur ca am frate ca am unu, deci cred in Dumnezeu nici nu iti imaginezi tu

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Eu nu vam judecat nici pe unu

| MskDesign a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ce anume este viata vesnica? Acea viata unde te mananca viermii dupa ce esti acoperit de pamant si devii ingrasamant natural pamantului?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti mai mare mincinos, tu crezi in ceea ce vezi, dar tu nu esti constient de mediul inconjurator, bun venit in lumea muritoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu nu esti constient de mediul inconjurator. lumea moare zilnic in accidente si nenorociri, daca era un dzeu iubitor si pretoctor, nu erau nenorocirile asta. citesti o carte tampita si gata le stii pe toate. mai bine pune mana pe alta limba sau o carte in general, ceva care te ajuta cu adevarat, nu basme.

| drutzix a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu eu am spus ca dumnezeu e razbunator, Biblia (si din credinta ta insusi YHWH) spune asta, ti-am dat si exemple in care spune clar ca este razbunator. Spui cumva ca Biblia e gresita?
Imi pare rau sa-ti spun dar nici tu nu traiesti mult. Toti avem o durata limitata de viata. Singurul orb aici esti tu, ai o credinta oarba in zeul culturii in care te-ai nascut. Daca erai budist am fi avut o discutie despre iluminarea lui Budha. Problema adevarata e ca ai ales crestinismul ca adevar suprem fara sa studiezi celelalte religii si procesul lor de formare.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu esti constient, ai constinta dar nu observi lucrurile bun asa mai facut sa rad de tine sincer vad constiinta ta

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Pai daca tu ai o constiinta si o inteligenta atat de micae normal sa te gandesti ca un muritor, tu esti mai orb ca mine sunt constiient de existenta lui Dumnezeu, adevaru ca in toata lumea vei gasi Biblia omule, normal ca avem o durata de viata cum zici, dar daca tu doresti si iti place in intuneric eu nu iti pot da lumina

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Poate vrei sa te angajezi sau nu?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Salontanul):

Vorbesti cu peretii, nu vezi cum se ataca singur?

| drutzix a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu esti cumva nemuritor, 'inteligentule'? Tu nu ai lumina de dat. Esti un ignorant si nici nu vrei sa te educi. Nici macar o discutie civilizata nu poti purta. Persoanele ca tine ma dezgusta.
Ps: Ai grija cu mandria ca parca era un pacat capital in crestinism.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Daca vrei sa fi nemuritor iti trebuie credinta si vei fi nemuritor inteligentule degeaba ai minte uituca

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Se pare ca cineva nu vede bine laughing

| danut a răspuns:

Biblia este o suma de carti spirituale din diferite perioade ale istoriei (cca 1500 de ani) scrisa de cca 52 de autori sub influenta Divina. Nu este o carte dictata cum si-ar imagina unii ci Dumnezeu a prezentat imagini care au fost transpuse de diversi autori. Acest este si motivul pentru care apar si aspecte ale vremurilor respective. Pentru confirmare se pot studia cele doua carti apocrife unde sunt prezentate in mod evident imaginile vizualizate. Da Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu indicand in mod evident cele Doua Testamente in cartea Revelatiei (descoperiri). Pentru cei care sustin ca Biblia prezinta diferite "greseli" tin sa precizez ca Cineva care a facut Universul POATE in mod evident sa faca ca o anumita carte sa nu aibe greseli FUNDAMENTALE.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danut):

Eu nu stiu cum nu puteti vedea lucrul mainelor sale

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danut):

Greselile nu sunt greseli trebuie sa stii sa le interpretezi

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Ai dreptate! Dar si medicii trebuie sa aiba de lucru. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Intotdeauna ai gandit asa? Are un singur autor,, Dumnezeul Atotputernic care a creat universul, printre altele si pe tine, si trebuie sa-i fii recunoscator prin a cauta cunostinta sa. El se reveleaza doar in fata oamenilor cu o inima sincera care doresc sa-l cunoasca pentru ca este aproape de fiecare. Nicaieri nu se contrazice Biblia, din contra este o ambianta in paginile ei. Dar trebuie studiata ca s-o intelegi, dar singur nu poti, decat studiind cu cei calificati ca invatatori si infaptuitori ai Cuvantului lui Dumnezeu. Acceseaza WWW.JW.Org si solicita un studiu biblic sa vezi ce inseamna un studiu biblic gratuit.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

El nu vede cu ochii si are urechi sa auda laughing

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Holiday):

rolling on the floor)))))))era o vorba ...nu te pune cu nebunu ca are mintea odihnita.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aveti probleme serioase.