| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Este adevarat ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, Biblia este Cuvantul scris al lui Dumnezeu. A fost scrisa de catre 40 de barbati alesi de Dumnezeu (numiti profeti), intro perioada de~1600 de ani. Este formata din 66 de carti, imbinate armonios. Oamenii indrumati de spirit sfant au scris mesajul lui Dumnezeu (2Timotei 3:16, 17: 2Petru 1:20, 21).

87 răspunsuri:
| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru 1DeadMemories):

Se pare ca cineva nu vede, dar aude, Si cine nu vede este orb, Si cine vede si nu crede nu are credinta laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca un Dumnezeu care si-a trimis Fiul pe pamant sa ne rascumpere din pacat si din moarte prin insasi viata sa umana, este un Dumnezeu rau, sau neiubitor de bine? Oare tu ti-ai da copilul sa se sacrifice pentru viata celor din jurul tau care nu-ti fac nici un bine? Ce crezi? Cum ar putea un Dumnezeu care ne-a creat intr-un mod minunat, si ne da hrana, si lumina, si ne incanta privirile cu minunatiile creatiei sale, sa ne cauzeze suferinta? Am sa-ti dau doua exemple; 1)cei care azi au produs un atentat criminal, au manifestat iubire fata de semeni si fata de Dumnezeu? Oare Dumnezeu i-a indemnat, le-a pus armele in spate? 2) Aminteste-ti daca ai vazut unele dispute intre politicieni, ex.Basescu si Ponta, sunt de aceeasi nationalitate, de aceeasi! RELiGiE- si in loc sa se numeasca frati, s-au numit excroci, plagiatori, hoti, porci, chiori, atata ura au nutrit intre ei si altii, pentru ce cauza? caci doar se declara crestini, ar fi instare si ei si multi ca ei sa se omoare? Este Dumnezeu vinovat pentru relatiile dintre ei si pentru mojiciile lor? Ei nu au nevoie de Dumnezeu, asa le merg si treburile. Sau gandeste-te la stirile zilnice, de la radio, tv. massmedia, ce auzi? Asa a vrut Dumnezeu sa fie viata noastra si-a intregii omeniri? Cu siguranta Biblia ne spune adevarul intotdeauna,,, Dumnezeu va pune capat incurand rautatii si suferintei si celor ce le cauzeaza!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ok...Daca n-ai credinta ce se intampla? Am mai putini bani ca tine? Sunt mai rea ca tine? Am mai putini neuroni?(fata de tine nu ma raportez ca neuronul tau e sub nivelul marii)Ma pandeste necazul dupa usa?

Degeaba ma pun la mintea ta sa-ti raspund, atata timp cat ai acces la pc-ul asistentelor de la balaceanca o sa continui sa ne provoci cu aberatiile tale.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ei nu traiesc pe pamant ei traiesc pe luna laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Pentru mine,, Adevarul"este cat se poate de serios, si doresc sa-l impartasesc si altora. Bineinteles pentru cei cu o inima sincera care-l accepta. Este obligatia mea fata de semenii mei si fata de Dumnezeu > Traim vremuri critice,, nu putem sa luam in deradere nimic. Viata are sens, Dumnezeu are prioritate in viata. Pentru cine vrea, El nu obliga pe nimeni sa-i slujasca. Dar pe cei care doresc ii ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu face misto de aproapele tau, ca te zic lu" gogu si te trimite langa satana. ai grija laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Cam da, sunt cam,, lunatici " cativa, dar si-or reveni saracuti candva, daca nu le va fi prea tarziu. Ce sa facem, nu suntem toti la fel. Asa cum nici fulgii de nea nu sunt la fel, dar chiar diferiti fiind, cineva se bucura de ei si de noi.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru 1DeadMemories):

E problema ta, dar daca tu nu vrei binele este alegerea ta, faci vrei eu nu te pot obliga, eu am pus o intrebare

| Holiday a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Ce nu intelegi, ei vor "trai vesnic" la sanul zeutului lor, asta e miza. Asta e momeala cu care sunt zapaciti de cap, fantezia asta cu viata vesnica. Daca n-ar fi fost gaselnita asta, dealtfel prezenta in majoritatea religiilor, mai vechi sau mai noi, nici macar n-au inventat-o crestinii, i-ar durea in dos de zeutii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Iti zic pe puncte, sa vezi ca te bolnav esti. si inca observi ca zic frumos, ca sunt bine crescut,

"De ce crezi ca un Dumnezeu care si-a trimis Fiul pe pamant sa ne rascumpere din pacat si din moarte prin insasi viata sa umana, este un Dumnezeu rau, sau neiubitor de bine", o persoana normala nu ar numi un om care isi sacrifica copilul, buna sau iubitoare, ai innebunit? daca ar exista, nu i-ar pasa de tine sau mine cum nu i-a pasat de fisu.

"Dumnezeu care ne-a creat intr-un mod minunat, si ne da hrana, " sune-le asta celor din Africa care mor de foame, sau alte tari sarace.

pe zi ce trece ma mira din ce in ce mai mult oameni ca tine sau ca roberto. oare asa de slabi de inger sunteti? nu puteti dormi daca nu stiti ca va pazeste cineva? si pe dracu va pazeste, de aia mor oameni cu miile in accidente si altele. ma intreb cat va duce capul in viata de zi cu zi cand creeti basme idioate ca astea. de aia Romania a ramas in urma cu toate, sa speram ca urmatoarele decenii se mai desteapta lumea si nu mai asteapta pomana de la un dzeu neexistent si chiar fac ceva pentru ei.

ps : imi amintesc de un ateu pe youtube. era un crestin inrait. era obez. dar de la biserica stia, lasa ca pot manca cat vreau. dzeu e bun cu oamenii buni, o sa aiba grija de mine. a crescut asa mult in greutate, ca abia respira. pana a inceput sa numai astepte pe tava ceva ca nu are sa vina vreodata, si a inceput sa faca exercitii si sport. daca era sa se ia dupa "lasa ca dzeu ma ajuta " crapa in pat, si patul sub el. alta e cand faci intr-adevar ceva cu viata ta, is nu astepti totul pe tava. si mai sunt cei fanatici (religiosi) care zic prostii de genul," eu sunt mai bun, pentru ca nimic rau nu mi s-a intamplat " laughing, doar pentru ca a avut noroc in viata, crede ca e mai bun pentru dzeu decat altul. ce mentalitate au oamenii de genul? vai mama lor-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

". Este obligatia mea fata de semenii mei si fata de Dumnezeu >" de aia un ateu si un religios nu au viata buna. un ateu in doare in 14 in ce crezi, cand voi nu puteti dormii noaptea daca nu bagati credinta voastra tampita, pe gat si altora. bunicul ateu si bunica religioasa. dar asta nu i.-a impiedicat sa traiasca aproape 50 de ani impreuna. religiosii in ziua de azi, vezi domne " e datoria voastra de dzeu sa ii tampiti si pe altii", de aia nu va suporta nimeni. e alegerea voastra.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi omule, si tu am impresia ca gandesti numai cu o parte a creierului, chiar ai nevoie, Utilizeazal si nu spune la altu sal utilizeze

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Este viata vesnica care neo ofera Dumnezeu da voi daca nu intelegeti lucrarea lui Dumnezeu de unde sa intelegeti viata vesnica.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta dragule, pe tine unul nu te obliga nimeni sa crezi in nimic, nu te-a impins nimeni de la spate sa intri pe site-ul asta nu? La ce-ti foloseste rautatea si ironia, iti tine de mandrie. Daca nu ne suporta multi, am fost instiintati de mult, nici pe Isus nu l-au suportat l-au urat de moarte. Asa vrei si tu, sa te numeri printre ei, sigur, poti alege, cat timp mai poti sa spui; astazi, mai vad lumina.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ai tu dreptate in privinta lui endorius, lasa-l in pace, ca-i in plop.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu inteleg ca pe noi chiar nu ne intereseaza, spre deosebire de ei nici nu incercam sa ii convingem pe altii.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Daca tu nu intelegi de ce comentezi? cine te pune sa scrii, poate mai sunt oameni tematori de Dumnezeu nu sunt totii ca voi.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu ca ei nu vad ca este soare si luna si stele, si in Biblie scrie facerea la Geneza 1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

laughing sunt in "plop". mi-ai scris 5 randuri dar nu mi-ai zis daca gresesc si cu ce la ce am scris. pai ce ai putea sa imi zici, mananci rahat ca dzeu ne da hrana, dar cand vezi cati oameni mor de foame, nu mai ai nimic de zis. nu mai ai ce minciuna sa inventeti sa va aparati basmele. sunteti patetici.

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Voi faceti declarati da nu aveti o sursa de mii de ani totusi liderul e Biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Liderul prostiei si a basmelor, da. care le poate bate. macar stiinta nu mananca rahat ca "are toate raspunsurile", sunt chestii care inca raman inexplicate. dar cele care sunt explicate, iti da dovada de ce si cum, nu " asta e cuvantul lui dzeu, TREBUIE sa il crezi ca asa zic muschii mei".

| danut a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Cine a spus asa ceva?

| danut a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Reciteste textul meu, eu nu am afirmat ca sunt greseli ci am facut doar o referire despre cei ce sustin asa ceva.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Auzi ma daca tu nu cunosti un lucru in totalitate tu poti spune cun s-a creat
?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca intr-un raspuns anterior spuneai, ca esti bine educat si-mi raspunzi frumos, ei mult te-a tinut oeducatie, oare cine ti-a dat-o? Nu are cu ce sa mandri. Dapoi asa vorbesti tu cu mine? Frumos iti sade, buna educatie, se vede. Dar oricum, ce pot sa-ti fac, te accept asa cum esti, caci, pate, ve-i deveni altfel intr-o zi. Daca o sa cauti adevarul si-l ve-i gasi sunt convinsa ca vei fi altul. Dar gandeste-te daca oamenii bogati, care isi vand produsele alimentare pe piata mondiala la preturi mari, urmaresc doar mari profituri, iar ca sa nu-si piarda pretul (de exemplu la grau ) americanii in``96 l-au aruncat in ocean. Daca dadeau dovada de credinta cum se tin, si-si iubeau semenii dadeau produsele celor din Africa si nu-i lasau sa moara de foame. Sau vezi numai la noi in tara cata saracie este pentru unii, iar pentru altii cat lux si bogatie, de unde au? Din munca lor cinstita? Se vede in temnite.Sau cate produse alimentare expirate se arunca din marile magazine, pentru ca le pun preturi extra, si sub puterea de cumparare a amaratilor, sau cati bani se investesc in arme, in jocuri de noroc? Stii? Este de vina Dumnezeu? El a facut pamantul sa rodeasca pentru toti nu doar pentru o seama.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Da dar daca sunt inexplicabile și noi încă nu știm cât de lung este univerul sau dacă are lătime și înălțime egală san nu și au aflat cum sa creeat necunoscând sutele de milioane de lumină, când tu nu cunști numai cât iți permite telescopul, ca și la o mașină dacă ești departe de ea nu ai cum să te uiți sub capotă.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Holiday):

Bun raspuns.