| Mariani_Roberto_1993 a întrebat:

Este adevarat ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, Biblia este Cuvantul scris al lui Dumnezeu. A fost scrisa de catre 40 de barbati alesi de Dumnezeu (numiti profeti), intro perioada de~1600 de ani. Este formata din 66 de carti, imbinate armonios. Oamenii indrumati de spirit sfant au scris mesajul lui Dumnezeu (2Timotei 3:16, 17: 2Petru 1:20, 21).

87 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia este o suma de carti spirituale din diferite perioade ale istoriei (cca 1500 de ani) scrisa de cca 52 de autori sub influenta Divina. Nu este o carte dictata cum si-ar imagina unii ci Dumnezeu a prezentat imagini care au fost transpuse de diversi autori. Acest este si motivul pentru care apar si aspecte ale vremurilor respective. Pentru confirmare se pot studia cele doua carti apocrife unde sunt prezentate in mod evident imaginile vizualizate. Da Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu indicand in mod evident cele Doua Testamente in cartea Revelatiei (descoperiri). Pentru cei care sustin ca Biblia prezinta diferite "greseli" tin sa precizez ca Cineva care a facut Universul POATE in mod evident sa faca ca o anumita carte sa nu aibe greseli FUNDAMENTALE.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danut):

Eu nu stiu cum nu puteti vedea lucrul mainelor sale

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru danut):

Greselile nu sunt greseli trebuie sa stii sa le interpretezi

| danut a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Cine a spus asa ceva?

| danut a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Reciteste textul meu, eu nu am afirmat ca sunt greseli ci am facut doar o referire despre cei ce sustin asa ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o carte scrisa de oameni asa cum au inteles ei religia. Cuvantul lui Dumnezeu (sau cum s-o fi numind) nu-l stie nimeni. Om afla cand ne-om duce.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Salontanul):

Tu nu ai ochi sa vezi ce vrei sa mai afli? unde cand te vei duce, atunci va fi prea tarziu am inteles ce vrei sa spui.

| Salontanul a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ce sa aflu? Am aflat destule in aproape 60 de ani. "Tu nu ai ochi sa vezi ce vrei sa mai afli?" Tu nu ai bun simt sa nu jignesti pe cineva care nu te-a jignit?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Salontanul):

Vorbesti cu peretii, nu vezi cum se ataca singur?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Se pare ca cineva nu vede bine laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Ai dreptate! Dar si medicii trebuie sa aiba de lucru. happy

| Holiday a răspuns:

In aceeasi masura in care Coranul e cuvantul lui Alah. Adica 0(zero).

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Si tu esti orb si nu vezi ceea ce te inconjoara ai vederea 0 (zero)

| MskDesign a răspuns:

Biblia nu poate fi cuvantul lui Dumnezeu pentru ca acel Dumnezeu este inexistent, cum sunt inexistente toate divinitatile pe care lumea le adora.Este o carte ca oricare alta, scrisa de oameni cu scopul de a supune populatii, asa zise crestine.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru MskDesign):

Se pare ca tu esti inexistent si biblia la fel e pentru tine inexistenta chiar nu iti doresti viata vesnica?

| MskDesign a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ce anume este viata vesnica? Acea viata unde te mananca viermii dupa ce esti acoperit de pamant si devii ingrasamant natural pamantului?

| drutzix a răspuns:

Stiai ca de multe ori cei mai fanatici credinciosi cred cel mai putin? Incerci sa ii faci pe altii sa creada pentru ca tu la randul tau esti nesigur de credinta ta si daca reusesti sa ii convingi pe altii atunci asta ar valida convingerile tale. Daca ai crede cu adevarat atunci ai lasa necredinciosii in plata domnului si nu ar trebui sa te afecteze.
In loc sa judeci pe toata lumea numindu-i orbi mai bine ai sta la rugaciune. Nu judeca pe altii ca nici tu la randul tau sa nu fii judecat.
Acum sa iti raspund si la intrebare. Biblia nu poate fi cuvantul lui dumnezeu pentru ca Yhwh are caracteristici umane (este gelos, razbunator, meschin si multe alte defecte) iar asta e cel mai mare exemplu ca zeul crestin a fost creat de oameni. Biblia a fost scrisa de multi oameni iar dumnezeu a luat caracteristici de la fiecare autor devenind un personaj cu personalitati multiple (greselile de traducere, omiterea unor texte si faptul ca panteonul semitic a fost unit intr-un singur zeu* maresc confuzia si psihopatia personajului) corupt de puterea absoluta care i-a fost data.
*Exemplu: Dumnezeu este iertator si razbunator (Psalmi 94:1 Naum 1:2) in acelasi timp deoarece Yahweh era zeul razboiului in timp ce Adonai este zeul iertarii din religia semitica inainte de unirea lor intr-un singur zeu.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Imi pare rau pentru tine dar nu traiesti mult, tu nu sti lumea care te inconjoara, tu nu vezi lumina Domnului, sincer seti orb si de asta vezi ca Dumnezeu se razbuna hai sa iti spun o chestie, nu ati inteles si nu se razbuna Dumnezeu

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Eu sunt foarte sigur de existenta lu Dumnezeu ca si cum sunt sigur ca am frate ca am unu, deci cred in Dumnezeu nici nu iti imaginezi tu

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Eu nu vam judecat nici pe unu

| drutzix a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu eu am spus ca dumnezeu e razbunator, Biblia (si din credinta ta insusi YHWH) spune asta, ti-am dat si exemple in care spune clar ca este razbunator. Spui cumva ca Biblia e gresita?
Imi pare rau sa-ti spun dar nici tu nu traiesti mult. Toti avem o durata limitata de viata. Singurul orb aici esti tu, ai o credinta oarba in zeul culturii in care te-ai nascut. Daca erai budist am fi avut o discutie despre iluminarea lui Budha. Problema adevarata e ca ai ales crestinismul ca adevar suprem fara sa studiezi celelalte religii si procesul lor de formare.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Pai daca tu ai o constiinta si o inteligenta atat de micae normal sa te gandesti ca un muritor, tu esti mai orb ca mine sunt constiient de existenta lui Dumnezeu, adevaru ca in toata lumea vei gasi Biblia omule, normal ca avem o durata de viata cum zici, dar daca tu doresti si iti place in intuneric eu nu iti pot da lumina

| drutzix a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu esti cumva nemuritor, 'inteligentule'? Tu nu ai lumina de dat. Esti un ignorant si nici nu vrei sa te educi. Nici macar o discutie civilizata nu poti purta. Persoanele ca tine ma dezgusta.
Ps: Ai grija cu mandria ca parca era un pacat capital in crestinism.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru drutzix):

Daca vrei sa fi nemuritor iti trebuie credinta si vei fi nemuritor inteligentule degeaba ai minte uituca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tu nu crezi in ceea ce vezi? Ce dovada mai vrei?" e scrisa de om biblia. omul minte.bun venit in lumea reala

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu esti mai mare mincinos, tu crezi in ceea ce vezi, dar tu nu esti constient de mediul inconjurator, bun venit in lumea muritoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu nu esti constient de mediul inconjurator. lumea moare zilnic in accidente si nenorociri, daca era un dzeu iubitor si pretoctor, nu erau nenorocirile asta. citesti o carte tampita si gata le stii pe toate. mai bine pune mana pe alta limba sau o carte in general, ceva care te ajuta cu adevarat, nu basme.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu esti constient, ai constinta dar nu observi lucrurile bun asa mai facut sa rad de tine sincer vad constiinta ta

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Poate vrei sa te angajezi sau nu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca un Dumnezeu care si-a trimis Fiul pe pamant sa ne rascumpere din pacat si din moarte prin insasi viata sa umana, este un Dumnezeu rau, sau neiubitor de bine? Oare tu ti-ai da copilul sa se sacrifice pentru viata celor din jurul tau care nu-ti fac nici un bine? Ce crezi? Cum ar putea un Dumnezeu care ne-a creat intr-un mod minunat, si ne da hrana, si lumina, si ne incanta privirile cu minunatiile creatiei sale, sa ne cauzeze suferinta? Am sa-ti dau doua exemple; 1)cei care azi au produs un atentat criminal, au manifestat iubire fata de semeni si fata de Dumnezeu? Oare Dumnezeu i-a indemnat, le-a pus armele in spate? 2) Aminteste-ti daca ai vazut unele dispute intre politicieni, ex.Basescu si Ponta, sunt de aceeasi nationalitate, de aceeasi! RELiGiE- si in loc sa se numeasca frati, s-au numit excroci, plagiatori, hoti, porci, chiori, atata ura au nutrit intre ei si altii, pentru ce cauza? caci doar se declara crestini, ar fi instare si ei si multi ca ei sa se omoare? Este Dumnezeu vinovat pentru relatiile dintre ei si pentru mojiciile lor? Ei nu au nevoie de Dumnezeu, asa le merg si treburile. Sau gandeste-te la stirile zilnice, de la radio, tv. massmedia, ce auzi? Asa a vrut Dumnezeu sa fie viata noastra si-a intregii omeniri? Cu siguranta Biblia ne spune adevarul intotdeauna,,, Dumnezeu va pune capat incurand rautatii si suferintei si celor ce le cauzeaza!

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ei nu traiesc pe pamant ei traiesc pe luna laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu face misto de aproapele tau, ca te zic lu" gogu si te trimite langa satana. ai grija laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Cam da, sunt cam,, lunatici " cativa, dar si-or reveni saracuti candva, daca nu le va fi prea tarziu. Ce sa facem, nu suntem toti la fel. Asa cum nici fulgii de nea nu sunt la fel, dar chiar diferiti fiind, cineva se bucura de ei si de noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Iti zic pe puncte, sa vezi ca te bolnav esti. si inca observi ca zic frumos, ca sunt bine crescut,

"De ce crezi ca un Dumnezeu care si-a trimis Fiul pe pamant sa ne rascumpere din pacat si din moarte prin insasi viata sa umana, este un Dumnezeu rau, sau neiubitor de bine", o persoana normala nu ar numi un om care isi sacrifica copilul, buna sau iubitoare, ai innebunit? daca ar exista, nu i-ar pasa de tine sau mine cum nu i-a pasat de fisu.

"Dumnezeu care ne-a creat intr-un mod minunat, si ne da hrana, " sune-le asta celor din Africa care mor de foame, sau alte tari sarace.

pe zi ce trece ma mira din ce in ce mai mult oameni ca tine sau ca roberto. oare asa de slabi de inger sunteti? nu puteti dormi daca nu stiti ca va pazeste cineva? si pe dracu va pazeste, de aia mor oameni cu miile in accidente si altele. ma intreb cat va duce capul in viata de zi cu zi cand creeti basme idioate ca astea. de aia Romania a ramas in urma cu toate, sa speram ca urmatoarele decenii se mai desteapta lumea si nu mai asteapta pomana de la un dzeu neexistent si chiar fac ceva pentru ei.

ps : imi amintesc de un ateu pe youtube. era un crestin inrait. era obez. dar de la biserica stia, lasa ca pot manca cat vreau. dzeu e bun cu oamenii buni, o sa aiba grija de mine. a crescut asa mult in greutate, ca abia respira. pana a inceput sa numai astepte pe tava ceva ca nu are sa vina vreodata, si a inceput sa faca exercitii si sport. daca era sa se ia dupa "lasa ca dzeu ma ajuta " crapa in pat, si patul sub el. alta e cand faci intr-adevar ceva cu viata ta, is nu astepti totul pe tava. si mai sunt cei fanatici (religiosi) care zic prostii de genul," eu sunt mai bun, pentru ca nimic rau nu mi s-a intamplat " laughing, doar pentru ca a avut noroc in viata, crede ca e mai bun pentru dzeu decat altul. ce mentalitate au oamenii de genul? vai mama lor-

| Vanqu1sh a răspuns:

Pentru cei care chiar cred, probabil da.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Tu nu crezi in ceea ce vezi? Ce dovada mai vrei?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Si mai exact ce vad? Explica-mi si mie, o carte scrisa de autori necunoscuti, care a scris fiecare ce a vrut, o carte care se contrazice singura?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Tu nu vezi? Dumnezeu nu e un autor necunoscut, cum se contrazice omul ca biblia se contrazice singur.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Bine omule, nu stau sa fac polemica cu tine pe tema asta, fiecare are credintele lui.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Tu nu ai nimic iti spun eu nici o credinta pomelinice sa faci pentru cei care iai pierdut.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Te rog frumos, nu baga mortii in discutii. Eu am credinta dar nu aceeasi credinta ca si tine, intelege, fiecare crede in ceea ce ii se pare logic. Iar ce spui tu nu are logica.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Tu esti orb nu vezi creatia lui Dumnezeu, credinta ta nu e credinta, De ce te-ai lepadat de El?

| Holiday a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tu de ce te-ai lepadat de Zeus, de exemplu?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Din cauza motivului. Acum poti inceta?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Pentru ca eu nu am crezut in zeus de exemplu

| Holiday a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

De ce n-ai crezut?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Acum mă bucur de suferinţele mele pentru voi şi împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica,

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Unde vad eu lucrarea lui Zeus pe pamant?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Nu cred in zeii Olimpului, sau nordici, sau egipteni desi este interesant sa citesti despre ei. Cred in univers tongue

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Dar tu nu il cunosti pe Dumnezeu de ce crezi in Univers?

| Holiday a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Pai tocmai asta e buba, ca nici pe a zeutului tau nu o vezi. Doar iti imaginezi tu ce cool ar fi sa fie un spiridus de asta care sa iti dea viata vesnica.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Pentru ca e real?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Daca mergem cu El avem viata vesnica, Dar tu esti orb si nu vezi cele facute de El, Eu cred si vad tot ceea ce a facut el, Tu esti un mincinos care nu vede cele facute de El

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Tu cunosti univerul sau universul e necunoscut pentru tine?

| Holiday a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Cu ce ai combinat extasy-ul? Cu ceva tarie?!?

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Holiday):

Creca si fuma si pilii ceva vodka sau palinca de aia tare de la tara, ca altfel nu imi explic. Mariani, scrisesi un "el" cu litera mica, vezi ca pacatuisi. Nu cunosc universul, dar cel putin exista.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

De ce sari de pe subiect cand fapta ta este mincinoasa?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Si Dumnezeu este necunoscut dar ma bucur ca vezi cu coada ochiului.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Eram ironic.

| Holiday a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Stai linistit, fa-ti numarul, tu esti exemplul perfect pentru cei care mai au dubii cu privire la efectele religiei si credintelor religioase. Exact de personaje ca tine e nevoie sa-i faca sa inteleaga de ce povestile astea sunt nocive.winking

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Vezi, Doamne, cat sunt de stramtorat, launtrul meu arde, Inima mea se zbuciuma in trupul meu, pentru ca m-am razvratit foarte. Afara sabia secera pe feciorii mei, iar inauntru, moartea.winking

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Eu nu imi fac numarul, tu nu vezi lucrul Domnului

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Intotdeauna ai gandit asa? Are un singur autor,, Dumnezeul Atotputernic care a creat universul, printre altele si pe tine, si trebuie sa-i fii recunoscator prin a cauta cunostinta sa. El se reveleaza doar in fata oamenilor cu o inima sincera care doresc sa-l cunoasca pentru ca este aproape de fiecare. Nicaieri nu se contrazice Biblia, din contra este o ambianta in paginile ei. Dar trebuie studiata ca s-o intelegi, dar singur nu poti, decat studiind cu cei calificati ca invatatori si infaptuitori ai Cuvantului lui Dumnezeu. Acceseaza WWW.JW.Org si solicita un studiu biblic sa vezi ce inseamna un studiu biblic gratuit.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

El nu vede cu ochii si are urechi sa auda laughing

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Holiday):

rolling on the floor)))))))era o vorba ...nu te pune cu nebunu ca are mintea odihnita.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Aveti probleme serioase.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru 1DeadMemories):

Se pare ca cineva nu vede, dar aude, Si cine nu vede este orb, Si cine vede si nu crede nu are credinta laughing

| 1DeadMemories a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ok...Daca n-ai credinta ce se intampla? Am mai putini bani ca tine? Sunt mai rea ca tine? Am mai putini neuroni?(fata de tine nu ma raportez ca neuronul tau e sub nivelul marii)Ma pandeste necazul dupa usa?

Degeaba ma pun la mintea ta sa-ti raspund, atata timp cat ai acces la pc-ul asistentelor de la balaceanca o sa continui sa ne provoci cu aberatiile tale.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Pentru mine,, Adevarul"este cat se poate de serios, si doresc sa-l impartasesc si altora. Bineinteles pentru cei cu o inima sincera care-l accepta. Este obligatia mea fata de semenii mei si fata de Dumnezeu > Traim vremuri critice,, nu putem sa luam in deradere nimic. Viata are sens, Dumnezeu are prioritate in viata. Pentru cine vrea, El nu obliga pe nimeni sa-i slujasca. Dar pe cei care doresc ii ajuta.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru 1DeadMemories):

E problema ta, dar daca tu nu vrei binele este alegerea ta, faci vrei eu nu te pot obliga, eu am pus o intrebare

| Holiday a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Ce nu intelegi, ei vor "trai vesnic" la sanul zeutului lor, asta e miza. Asta e momeala cu care sunt zapaciti de cap, fantezia asta cu viata vesnica. Daca n-ar fi fost gaselnita asta, dealtfel prezenta in majoritatea religiilor, mai vechi sau mai noi, nici macar n-au inventat-o crestinii, i-ar durea in dos de zeutii lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

". Este obligatia mea fata de semenii mei si fata de Dumnezeu >" de aia un ateu si un religios nu au viata buna. un ateu in doare in 14 in ce crezi, cand voi nu puteti dormii noaptea daca nu bagati credinta voastra tampita, pe gat si altora. bunicul ateu si bunica religioasa. dar asta nu i.-a impiedicat sa traiasca aproape 50 de ani impreuna. religiosii in ziua de azi, vezi domne " e datoria voastra de dzeu sa ii tampiti si pe altii", de aia nu va suporta nimeni. e alegerea voastra.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi omule, si tu am impresia ca gandesti numai cu o parte a creierului, chiar ai nevoie, Utilizeazal si nu spune la altu sal utilizeze

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Holiday):

Este viata vesnica care neo ofera Dumnezeu da voi daca nu intelegeti lucrarea lui Dumnezeu de unde sa intelegeti viata vesnica.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta dragule, pe tine unul nu te obliga nimeni sa crezi in nimic, nu te-a impins nimeni de la spate sa intri pe site-ul asta nu? La ce-ti foloseste rautatea si ironia, iti tine de mandrie. Daca nu ne suporta multi, am fost instiintati de mult, nici pe Isus nu l-au suportat l-au urat de moarte. Asa vrei si tu, sa te numeri printre ei, sigur, poti alege, cat timp mai poti sa spui; astazi, mai vad lumina.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ai tu dreptate in privinta lui endorius, lasa-l in pace, ca-i in plop.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu inteleg ca pe noi chiar nu ne intereseaza, spre deosebire de ei nici nu incercam sa ii convingem pe altii.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru Vanqu1sh):

Daca tu nu intelegi de ce comentezi? cine te pune sa scrii, poate mai sunt oameni tematori de Dumnezeu nu sunt totii ca voi.

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru PorumbRodica1965):

Nu ca ei nu vad ca este soare si luna si stele, si in Biblie scrie facerea la Geneza 1.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

laughing sunt in "plop". mi-ai scris 5 randuri dar nu mi-ai zis daca gresesc si cu ce la ce am scris. pai ce ai putea sa imi zici, mananci rahat ca dzeu ne da hrana, dar cand vezi cati oameni mor de foame, nu mai ai nimic de zis. nu mai ai ce minciuna sa inventeti sa va aparati basmele. sunteti patetici.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca intr-un raspuns anterior spuneai, ca esti bine educat si-mi raspunzi frumos, ei mult te-a tinut oeducatie, oare cine ti-a dat-o? Nu are cu ce sa mandri. Dapoi asa vorbesti tu cu mine? Frumos iti sade, buna educatie, se vede. Dar oricum, ce pot sa-ti fac, te accept asa cum esti, caci, pate, ve-i deveni altfel intr-o zi. Daca o sa cauti adevarul si-l ve-i gasi sunt convinsa ca vei fi altul. Dar gandeste-te daca oamenii bogati, care isi vand produsele alimentare pe piata mondiala la preturi mari, urmaresc doar mari profituri, iar ca sa nu-si piarda pretul (de exemplu la grau ) americanii in``96 l-au aruncat in ocean. Daca dadeau dovada de credinta cum se tin, si-si iubeau semenii dadeau produsele celor din Africa si nu-i lasau sa moara de foame. Sau vezi numai la noi in tara cata saracie este pentru unii, iar pentru altii cat lux si bogatie, de unde au? Din munca lor cinstita? Se vede in temnite.Sau cate produse alimentare expirate se arunca din marile magazine, pentru ca le pun preturi extra, si sub puterea de cumparare a amaratilor, sau cati bani se investesc in arme, in jocuri de noroc? Stii? Este de vina Dumnezeu? El a facut pamantul sa rodeasca pentru toti nu doar pentru o seama.

| Pop_Horea_Ioan_1975 a răspuns (pentru Holiday):

Bun raspuns.

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Spre aceasta mă şi ostenesc şi mă lupt, potrivit lucrării Lui, care se săvârşeşte în mine cu putere.

| Mariani_Roberto_1993 explică:

Voi faceti declarati da nu aveti o sursa de mii de ani totusi liderul e Biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Liderul prostiei si a basmelor, da. care le poate bate. macar stiinta nu mananca rahat ca "are toate raspunsurile", sunt chestii care inca raman inexplicate. dar cele care sunt explicate, iti da dovada de ce si cum, nu " asta e cuvantul lui dzeu, TREBUIE sa il crezi ca asa zic muschii mei".

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Auzi ma daca tu nu cunosti un lucru in totalitate tu poti spune cun s-a creat
?

| Mariani_Roberto_1993 explică (pentru anonim_4396):

Da dar daca sunt inexplicabile și noi încă nu știm cât de lung este univerul sau dacă are lătime și înălțime egală san nu și au aflat cum sa creeat necunoscând sutele de milioane de lumină, când tu nu cunști numai cât iți permite telescopul, ca și la o mașină dacă ești departe de ea nu ai cum să te uiți sub capotă.