| EmaS a întrebat:

Este Biblia cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Recomand cartea de arheologie scrisa de unul dintre cei mai fanatici atei rusi:"Amintiri de la Marea Moarta" unde sunt datate unele dintre cele mai vechi scrieri Biblice, cca 1500 ani IEN. Scrierea a aparut cu cca 1600-1700 ani IEN la sumenrieni (astia din urma disparand, fiind inlocuiti de indieni mai tarziu). Etc, etc.

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

ABSOLUT. In Apocalipsa apostolul Ioan Dumnezeu spune: Apocalipsa 11, 3. Voi da celor doi martori ai mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile. 4. Acestia sunt cei doi mãslini si cele douã sfesnice, care stau înaintea Domnului pãmântului. "
Cei doi martori ai lui Dumnezeu sunt Vechiul si Noul Testament. Numai cine NU VREA nu poate intelege. Pentru confirmare citez: Exodul 17, 14. Domnul a zis lui Moise: "Scrie lucrul acesta în carte, ca sã se pãstreze aducerea aminte, si spune lui Iosua cã voi sterge pomenirea lui Amalec de sub ceruri." Exodul 34, 1. Domnul a zis lui Moise: "Taie douã table de piatrã ca cele dintâi, si Eu voi scrie pe ele cuvintele care erau pe tablele dintâi pe care le-ai sfãrâmat. 27. Domnul a zis lui Moise: "Scrieti cuvintele acestea, cãci pe temeiul acestor cuvinte închei legãmânt cu tine si cu Israel!" Isaia 30, 8. "Du-te acum, zice Domnul, de scrie aceste lucruri înaintea lor pe o tãblitã, si sapã-le într-o carte, ca sã rãmânã pânã în ziua de apoi, ca mãrturie pe vecie si în veci de veci. Ieremia 30, 2. "Asa vorbeste Domnul, Dumnezeul lui Israel: "Scrie într-o carte toate cuvintele pe care ti le-am spus. Ieremia 36, 2. "Ia un sul de carte si scrie în ea toate cuvintele, pe care ti le-am spus cu privire la Israel si cu privire la Iuda, si cu privire la toate neamurile, din ziua când ti-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pânã în ziua de azi! Habacuc 2, 2. Domnul mi-a rãspuns, si a zis: "Scrie proorocia, si sapã-o pe table, ca sã se poatã citi usor! Romani 16, 26. dar a fost arãtatã acum prin scrierile proorocilor, si, prin porunca Dumnezeului cel vesnic, a fost adusã la cunostinta tuturor Neamurilor, ca sã asculte de credintã,
Apocalipsa 1, 11. care zicea: "Eu sunt Alfa si Omega, Cel dintâi si Cel de pe urmã. Ce vezi, scrie într-o carte, si trimite-o celor sapte Biserici: la Efes, Smirna, Pergam, Tiatira, Sardes, Filadelfia si Laodicea." 19. Scrie dar lucrurile, pe care le-ai vãzut, lucrurile care sunt si cele care au sã fie dupã ele. etc.etc.

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

"unul dintre cei mai fanatici atei rusi" - chiar crezi asa ceva? Mie nu-mi inspira incredere aceasta afirmatie.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

Cartea a aparut la noi parca prin anii 1965 deci este scrisa in perioada anilor donimant stanilisti in URSS, chiar crezi ca un autor putea sa scrie o carte cu alta tenta decat pro atee pe vremea lui Stalin sau Bresnev? Oricum voi cauta volumul si ii voi scrie numele respectivului (sincer am uitat numele autorului).

| danut a răspuns (pentru danut):

Reiau raspunsul pentru a reface informatia promisa.
Cartea se numeste: "Manuscrisele de la Marea Moarta" este scrisa de (conform brdurii de pe margine) istoricului SOVIETIC I.D.Amusin, tiparita la Moscova in anul 1961 iar in tara noastra in anul 1963 sub Editura Tehnica sub ingrijirea stiintifica a: Acad. Emil Codurachi Director al institutului de arheologie al A cademiei Republici Populare Romane. Citez un fragment di aceasta carte p128: ". Dupa parerea specialistilor contemporani cu autoritate, printre manuscrisele de la Qumran (daca lasam la o parte unele manuscrise BIBLICE a caror ORIGINE ARHAICA, dupa cum am aratat la timpul sau, ESTE INCONESTABILA) nu exista exemplare mai vechi de secolul III-II i.e.n. P.S. iata o "dovada" istorica pentru cei care o cauta pag96: "...Fragmentul reprodus contine date interesante despre sederea regelui Nabonid al Babilonului (556-538) in orasul arab Teima si are contingente cu capitolui IV din Cartea lui Daniil (Daniel)..." Dar astea sunt doar dovezi istorice fara valoare pentru mintea unor..copii din secolul21.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cuvantul lui Dumnezeu nu se schimba, insa Biblia / jurnalul Babyloniei a fost in continua schimbare.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu zic ca nu exista Dumnezeu, dar biblia sunt sigur ca nu e cuvantul lui.

| Mihaita23 a răspuns:

Sigur ca da.

| RAY a răspuns:

Nu,pentru ca e scrisa de oamenii

| EmaS explică (pentru RAY):

Un director pamantesc are o secretara care scrie ceea ce el dicteaza.La fel a procedat si Dumnezeu.Acei oameni au fost sub inspiratie si calauzire divina.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cum au putut sa scrie acum 6000 de ani?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nimeni nu a scris nimic, biblia la inceput se transmitea oral ca apoi prin anul 70 inainte de isus sa scris tora pentru ca evrei aveu nevoie de o speranta pavel la inventat pe mesia care conform vt trebia sa elibereze poporul

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pe cine a iertat dumnezeu in vt un singur om zi-mi? avram se certa cu el sa nu faca orgine in oras asa bun e

| EmaS explică (pentru RAY):

Documentele scrise de martori oculari atestati istoric spun ca miracolele sunt reale. Exista 27 de documente scrise de 9 martori oculari care merg inapoi in timp pana la mimentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca naratiunea respectivelor evenimente si dovezile atesta ca naratiunea nu este inventata, inflorita sau produsul unei amagiri.Documentele Noului Testament sunt timpurii au fost scrise dupa 15-40 de ani de la evenimente.Contin declaratii ale martorilor oculari provenind din surse multiple.Sunt scrise de oameni credibili, care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standarde etice, si care au murit pentru marturia lor.Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori.Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit.

| Dandanache a răspuns (pentru danut):

Etc, etc., dar pe autor totusi cum il cheama? Ca sa il putem cauta.

| danut a răspuns (pentru Dandanache):

Promit ca ma voi uita acasa si-ti voi spune.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema daca tu vrei sa ma minti ca niste simpli oamenii stiau sa scrie sa stii ca nu reusesti

| EmaS explică (pentru RAY):

Eu nu mint.Tot ceea ce ti-am scris sunt rezultatele cercetatorilor si a oamenilor de stiinta.Nu oamenii simpli stiau sa scrie dar ai uitat ca preotii erau cei care stiau sa scrie erau invatati.Cel mai vechi fragment de papirus cunoscut dateaza din anul 2400 i.Hr.Au mai fost pergamentul, velumul, ostraca, tablitele de lut, tablitele de ceara.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Preoti nici nu existau aia au aparut dupa ce crestinismul a luat amploare

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

"Eu nu mint." - eu inteleg contrariul din unele afirmatii facute de tine. Oare pe cine slujeste EmaS(ma intreb cateodata)?
"Tot ceea ce ti-am scris sunt rezultatele cercetatorilor si a oamenilor de stiinta." - asta sa o crezi doar tu. Daca orice incostient, mincinos, partinitor intra in categoria cercetatorilor si a oamenilor de stiinta, in cazul asta da, iti dau dreptate, dar nu te astepta ca cercetarile si rezultatele sa fie obiective.

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Poti sa verifici cele scrise de mine in cartea :,, Marturii care cer un verdict,, de Josh McDowell.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Si daca minte unul trebuie sa minti si tu? De ce nu specifici in raspuns ce afirma unul sau altul, de ce faci tu afirmatii cu mult patos, care se vad de la o posta ca sunt cu semnul intrebarii. Si nu e prima data cand faci acele afirmatii. Tot eu ti-am atras atentia ca acele afirmatii nu pot prezinta un adevar.

Intr-adevar stau prost cu bunul simt daca vad chestii deranjante. Nu este vorba de opinia ta, ci de minciuna ta. Nu conteaza cum castigi, ca trisezi, numai sa castigi!?

| EmaS explică (pentru Alphawolf):

Nu minte nimeni. Acestia sunt oameni de stiinta si au un cuvant de spus. Deci tu Biblia nu o crezi oamenii de stiinta nu ii crezi, spune-mi atunci ce crezi?

| danut a răspuns (pentru EmaS):

Recomand cartea de arheologie scrisa de unul dintre cei mai fanatici atei rusi:"Amintiri de la Marea Moarta" unde sunt datate unele dintre cele mai vechi scrieri Biblice, cca 1500 ani IEN. Scrierea a aparut cu cca 1600-1700 ani IEN la sumenrieni (astia din urma disparand, fiind inlocuiti de indieni mai tarziu). Etc, etc.

| M25M a răspuns:

Biblia, dupa cum am mai zis draga Ema, este o carte scrisa de oameni care a avut un rol administrativ, legislativ si executiv, pentru societatile de atunci. Ai sa spui ca prin acei oameni a vorbit Dumnezeu prin intermediul Duhului Sfant, daca asa e cazul, atunci explicatia pentru contradictiile biblice sta ori in faptul ca Dumnezeu avea probleme cu memoria, ori Dumnezeu se razgandea subit, ori Duhul Sfant distorsiona mesajul.

| EmaS explică (pentru M25M):

Dar atunci cum iti explici ca Biblia cuprinde profetii care se implinesc intocmai? Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Comuniunile romane si grecesti includ in VT o serie de carti in plus fata de cele ce alcatuiesc Biblia ebraica. In comunitatile crestine romane, grecesti Biblia constituie autoritatea suprema. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

"Profetii care se implinesc" au avut si civilizatiile aztece si mayase si Nostradamus si hindusii prin textele vedelor. Pe acestia tot Dumnezeu i-a informat despre ce se va intampla in viitor? Da este o posibilitate, dar la fel de valida ar fi si varianta extraterestrilor. Afirmatiile din VT si NT sunt ceea ce credeau oamenii ca Dumnezeu le-ar spune.

| EmaS explică (pentru M25M):

Care este probabilitatea ca ele sa se implineasca suta la suta?!

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Probabilitatea este foarte mica ce-i drept, insa cu totii stim ca orice metafora din Biblie i se acorda i se atribuie vreo 7 semnificatii diferite, astfel incat logic, un anumit pasaj poate fi intrepretat in mai multe feluri, iar daca acel pasaj se reproduce in realitate atunci i se acorda titlul de profetie.

| gfghn a răspuns:

Mulţi scriitori ai Bibliei afirmă că au fost îndrumaţi de Dumnezeu când au scris. Iată câteva exemple:
Regele David a zis: „Spiritul lui a vorbit prin mine şi cuvântul lui a fost pe limba mea" (2 Samuel 23:1, 2).
Profetul Isaia a spus: „Iată ce a zis Domnul Suveran, al armatelor" (Isaia 22:15).
Apostolul Ioan a afirmat: „O revelaţie a lui Isus Cristos, pe care i-a dat-o Dumnezeu" (Revelaţia 1:1).

| Vlelupu a răspuns:

Buna ziua.
Imi poate spune cineva cu cat timp in urma a fost creata lumea, conform Bibliei?
Suntem in anul 7521 de la facerea lumii?
http://www.rugaciuni.ro/modules/news/article.php?storyid=552
Daca Vechiul Testament cuprinde o istorie de 5508 ani (am auzit si varianta 5509 ani - era bizantina, calculata de la data de 1 septembrie a anului 5509 i.e.n./i.C. - a se vedea http://hetel.ro/index.php/tag/valeat/
atunci cum va explicati ca sturionii au o vechime pe aceasta planeta de aproximativ 200 de milioane de ani?
http://stiati.ca/sturionii-traiesc-doar-in-emisfera-nordica/

Multumesc pentru raspuns.
P.S. Daca gresesc, accept lamuriri si corectii, doar exprimate intr-un limbaj civilizat.

| EmaS explică (pentru Vlelupu):

Având în vedere faptul că, în conformitate cu Biblia, Adam a fost creat în cea de-a şasea zi de existenţă a planetei noastre, suntem în măsură să determinăm din punct de vedere biblic, vârsta aproximativă a planetei privind la detaliile cronologice furnizate în Biblie de-a lungul timpului. Acest lucru pleacă de la presupunerea că Geneza este corectă până la detalii, astfel că acele 6 zile ale creaţiei descrise în Geneză au reprezentat perioade de câte 24 de ore şi că aşadar nu există lipsuri cronologice ambigui.

Genealogiile enumerate în capitolele 5 şi 11 ale cărţii Genezei arată care este vârsta la care Adam şi urmaşii lui au condus la următoarea linie genealogică către Avraam. Prin determinarea momentului cronologic când Avraam a trăit şi prin adăugarea vârstelor indicate în capitolele 5 şi 11 din Geneza, devine clar faptul că Biblia învaţă că pământul este vechi de aproximativ 6000 de ani, plus sau minus câteva sute de ani.

Cum rămâne atunci cu cei 4.6 miliarde de ani despre care ne vorbesc astăzi cei mai mulţi oameni de ştiinţă în majoritatea covârşitoare a instituţiilor academice? Această vârstă derivă în principal din datarea utilizând două tehnici: radiometria şi scara geologică. Oamenii de ştiinţă care totuşi sunt de părere că pământul are aproximativ 6000 de ani spun că procedeul de stabilire a vârstei utilizând radiometria se bazează pe o serie de ipoteze false, iar datarea cu ajutorul scării geologice este bazată pe un raţionament circular. Mai mult, ei arată că ideea de pământ vechi de miliarde de oameni este un mit, care are la bază concepţia populară greşită că au fost necesare perioade lungi de timp pentru desfăşurarea proceselor de stratificare, fosilizare, formare a diamantelor, cărbunelui, petrolului, stalactitelor, stalagmitelor şi aşa mai departe. În final, susţinătorii ideii de pământ tânăr prezintă o serie de dovezi clare în acest sens. Aceşti oameni de ştiinţă sunt convinşi că ei reprezintă o minoritate în lumea ştiinţifică de astăzi, însă la fel de adevărat este şi faptul că tot mai mulţi oameni de ştiinţă care susţin ideea pământului "bătrân" încep să îşi revizuiască atitudinea şi să accepte că ideea lor iniţială nu s-a bazat pe dovezi concrete şi pe presupuneri.

În ultimul rând, trebuie spus că vârsta pământului nu poate fi dovedită la modul absolut. După cum am văzut, fie că este vorba despre 6000 de ani sau despre 4.6 miliarde de ani, ambele puncte de vedere (şi toate cele dintre ele) se bazează pe credinţă şi presupuneri. Aceia care susţin ideea cu 4.6 miliarde de ani cred că acele metode precum cele radiometrice sunt demne de crezare şi că nimic nu s-a întâmplat în decursul istoriei care să fi putut produce înjumătăţirea normală a radio-izotopilor. Aceia care spun că pământul are 6000 de ani cred că Biblia este adevărată şi că alţi factori explică vârsta "aparentă" a pământului, precum potopul lui Noe sau că Dumnezeu a creat universul într-o stare care "pare" să aibă o vârstă îndelungată. Ca un exemplu, Dumnezeu a creat pe Adam şi Eva ca fiinţe umane adulte. Dacă un doctor ar fi examinat pe Adam şi Eva în ziua în care au fost creaţi, probabil că ar fi spus că ei erau în vârstă de 20 de ani (ori o altă vârstă pe care ei păreau să o aibă), în timp ce, de fapt, Adam şi Eva nu erau mai bătrâni de o singură zi. Indiferent care este situaţia, întotdeauna avem un bun motiv să ne încredem în Cuvântul lui Dumnezeu în loc să ascultăm de ce spun oamenii de ştiinţă atei cu teoria lor evoluţionistă.
http://www.gotquestions.org/Romana/varsta-pamantului.html

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

In definitiv, sunt doua pareri ireconciliabile in privinta vechimii planetei. Fiecare isi aduce argumentele sale, atat sustinatorul tezei "pamantului vechi", cat si cel al tezei "pamantului nou".
Totusi, nu cred ca procesele geologice la care se face referire in acel articol indicat se pot desfasura in perioade mici de timp, deci consider reale si realiste opiniile din prima teza. La fel ma indoiesc cu privire la durata de 24 de ore a "zilei creatiei". Personal, cred ca ar fi util creationismului sa propovaduiasca ideea unei metafore in privinta termenului de "zi a creatiei". In plus, conform creationismului biblic, aparitia "luminii" este legata de prima zi si a "luminatorilor" de ziua a patra. Nu mai spun ca Luna e considerata "corp ceresc cu lumina proprie" - "luminatorul cel mic". Aceasta, deoarece, la vremea respectiva, oamenii nu cunosteau realitatea astronomica, pe care omul modern o cunoaste inca din scoala: Luna nu este o stea, ci un corp ceresc luminat de Soare.
Anticii credeau ca lumina este o materie, caci altfel nu se poate explica cum lumina este despartita de luminatori. Astazi stim ca lumina este o radiatie.
La fel credeau ca exista o "tarie" numita cer, iar astazi stim ca "cerul" nu e deloc o astfel de tarie. Atmosfera Terrei e formata in Troposfera (ceea ce numim cer) din gaze, particule de praf, vapori de apa, etc. Ploaia nu vine dintr-un jgeab aflat deasupra tariei numite cer (se spune ca s-au despartit apele de deasupra tariei de cele de sub tarie), ci este rezultatul circuitului apei in natura.
Sunt multe lucruri pe care ratiunea refuza sa le creada, caci si-a demonstrat stiintific contrariul.
Exista insa posibilitatea ca fiecare dintre noi, oamenii, sa privim unul si acelasi lucru, dar sa-l vedem total diferit. Iata, un astfel de exemplu.

| EmaS explică (pentru Vlelupu):

Eu cred ceea ce este scris in Cuvantul lui Dumnezeu. El este imutabil, infailibil, inerant. Dar sunt de acord cu afirmatia ta de la sfarsit. Aici gandim la fel!;) http://www.tpu.ro/......a-diferit/

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Exact la aceasta intrebare m-am gandit, atunci cand am scris finalul comentariului meu. Ea imi aduce aminte de acel "testament" meditativ, scris in ultimele sale zile de viata de catre maestrul Octavian Paler, intitulat "Interviu cu Dumnezeu".
http://www.youtube.com/watch?v=XhSpvE9pjPY
Cred ca vom fi iar de acord ca maestrul Paler a sintetizat, in maniera sa caracteristica, cat se poate de bine multe dintre realitatile spiritului omenesc doritor al unui dialog transcedental pe teme existentiale. De aceea si-a imaginat un astfel de "interviu".

| EmaS explică (pentru Vlelupu):

Cred ca a scris aceste meditatii sub inspiratie divina este plin de incarcatura spirituala, intelepciune si adevar. Minunat videoclipul, multumesc happy

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Cu placere. Si eu multumesc pentru timpul alocat corespondentei, poate deranjante, iar in acest caz imi cer scuze. Nu am niciun interes in a provoca "deranjuri mistice", nu stiu daca e corect termenul. Pur si simplu imi expun pareri personale si sunt incantat atunci cand se intretine un dialog civilizat. Spun acest lucru, deoarece am avut parte si de raspunsuri de-a dreptul vulgare, culmea, din partea unora ce sustin ca vor mosteni "raiul". Nu spun ca si unii "liber cugetatori" sunt de-a dreptul certati cu normele bunului simt si minimalei educatii in privinta felului in care se adreseaza unor persoane cu care, chipurile, vor sa dialogheze. Maidanul nu ar trebui sa incapa in aceasta comunitate.

| EmaS explică (pentru Vlelupu):

Si eu sunt suparata, indignata ca multi nu pot sa poarte un dialog civilizat sa respecte opiniile fiecaruia, fara sa jigneasca. Dar este lipsa de educatie si de bun simt! Si eu iti multumesc.happy

| Rheia_Pavel_1990 a răspuns:

Sti cum e? ori e alba, ori e neagra, adica daca in Biblie scrie ca Iisus era fiul lui dumnezeu, atunci asa a fost, ori era sfant, cel mai sfant dintre toti, ori nu. Ori Dumnezeu a facut universul, ori nu. Eu nu pot sa am banuieli in privinta asta, pentru ca daca Dumnezeu si toti sfintii lui nu erau asa de sfinti cum zice in biblie, atunci ce rost avea? de ce multi oameni cred pana si in ziua de azi orbeste in existenta lor? ce rost avea ca dumnezeu sa-l trimita pe fiul lui pe pamant ca acesta prin urmare sa se bata cu cei care l-au rastignit? atunci ce impresie ar fi avut oamenii despre el? a murit pentru ca a stiut ca tatal lui il va salva si a vrut sa demonstreze ca Dumnezeu exista, intr-adevar. daca nu avea incredere in el, fi sigura ca nu se lasa omorat.Asta demonstreaza ca da, Biblia e cuvantul lui Dumnezeu.