| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca Coranul este continuarea Bibliei chiar daca amandoua apartin de religii diferite? Se spune ca crestinii si evreii au schimbat sensul evangheliei respectiv al scripturii si Dumnezeu a intervenit si a revelat adevaratul Cuvant Al Lui.Sau sunt doar niste carti sfinte din religii diferite care se contrazic una pe alta?

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, nu este adevărat, Coranul este în antiteza cu Biblia. Am citit nu de m ult o carte foarte interesanta, Antihristul islamic scrisa de un evreu creștin, Amir Tsarfaticsre explica pe larg, cu citate și din Biblie și din Coram de ce Isus cel așteptat sa revină de catre creștini e antihristul pentru islam di Antihristulul di Biblie e salvatorul așteptat de musulmani.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Satana asta invata oameni cum sa fie morali și tot el spune sa te rogi de 5 ori la adversarul lui.sa iti. iubesti aproapele sa nu fii musulman cu numele și să crezi cu adevarat in dz, creștini habar nu au de biblie, mulsumani citesc coranul și pun în aplicare acele lucruri morale

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa știi ca sunt foarte mulți creștini în România (în principiu protestanții) care citesc Biblia de la cap la coada de mai multe ori și o și studiază.

| RAY a răspuns:

Deși satana cică ti a băgat coada cu voia lui dumnezeu și a creat coranul, inseamna ca moralitatea din coran este satanista? Creștini mereu au fost cei buni și iubitori de aproapele lor, nu ei au mers in tara sfântă și omorau nevinovati, iisus ala din coran de ce are învățături creștine?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doua carti diferite.
Doua povesti diferite din care au rezultat doua religi diferite.

Acum fiecare care va aparea pe aici isi va apara religia care i-a fost foarte foarte probabil impusa la nastere si va spune ca de fapt cartea X e adevarata si Y minte.

Vezi deja mai sus 2 exemple.

Acu, in Romania e o zona geografica in care nu sunt musulmani prea multi si nu au posibilitatea dreptului la replica aici asa ca probabil tu vei ramane cu impresia ca doar biblia e corecta

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Coranul nu continua Biblia. Biblia începe cu Geneza și se termina cu Apocalipsa și atât. Asta e toată. Biblia e singura carte sfanta care poate da viața, care schimba inimile oamenilor. Coranul nu.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Musulmanii consideră că Biblia a fost inspirată inițial de Allah (Dumnezeu) iar învățăturile din ea erau corecte

Dar apoi în timp creștinii au modificat și corupt Biblia și astfel au făcut-o să învețe lucruri false și neadevărate

De acea Allah a inspirat Coranul, ca să aducă din nou la cunoștința oamenilor învățăturile adevărate ale lui Dumnezeu

Deci în opinia musulmanilor Biblia nu e o continuare a Coranului, ci o versiune coruptă a lui

Desigur ei (musulmanii) acceptă unele pasaje din Biblie ca fiind corecte doar atunci când se potrivesc cu învățătura Coranului

De asemenea musulmanii consideră că anumite pasaje din Biblie sunt profeții despre Profetul Mahomed

Asta e perspectiva musulmanilor iar religia lor se cheamă Islam

Perspectiva creștinilor e că Biblia este cuvântul lui Dumnezeu și că nu a fost niciodată coruptă, în consecință creștinii resping Coranul.

| Sneakyyy a răspuns:

Biblia e cartea Adevarata si Sfanta. Coranul e doar de la Lucifer pentru a insela oamenii.

| RAY a răspuns (pentru Sneakyyy):

Înșeală oameni sa creada cu adevarat in dumnezeu

| Glig0re87 a răspuns:

Allah derivat din al-ilah (dumnezeul), care sugerează unicitatea lui, se refera strict la dumnezeul lui Moise si al lui Avraam, adica acelasi spiridus din Vechiul Testament la care se se inchina evreii. Crestinii au imprumutat zeul evreilor, cartile sacre ale acestora si au inventat sezozul 2, ala in care apare un fiu din flori al zeului.
O telenovela destul de siropoasa care se duce direct la corazón.
Muhammad baiat destept a inteles cum functioneaza efectul de turma si a inventat o alta religie bazata pe unele carti din Vechiul Testament.
O chestie interesanta a Coranului este ca nu există versiuni diferite ale Coranului în limba arabă, numai traduceri diferite.Nu se poate spune acelasi lucru despre Biblie.