| SadBoyForever a întrebat:

Este adevarat ca Lucifer a fost un inger?

27 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

A fost arhanghel.In Rai sunt trei trepte:Serafimi, Arhangheli si Ingeri.winking

| blueangel99 a răspuns:

Da, aşa e. Dar a fost ispitit de puterea Lui Dumnezeu şi a vrut să I-o ia.

Numai bine!

| mihaibrasov a răspuns:

Povestioara cu Lucifer care a cazut din Rai pentru ca a vrut sa devina mai tare decat Dumnezeu nu este gasibila in Biblie. Sunt doar cateva citate fara prea multa esenta. De altfel, Lucifer reprezinta cu totul altceva in misticism si ezoterism, dar... daca vrei tu sa crezi ca era un inger frumos (ca un inger probabil) care emitea pretentii la tron (desi avea tot ce avea nevoie si asa) atunci... crede.

| Roses a răspuns:

Da. El era cel mai frumos inger, dar din cauza ca el a vrut sa ajunga ca Dumnezeu(ceea ce nimeni nu poate) a pacatuit si Dumnezeu l-a izgonit din Rai, Lucifer devenind Satan.Si de atunci Dumnezeu si Satan "au o batalie" pe sufletele oamenilor, fiindca lumea asculta mai degraba de rau(Satan)decat de Dumnezeu(binele).Tot ce am spus nu sunt basme, asa spune Biblia.

| ghiolbitza a răspuns:

Lucifer a fost coroana creatiei lui Dumnezeu, pana la crearea omului. Spun sfintii parinti ca era cel mai frumos inger, cel dintai creat, modelul pentru ceilalti ingeri. Ceata peste care era el conducator era ceata a IIa, cea care se ocupa cu slava lui Dumnezeu prin muzica, ei ii cantau lui Dumnezeu. Cu toate ca igerii sunt superiori oamenilor, ei nu sunt perfectibili, ei nu pot fi ca Dumnezeu. Omul a fost creat pentru asta, ca prin eforturi proprii sa ajunga la chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Dintre toate creatiile Divinitatii, doar omul este perfectibil si numai Dumnezeu este perfect. Cu mult inaintea crearii omului, Lucifer a gandit ca poate deveni ca Dumnezeu. In fine, nu era asta o greseala, dar din dorinta asta s-a nascut mandria. S-a gandit ca daca poate deveni ca Dumnezeu, atunci poate deveni si mai mare ca El. Au chinezii o vorba, cu cat te ridici mai sus, cu atat mai tare vei cadea. A cazut Lucifer, iar prin cuvintele,, a cazut,, nu trebuie sa intelegi ca era undeva pe sus si a cazut jos, ci a fost decazut din pozitia sa de capetenie a ingerilor, a cetei a IIa, din titulatura de intai creat. Acuma, odata cu caderea lui s-a produs si caderea unui numar foarte mare de ingeri care ii erau inferiori ca pozitie si care l-au urmat - ei toti au devenit diavoli. Nu trebuie sa cauti in Biblie despre Lucifer. Biblia a suferit numeroase modificari textuale si cotextuale de-a lungul vremii, mai ales prin intermediul multelor traduceri ale ei. Biblia nu e despre si pentru ingeri, ci a fost scrisa pentru oameni.

| KyraW a răspuns:

Lucifer nu a fost ORICE inger.Cand eram mica, tata imi povestea despre cel mai pur si cel mai frumos inger din rai.De aici si obsesia lui pentru a devenii mai puternic decat dumnezeu.El era foarta mandru de sine si de faptul ca era mana dreapta a lui dumnezeu, si s-a gandit ca "elevul il poate depasii pe maestru" si acesta a vrut sa fie mai presus ca dumnezeu.Si unii ingeri erau de partea acestuia.De acolo se spune si legenda iadului,cum sa dumnezeu l-a trimis pe Lucifer acolo sa stea pentru eternitate si pe toti ce-i ce gresesc in urma lui(pe ingerii aceia,iar apoi cica pe noi oamenii). Asta a fost inainte de multe,pentru ca mai intai a fost creat raiul, apoi iadul, apoi incep povestile din biblie.

| Natashha a răspuns:

Da.Dar asta s-a intamplat acum foarte mult timp, inainte de a fi creat Pamantul sau rasa umana.Totul a inceput cu o disputa intre el si Dumnezeu, voia sa fie ca putere si dominatie deasupra Lui.Se zice ca in timp a atras asupra sa o parte dintre ingerii lui Dumnezeu, iar apoi au fost alungati din cer. Fapt care exista si acumbig grinumnezeu de partea buna, Lucifer de partea raului.

| stanly7 a răspuns:

Da

| lorrena97 a răspuns:

Da

| thealchemist a răspuns:

Inca mai este, cazut dar tot inger.

| Archdaemon a răspuns:

Primul inger

| Mann02 a răspuns:

El a fost ingerul cel mai inalt in grad... care a vrut sa se ridice deasupra lui Dumnezeu iar Dumnezeu l-a izbavit, asa s-a format iadul.

| Laura1092 a răspuns:

El a fost un inger la inceput... dar apoi el a vrut sa ia locul Domnului, iar El la alungat pe lucifer din cer.

| IoanaLoredana a răspuns:

Da este cat se poate de adevarat.un inger care datorita mandriei sale a crezut ca poate fii mai presus de Dumnezeu si a fost izgonit din ceruri impreuna cu adeptii lui, asa formandu-se Iadul, mergand mai departe lucifer este stapanul Iadului asa zisul Satan sau Dracu al Romanieihappy

| 8SlimShady a răspuns:

Da, a fost cel mai frumos inger, dar a vrut mai mult, a vrut sa fie mai puternic decat Dumnezeu, asa ca a ajuns... unde a ajuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai baiete, de ce nu citesti pe sfantul google?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.a fost inger.este si acum dar este un inger cazut din prea mare mandrie.si fiindca cu el au cazut un numar mare de ingeri, numarul celor cazuti, va fi implinit in cer cu sufletele oamenilor sfinti de pe pamant.de aia lupta ei si cauta sa faca oamenii sa cada in pacate.sai atraga de partea lor.

| GiuliaTamas a răspuns:

Citeste Biblia!

| mattdemon a răspuns:

Da dar din cauza ca a fost mandru a cazut din rai

| Scarecrow a răspuns:

Da

| Mikezilla a răspuns:

Lucifer inca e inger. A fost izgonit din rai deoarece a refuzat sa iubeasca oamenii, creatiile lui dumnezeu. E ca si cum ai primi, sa zicem, o bluza de la mama ta si tie nu ti-ar placea si ai refuza sa o porti si maica-ta te trimite in camera ta. Daca cumva te gandesti la ce ma gandesc si eu, suna aiurea rau dar eu asa vad gestu asta cu izgonirea din rai.

| ionutz4mai a răspuns:

Da,a fost un fel de lider al ingerilor care dupa ce a vazut ce faima are nu a mai ascultat de Dumnezeu acesta din urma pedepsindu-l.

| dampel a răspuns:

Da...era cel mai puternic din ingeri dar din cauza egoismului.a vrut sa fie maiputernicca dumnezeu asa ca acum inca exista sub numele de diavol

| Vendetta23 a răspuns:

Da Lucifer a fost inger. pana cand s-a razvratit si impreuna cu alti ingeri si au fost alungati din Rai.

| Anyway a răspuns:

Nu doar ca a fost un inger, a fost cea mai frumoasa creatura facuta vreodata de Dumnezeu. happy Asa cum spune insusi Domnul, a fost "pecetea de perfectiune", "plin de intelepciune" si "desavarsit in frumusete". Insa datorita mandriei sale (de aceea Lucifer apare astazi ca fiind demonul mandriei) si a aspiratiei sale la un tron mai mare ca a lui Dumnezeu, a fost aruncat din Rai si de atunci se tot lupta cu Dumnezeu si vrea sa distruga lumea creata de Acesta... tongue

| AnaMaria9365 a răspuns:

Da

| Ancaaaly a răspuns:

Da Lucifer a fost un inger pana a incercat sa ii i-a locul lui Dumnezeu si a fost alungat din Rai happy