| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca necredincioșii pun accent doar pe bani și plăceri provizorii și considera partea emoționala slăbiciune?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Intrebarea e putin capcana, leaga religia de emotie si daca nu ai religie, se numeste ca nu ai emotie, care e FALS

necredinciosii pot sa iubeasca binemercic parinti, copii, sot, sotie, frate, sora, iubita, amanta, etc.
pot BINEMERCIC sa planga la un film
pot binemercic sa danseze pe o melodie care le place
pot sa fie rai, pot sa fie buni
etc.

emotia NU este numai D-zeu si mersul la biserica!

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cumva intrebarea ta ascunde o contradictie?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

E o afirmatie facuta de cineva

| Mosotti a răspuns:

DA! Ptr ca multi oameni sunt niste nenorociti, credinciosii sunt mai buni nu ca asa-s ei, sunt de frica, ca dumnezeu ii va pedepsi, si ca dupa moarte se duc in iad, deci mare atentie.
Necredinciosii sunt natural cum sunt ei adica rai unii (nu toti necredinciosii sunt rai insa, sunt oameni in mod natural, si abia aia sunt adevaratii oameni, care nu au nevoie de frica ca sa fie oameni).
Si daca-s rai, atunci sigur ca pentru ei conteaza banul, avantajele materiale, si emotionalul e considerat slabiciunea tocmai ca asa gandesc ei, ca cineva (adica de fapt ei sau altii ca ei), profita de asta ca sa te fenteze, sa beneficieze de pe urma ta, deci gandesc doar in termen de afaceri, fente, bani, smecherie.

Placerile provizorii le avem toti, asta nu are legatura. Toti profitam de ele si avem nevoie de bani pentru ele, doar ca nu totul e banul, exista emotional, este altceva la oamenii adevarati.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Nu este adevărat.Și eu sunt unul din „ei" dar nu mă motivează banul și sunt mult mai empatic și tolerant cu cei din jur versus un credincios într-u domnul care devine violent atunci când află că eu nu cred în minic.Unu de ăsta nu poate concepe viața fără a crede în ceva divin, chiar de știe că e ceva inventat.

| Termopile a răspuns (pentru DeyCj):

Sa ști că Dumnezeu și Isus Hristos nu sunt inventați sunt reali 100 %. Big Bangul in care cred majoritatea ateilor mi se pare doar o teorie inventată de niște oameni de știință in halate albe cu facultăți și ani de studiu care au vrut să afle originea universului dar fără al lua in seamă pe Dumnezeu, promițând că vor afla cu certitudine maximă cum a apărut universul zicând ca sigur nu Dumnezeu e cauza. Au făcut ei miște cercetări sau ce au făcut ei pe acolo și nu au ajuns la nici o concluzie și ca să nu se facă de râs au inventat teoria Big Bang aducând niște dovezi de doi bani explicate astfel să prindă bine la public și asta a fost cu toate că mulți stiu cât de ilogica este teoria Big Bangului. Bine îți dai seama că nu a fost așa cum am zis eu dar oricum ai prins ideea, au făcut niște studii profesionale care au eșuat și au vrut totuși să lanseze o teorie ca să îi faca pe oameni să nu mai creadă în D-zeu (nu știu de ce ar face asta) și au dat cum am zis niște explicații idioate cu care își argumentau minciuna inventată, eu cred că Big Bang e o prostie inventată de savanți ipocriți care si au târăt coatele prin băncile facultăților de prestigiu ca apoi să lanseze o teorie falsă. Cu o așa mentalitate nici nu știu cum au absolvit acele facultăți. Dar până la urmă fiecare crede ca vrea. Tu ce crezi?

| RAY a răspuns (pentru Termopile):

Cate tampeni ai scris

| Termopile a răspuns:

Din ne fericire da, ateii nu se prea îngrijesc de partea emoțională, de sentimente, de afecțiune si empatie sau alte lucruri de genu e sunt foarte mecanici de fel, ei nu cred in iubire, in empatie, in afecțiune etc ei zic că suntem doar niște animale mai deștepte și ca unicul nostru scop in viața este să supraviețuim, să trăim bine din punct de vedere material, ei zic că iubirea și afectiune și empatia se manifesta doar intre rude, tot felul de porcarii de genul ăsta ei pun accent in primul rand pe bani și avere dacă le spui de sentimente zic că nu și ke arată sau ca nu cred in ele zic că sunt slăbiciuni in general fac totul in interes propriu. Ei nu cred in iubirea dintre un bărbat și o femeie ei cred că e vorba doar de atracție carnală și că e doar instinctul de conservare, ei nu cred în iubirea dintre mama si copil ei cred că e doar instinctul ăla care te face să ai grijă de copilul tău ma rog tot felul de chestii fără rost. Ei cred in instincte și tot felul de rahaturi din astea.

Țineți minte că prin acest răspuns nu vreau să ofensez sau să atac pe nimeni fiecare e cum dorește și crede ce dorește. Asta e părerea mea mi-am spus-o și asta e eu cred că cele scrise mai sus se aplică la majoritatea ateilor.

O zi bună

| RAY a răspuns (pentru Termopile):

Multe afirmati eronate, aiurea, multe prejudecati

| Atlantic007 a răspuns:

Depinde de la om la om. nu ii putem baga pe toti in aceiasi oala.