| RAY a întrebat:

Fericirea deriva din placeri provizorii, mici de scurta durata?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Fericirea asta este un ideal, un tel utopic, dacă vrei. Ea nu există pe intervale lungi de timp.
Când vei avea ceea ce îți dorești acum, vei fi fericit o perioada de timp, după care îți vei dori altceva și tot asa. Sa fi "fericit pana la adânci bătrâneți" este posibil doar în povesti.

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Fericirea apare in general cand atingi ceva de amploare, nu cand faci chestii marunte care te bucura, deci apare cand atingi ceva fundamental, cand ai o implinire care tine stabil in timp. De ex vrei sa te faci pilot, si te faci. Nu cand vezi un film, atunci doar te bucuri. Sau ai intalnit parteneru potrivit, mai exact daca se intampla ce doresti tu, ceva mai serios.
Evident ca daca apare fericirea, apoi te vei bucura mult mai mult de aceleasi chestii marunte.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Eu daca as gasi o fatuca sincera, serioasa as fi fericit

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Foarte bine! Deci sti ce te face fericit. Aaasta ai tu, nu ai nevoile afective rezolvate, si asta iti da depresie si te face sa nu te poti bucura de chestiile marunte, deci vezi? Ai o mare problema.
Tu vrei una sa va atrageti ca lumea, sa va intelegeti, sa fi iubit, dorit, si tu sa o doresti pe ea si sa fie bine, e f clar si stiam asta.
Si pentru majoritatea e asa, daca le lipseste aia, e nasol insa la majoriatea NU lipseste asta. O problema este si ca nu poti sa obtii satisfactie afectiva adica sa intri in situatia aia.
Deci asa cum am zis, ai o mare problema.