| imhei a întrebat:

Este adevarat ca scrie in biblie ca satan poate sa iti dea orice de pe acest pamant? Unde mai exact scrie?
Mai exact: "Căci ce ar fi de folos unui om dacă va câștiga întreaga lume și își va pierde sufletul?"

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Apai dragul meu, interpretarea ta e una de tip Radio Erevan. In citatul tau nu este pomenit satan, nu scrie ca cineva ti-ar putea da intreaga lume si acel cuvant "daca" pune o conditie care anuleaza orice enunt de tip categoric pe care l-ai putea debita pe marginea lui.
Ce zise Biblia si ce intelesesi tu, frate imhei...

| doctorandus a răspuns:

Daca a face pactul cu Diavolul ar oferi bani cash de la bancomat, satanismul ar fi cea mai populara religie. De fapt, daca Satan i-ar fi facut bogati pe adeptii sai, crestinismul n-ar fi avut nicio sansa. Ca asta era spielul prin care crestinii racolau pagani: zeul nostru e mai puternic ca zeii vostri. Si normal, daca Satan ar fi dovedit empiric ca e un zeu puternic, nu mai vedeai azi biserici in Romania.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. La fel ca la cealalta intrebare.

| Werrich a răspuns:

Daca faci pact cu Diavolul iti poate da ce vrea inimioara ta. Nu inteleg de ce ai pus intrebarea la rubrica Dragoste & Sex in loc de Religie.

| Digikey a răspuns:

Sunt doar povesti de adormit copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește despre viața sfântului Ciprian, să vezi că înainte să devină sfânt era vrăjitor și putea să transforme oamenii în păsări și să facă tot felul de năluciri.
Când eram puțin mai mic și mult mai prost decât acum mă tenta foarte tare gândul să mă rog la diavol ca să îmi dea relații și alte chestii, dar mi-am dat seama că el nu poate aduce decât suferință pe termen lung, chiar și în discipolii care îi sunt devotați.

| Anemari456 a răspuns:

Daca faci pact cu diavolul ajungi în iad, în foc și pucioasa o sa te mănânce de viu diavolul