| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca un om degeaba e "bun" daca nu-L recunoaste, nu-L lauda si nu-L respecta si iubeste pe Dumnezeul adevarat care a creat cu iubire tot? Totusi, este posibil ca Dumnezeu sa readuca la viata in viitor un astfel de om "bun"?

6 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

De ce are nevoie dumnezeu de lauda? Nu e cam narcisist din partea lui sa ceara lauda si iubire?

| anonim_4396 explică (pentru drutzix):

"De ce are nevoie dumnezeu de lauda? Nu e cam narcisist din partea lui sa ceara lauda si iubire?" - daca am fi in locul lui Dumnezeu ne-am multumi sa facem bine fara sa primim nici un fel de recunoastere? Zic asa pentru ca suntem facuti dupa chipul sau modul de gandire al lui Dumnezeu care ni le-a implantat in ADN sub "forma de constiinta". Tu cand faci bine cuiva si te astepti sa primesti macar respect si "un multumesc", esti narcisist? Sau cand faci lucrari de putere si frumoase pentru a bucura si pe altii, esti narcisist? Stii ce inseamna narcisist de-I atribui lui Dumnezeu o astfel de caracterizare? happy

https://dexonline.ro/definitie/narcisism

"NARCISÍSM s. n. Atenție excesivă față de propria persoană fizică; dragoste admirație, adesea patologică, față de propria persoană; dragoste de sine."

Tu daca te iubesti sau respecti pe tine si principiile tale, esti narcisist? Cand te intereseaza suferintele altora esti narcisist? Cand iti dai fiul ca jertfa pentru altii, cu acordul lui, esti narcisist?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce Dumnezeu prietene? E doar un mit, o legenda, nu exista asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ce Dumnezeu prietene? E doar un mit, o legenda, nu exista asa ceva." - hai sa zicem ca ar fi asa cum spui. Daca ar fi asa cum spui atunci omul cu toata bunatatea si ratiunea si stiinta lui NU s-ar putea raporta la nimic sau la nici o referinta morala. Daca ar fi cum spui tu, si un om rau ar fi bun. Gandind asa cum spui tu, omul care se intrece mereu pe sine ajunge in cele din urma sa se intreaca cu moartea lui pe care nu o va depasi nicidecum prin eforturi proprii fie intelectuale fie prin eforturi fizice. happy

Totusi este posibil ca un om "bun" care nu a avut ocazia sa-L recunoasca pe Dumnezeu sa fie readus la viata, printre cei "nedrepti", de catre Dumnezeu. Oricine va progresa in cunoasterea lui Dumnezeu pana la moarte va fi salvat sau va ajunge sa fie readus la viata de Dumnezeu in viitor. happy

| Ionut_Sur_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca ti-ai raspuns singur la intrebare laughing dar din nou propaganda despre iehova? mai HOO!

| Veltorb a răspuns:

Nu,nu e adevărat