| Sweet155 a întrebat:

Este adevarat ca va veni diavolul si demonii lui pe pamant si ca trebuie sa isi puna oamenii semnul lui "666" si cine nu il va pune va murii de foame si de sete? Daca da atunci se va dovedii cine il iubeste cu adevarat pe Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| Crestin1 a răspuns:

Da acest lucru este adevarat-Apocalipsa cap.13, vers.16-18.
In momentele acelea omul va dovedi iubirea sa pentru Dumnezeu.
Va fi o singura religie, o singura moneda.
Omenirea se va imparte in 2 categori:
1.cei care primesc semnul fiarei si
2.cei care nu primesc semnul fiarei
Aceasta zi va veni cat se poate de repede.
Noi trebuie sa fim pregatiti, indurand orice chin pentru Hristos.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Crestin1):

În 30-40 de ani zici că vine? Că nu cred ca trăiesc mai mult, şi aş vrea să prind şi eu evenimentul.

| Lizzu a răspuns (pentru Crestin1):

"Noi trebuie sa fim pregatiti, indurand orice chin pentru Hristos."
--orice chin?
Spune-mi,te vei lasa tras pe roata,jupuit de viu,calcat de tren, mancat de viu de lei sau ars pe rug pentru o divinitate care sta ascunsa?
-viata nu e un joc de-a ascunselea ca sa stea ascuns si tu sa trebuiasca sa-l gasesti si nici nu e vreun puzzle.

Nu e jocul niciunei divinitati, iar daca vreuna exista ar trebui sa-i fie rusine ca-si bate joc de marionetele numite oameni.

Daca raspunsul tau la intrebarea mea va fi "da ", atunci va fi dat doar de ochii lumii si nu pentru ca ti-ai dori si asta e scopul tau in viata, sa fii chinuit si schingiuit pentru divinitate.

--Pus fata in fata cu fapta, instinctul tau va fi fuga si apararea de chin.

| Crestin1 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu stiu cand va veni, acest lucru il stie doar Domnul Isus.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Hopa, lume noua. smug

| Crestin1 a răspuns (pentru Lizzu):

Da, ma voi lasa tras pe roata, jupuit de viu, calcat de tren, mancat de viu de lei si ars pe rug pentru Hristos.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Da. buna, Mada happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Salut! Uelcăm bec! :d

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing :*

| Lizzu a răspuns (pentru Crestin1):

Ooook happy

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Crestin1):

Te citez "Aceasta zi va veni cat se poate de repede."
Păi vine repede sau nu ştii când vine? Că nu-s lămurit. 30-40 de ani pentru o viaţă de om ce e undeva pe la 75 de ani cred că înseamnă destul de mult, astfel dacă vine "repede" precum spui, ar trebui sa apară in 30-40 de ani, căt mai trăiesc si eu. Dar tu până la urmă zici că nu ştii, şi atunci la ce te raportezi când zici "repede"?

| Macryna a răspuns (pentru Crestin1):

Pai nu? am 13 ani nu am citit Biblia dar as face orice pentru Dumnezeu, si totusi nu cred ca va fi chiar asa, o sa vedem cand se va intampla dar eu nici moarta nu ma lepad de Hristos happy

| Macryna a răspuns (pentru Crestin1):

Nu stiu eu prea multe despre Biblie desii mi-ar place, eu stiu doar ca triunghiul cu ochi in el este de fapt ochiul Domnului care vede tot si triunghiul este de fapt Sfanta Treime si numarul 666 este de fapt steaua lui David, voi nu va dati seama ca nimicurile ca iluminati fac din lucrurile sfinte niste nenorociri? straight face eu nu ma sperii de "fiara" caci Dumnezeu este cu mine, mereu voi avea in credere in El, pentru ca daca te increzi in El pana in ultimul moment chiar cand te astepti mai putin te va ajuta, ca Moise cand a despartit apele, soldati erau pe ultima sute de metri sa-i prinda si tocmai atunci Dumnezeu a facut ca Moise sa poate despartii apele happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Crestin1):

"- iubito, pentru tine as trece munti, deserturi, mari, as face orice. - vino la mine. - nu pot acum, ploua"

32 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Diavolul ESTE pe Pamant inca de la Adam si Eva. Semnul 666 este semnul Papalitati si este cunoscut inca de acum 14 secole. Primi care au aflat despre Purtatorul acestui simbol au fost crestinii din vest care au devenit crestinii catolici.

| doctorandus a răspuns:

666=imparatul Nero (in original s-ar putea sa fii fost 616 in loc de 666, dar tot Nero da). Despre asta e vorba-n Apocalipsa, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Apocalipsa_lui_Ioan

Pana lui de corector ortografic!

| danay72 a răspuns:

Satan e de mult peste pamant si el conduce lumea. 1Ioan5:19.Cat despre numarul 666 acesta se refera la imperfectiune accentuata.

| anonimg a răspuns:

Ei sunt deja pe pamant: "Adevărul despre îngeri" -> http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

| Mădă0611 a răspuns:

Si cum o sa mori de foame si de sete fara acel numar? O sa fie raurile otravite si daca ai numarul se "dezotravesc" doar cat sa bei tu? La fel in cazul alimentelor.

| milan9 a răspuns:

Semnul lui "666" nu este semnul nici unei papalitati. Nu sunt catolic, dar nu pot accepta sa vad spusa cu atat seninatate o astfel de aberatie...

Acest semn, 666, nu este altceva decat un simbol, un simbol al Antihristului, al celui care va lupta impotriva crestinilor la sfarsitul lumii...

| Holiday a răspuns:

Vine pe dracu`, dracu`...
Dar un sambure de adevar poate avea, la un moment dat, daca nu se apuca de munca cinstita toti popii astia si alti lideri religiosi o sa moara de foame, ca n-or sa mai gaseasca fraieri sa cotizeze...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa va fi!

| sublime89 a răspuns:

Nu este adevarat. Astea sunt basmele crestine.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da,e adevarat.

| Lizzu a răspuns:

"Este adevarat ca va veni diavolul si demonii lui pe pamant si ca trebuie sa isi puna oamenii semnul lui "666" "
-Nu stiu si nu-mi pasa

"si cine nu il va pune va murii de foame si de sete?"
-Nu stiu si nu-mi pasa

Avem probleme mai importante si cu rost de gandit si de analizat decat asa ceva...

" Daca da atunci se va dovedii cine il iubeste cu adevarat pe Dumnezeu."
-dovada fata de cine? daca e omniscient, cum se spune, atunci nu are nevoie de dovez pentru ca VA STII cine e de partea lui si cine nu.
Dovezile sunt in zadar.

Nu aveti lucruri mai importante de aprofundat decat mizeriile astea? serios.

| iurii75 a răspuns:

Biblia spune ca Diavolul e conducatorul acestui sistem, cei ce il iubesc pe Dumnezeu se vad deja de pe acum. Ca priveste semnul http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/ce-semnificatie-are-666/

| Miauti a răspuns:

Voua va este frica de scoala, si faceti crize cand un profesor nu e drept cu voi si credeti ca veti face fata foametei, violurilor... Nici nu stiti ce inseamna chin.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare! Daca doresti ca sa cunosti adevarul, si crezi ca este revelat prin Sfintele Scripturi, poti sa citesti Apocalipsa 12 :9-12. Iata ceea ce gasim in urma profetiilor biblice, ca dupa calculele facute in urma profetiilor ~in anul 1914 Diavolul a fost aruncat di cer pe pamant. Asadar cerul a fost curatit de ceea ce este rau, urmeaza pamantul, dar pana atunci mai este putin timp (Psalmul 37:10, 11). Deci afirmatia consemnata in 1Ioan 5:19 este cat se poate de clara si de vizibila pentru cine vede ca :< intreaga lume zace in puterea celui rau >". Cat despre semnificatia cifrei 666 este cu totul altceva. (Imperfectiunea evidenta prin politica, religia falsa si comert, toate lucreaza mana-n mana, una fara alta nu pot ). Dar despre acestea mai vorbim daca vrei. acceseaza www.jw.org,si cauta acest subiect : semnificatia cifrei 666.

| BlackSulphur a răspuns:

Intr-un univers paralel, probabil.

| DarkAndDreary a răspuns:

Pfft...povești.

| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii. Nu, acest lucru nu este adevarat. Sa nu crezi in aceste prostii. Si in caz ca va veni( ceea ce nu crEd), noi toti o sa alegem cu Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru AssaSinNKidD):

Cum vine asta? acum nu crezi dar atunci vei alege cu Dumnezeu. este ca si cum acum nu te antrenezi, dar in ziua maratonului (42, 8 km) esti sigur ca vei castiga. ciudata gandire...

Depinde. Tu in ce crezi? Daca tu crezi in Dumnezeu, acea zi probabil ca va veni si pentru tine. Daca crezi in Buddah, Allah, etc. vor veni alte apocalipse. Daca nu crezi in nimic, perfect! O sa traiesti linistit, nu vei prinde apocalipsawinking.