| Mihaiiiippoo2l2l2 a întrebat:

Este așa de mare păcat daca imi fac un tatuaj religios? Adica cu sfinti,cruci, etc...

Răspuns Câştigător
| IonelaIasmina a răspuns:

Tatuajul DA, ESTE PĂCAT, doar că... dacă este unul religios, eu știu că nu este la fel de mare păcat. Păcat este, indiferent de ce tatuaj ți-ai face, dar dacă este religios nu e așa de mare păcat.

5 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Întreaba-ti duhovnicul

| LisaJulie a răspuns:

Normal tatuajul este pacat. Acum depinde daca il vrei la vedere sau nu.

| Darius50boss a răspuns:

Este păcat

| Whateverrr a răspuns:

În primul rând, nu există păcate mari și mici. Orice păcat este mare, pentru că e o răzvrătire față de Dumnezeul Infinit și Sfânt.
Cât despre tatuaje, chiar dacă nu sunt menționate în Biblie (decat, eventual, în Levitic 19:28), avem multiple principii generale unde eu consider că le putem aplica și la ideea de tatuaj.
Avem de exemplu în Biblie afirmația că "tot ce nu vine din încredințare e păcat". Prin urmare, dacă ai dubii cu privire la un lucru și totuși îl faci, păcătuiești.
Mai avem și principiul că după ce Îl primim pe Hristos ca Domn și Mântuitor personal, îi predăm Lui întreaga noastră ființă și nu mai suntem noi stăpâni peste noi înșine, nici peste trupul nostru. Poate sună puțin ciudat la început, dar dacă citești pasajele din Biblie care vorbesc despre asta, cred că vei înțelege mai bine.
Totodată, te poți gândi: oare sigur un astfel de tatuaj mă va ajuta să fiu o mărturie bună și să-L glorifice pe Dumnezeu, sau dimpotrivă, lumea va percepe ca ceva contradictoriu faptul că port însemne creștine pe mine, deși tatuajele în cultura noastră sunt predominant întâlnite la persoanele mai rebele sau extravagante?
Eu ți-am sugerat punctul meu de vedere, care consider că este susținut de Biblie (dacă vrei am să caut exact referințele pentru tot ce am scris), însă, bineînțeles, decizia în final îți aparține. Gândește-te bine.

| Anonim027 a răspuns:

Da ii pacat, ‭‭1 Corinteni‬ ‭6:19‭-‬20‬ ‭VDC‬‬
[19] Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuiește în voi și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? [20] Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.