| AvalohAlyn a întrebat:

Este Biblia Cuvântul lui Dumnezeu? Ce credeți? Sau mai degrabă Noul Testament? Cum ne dăm seama daca e chiar Cuvântul lui Dumnezeu?

9 răspunsuri:
| Jay1 a răspuns:

Biblia însăşi afirmă că este de inspiraţie divină: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu"In 2 Timotei 3:16 citim ca toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu. Cuvantul grecesc pentru inspiratie este theopneustos care inseamna "insuflata de Dumnezeu".

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da! Toată!
Proorociile împlinite si mai ales cea referitoare la jertfa lui Isus pentru mântuirea omului.

| Octavian199 a răspuns (pentru Jay1):

Cum ai zice 'Eu scriu o carte si in carte zic ca eu sunt un zeu. Vezi cum cartea 'zice' ca sunt zeu?

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Care sunt alea?

| Octavian199 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Jertfa lui Iisus? Definrste cuvantul 'jertfa '.

| Jay1 a răspuns (pentru Octavian199):

Nimeni nu este obligat să creadă în El. Dar a crede este mai mult decât un sentiment. Dumnezeu „locuiește în lumină de nepătruns, pe care nici un om nu L-a văzut, și nici nu poate să-L vadă" (1 Timotei 6, 16)

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu cred asta, pentru ca nu există nici o dovadă clară cum că Biblia reprezintă cuvântul unei persoane de sex bărbătesc divine ce controlează tot.
Nu degeaba creștinismul a fost impus cu forța în perioada inchizitorie. Uite de asta, că nu există o persoană divină în realitate, dar oamenii au fost obligați să accepte ceva ce nu există sau erau omorâți.

| Helper07 a răspuns:

Toata scriptura e insuflata de Dumnezeu. Ea te mustra, te invata, te indreapta... Nu poti sti ce e de fapt cu NT daca nu-l cunosti pe VT. Dumnezeul celor doua este acelasi si e neschimbat deci ambele conteaza. Iubirea e singurul lucru care-l schimba pe om in functie de cum este manifestata in viata sa. Nu multi isi dau seama ca Biblia fix despre asta vorbeste. Iar daca Biblia te poate schimba in bine, atunci e influentata de Dumnezeu si e adevarata.

| IntrebatorulDavid a răspuns:

Cum ne dam seama ca e Cuvantul Lui Dumnezeu? Prin simplul fapt ca cei care au scris-o, au murit in chinuri groaznice. Sf Ap Pavel a fost decapitat, Sf Ap Petru a fost rastignit cu capul in jos, toate aceste executii avand loc din cauza a ceea ce au scris si au propovaduit. Oare Sf Ap Petru a murit pentru o minciuna? Ar muri cineva pentru o inventie de a sa? Astfel, e evident ca ceea ce a fost scris si propovaduit este absolut real.