| Idris a întrebat:

Este Noul Testament cuvantul lui Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru unii da, pentru altii ba.

| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles.
As zice ca Noul Testament e cel mai important de citit din Biblie fiindca arata invataturile, viata si Cuvantul adevarat al Lui Dumnezeu..arata Calea, Adevarul si Viata care este in Iisus Hristos Dumnezeu.
Practic Noul Testament este baza, esenta si inima crestinismului.happy

| Idris explică (pentru AvalohAlyn):

Matei, Ioan, Petru, Iacov şi Iuda au fost apostolii lui Isus (Pacea fie asupra lui!). Marcu a fost elevul lui Petru, iar Pavel a devenit creştin după timpul lui Isus (Pacea fie asupra lui!), neîntâlnindu-l niciodată pe acesta în persoană. Luca a fost elevul lui Pavel, care după cum am spus, nu l-a întâlnit niciodată pe Isus (Pacea fie asupra lui!).
Creştinii mărturisesc că Isus (Pacea fie asupra lui!), apostolii şi urmaşii lor au scris Evanghelia şi Epistolele, cum au devenit, atunci, aceste scrieri sfinte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Iisus este considerat profet este? Evangheliile sunt considerate cuvintele lui Iisus, iar scrieriile Pauline sunt considerate invataturiile sale aplicate, sau ma rog intr-o oarecare masura dezvoltate. Ideea de fond sau care ma uimeste pe mine de ce exemplu este faptul ca in Coran se accepta sacrificiu, desi in mod paradoxal invataturiile lui Iisus sunt luate in considerare.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Despre ce sacrificiu vorbesti? La ce faci referire?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Jertfe de sange pe pacate, daca in islam se regasesc o mare parte din invaturiile crestine atunci de ce nu acceptata dogma "sacrificiului divin"?
Inteleg reglementari cu privire la carnea de porc, sau rugaciuniile de 5 ori pe zi fac parte din traditia religioasa, ce nu inteleg e diferenta in mod cum musulmani privesc conceptul de iertare divina, aparent in crestinism a fost scoasa pedeapsa capitala pentru pacate, iar cu privire la iertare aceasta era neconditionata in clipa in care acceptai invataturiile divine. Deci de ce aceasta discaparenta? Avand in vedere ca musulmani il recunosc pe Iisus sau Isa daca vrei ca persoana divina iar invaturiile sale ca unele provenite de la Divinitate.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

In islam nu se regasesc o mare parte din invataturile crestine. Nu stiu ce gandesti ca sa iti pot da un raspuns. Spune-mi exact la ce faci referire si poate te voi lamuri InshAllah. Si te rog daca ai putea sa imi explici la ce te referi cand spui sacrificiu divin, cumva la rastignirea lui Isus in care noi nu credem? Dupa parerea musulmanilor, treaba cu rastignirea e o mare blasfemie mai ales din punct de vedere al crestinilor care il vad pe Isus ca si Dumnezeu sau ca si fiul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Idris):

Am o intrebare mai exact cat de important e Iisus in islam? In general problema mea e urmatoarea:
In crestinism se regaseste urmatorul pricipiu:
"Fa altuia ceea ce ai vrea sa ti se faca tie." Adica ca idee aparent legea talionului ar fi fost anulata de aceste invataturi ale lui Iisus, iar Coran legea talionului, precum si ritualurile de sacrifici sunt intarite.
E adevarat ca musulmani nu accepta divinitatea lui Iisus, in opinia mea Iisus e mai mult om decat zeu, mai mai exact e Omul care devine "zeu", sper ca intelegi ideea care o ilustrez desi ambigua, nu anulez divinitatea lui Iisus, insa dogma preexistentei sale imi e indoielnica recunosc. Bun, ca eu sa recunosc ca Mahomed ar fi o a treia sursa, ar trebui sa reconcilez o parte din invataturiile pacifiste din NT cu unele mai "agresive" din Coran care trece peste noutatea aparuta in crestinism, si reia legiile ceremoniale ale mozaismului. Sper ca am lamurit o parte. Sincer cu mult timp mi-am pus intrebarea asta, mai exact dupa ce am citit o parte din Coran, si pe baza a ceea ce am citit am avut un vis. In fine daca vrei ti-l povestesc pe privat dar asta e alta treaba.Totusi ultima intrebare e urmatoarea:
De ce rastignirea lui Iisus este o blasfemie? Una din profetiile lui Isaia care apare in Torah este despre omul suferintei, care cel putin aparent va fi o jertfa pentru pacat, un lucru cu atat mai interesant cu cat in iudaism nu exista procedeul de jertfa umana, sangele e simbolul vietii, iar jertfa de sange in genre simboliza curatia, iar un sacrifiu uman in multe culturi nu e unul facut neaparat asa la zii, cele mai multe astfel de ritualuri erau facute cand in general de pagani cand existau turbulente naturale, iar oamenii se temeau ca zeii i-au pedepsit, astfel ca acele jertfe erau de doua tipuri unul fie de curatie (desi in mod normal se foloseau animale), fie de imbunare, ideea e ca in iudaism nu apare procedee sau instructiu scrise la jertfe umane decat in acel pasaj Isaic, aparent facand referire la Mesiah ca la cel jertfit.

| Idris explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc sa iti raspund atat cat pot cu mentiunea inca de la inceput ca Allah stie cel mai bine. Deci nu avem de a face cu o nouă religie adusă de Profetul Muhammad în Arabia secolului al VII-lea, ci pur şi simplu cu singura religie adevărată provenind de la Allah şi exprimată în forma sa finală.
Islamul este religia care i-a fost dată lui Adam, primul om, şi totodata primul profet al lui Allah.De asemenea, Islamul este religia tuturor profeţilor trimişi de Allah umanităţii. Numele religiei cereşti, Islam, nu a fost decis la ani de zile după apariţia acesteia de către alte generaţii de oameni. Numele a fost ales de Allah Însuşi şi acest lucru a fost menţionat în mod clar în Coranul cel Sfânt, ultima revelaţie făcută umanităţii. În cartea finală a revelaţiei divine, Allah afirmă următoarele:"În ziua aceasta, am desăvârşit religia voastră şi am împlinit harul Meu asupra voastră şi am încuviinţat Islamul ca religie pentru voi!" (Coran, traducereasensurilor, 5:3)" "Acela care doreşte o altă religie decât Islamul, nu-i va fi acceptată, şi el se va afla în Lumea de Apoi printre cei pierduţi" (Coran, traducerea sensurilor, 3:85)"Avraam nu a fost nici iudeu, nici creştin. El a fost credincios adevărat şi întru totul supus lui Allah [musulman], şi nu a fost dintre cei care-I fac semeni" (Coran,
traducerea sensurilor, 3:67)
Nicaieri în Biblie nu veţi găsi că Allah spune poporului profetului Moise sau descedenţilor săi că religia lor este iudaismul, sau creştinilor că religia lor este creştinismul. In ceea ce il priveste pe Iisus Christos, de fapt, Christos nu a fost numele său, şi nici Isus! Numele Christos provine din cuvântul grecesc „Christos", care înseamnă "cel uns". Adică Christos este o traducere în limba greacă a denumirii evreieşti "Messiah".Pe de altă parte, numele Isus reprezintă o forma latinizată a numelui evreiesc Esau. În ceea ce priveşte religia sa, era reprezentată de ceea ce a cerut adepţilor săi să facă. Ca şi profeţii de dinaintea sa, le-a cerut oamenilor să se supună voinţei lui Allah (aspect ce face parte din Islam) şi i-a avertizat să stea departe de zeităţile false plăsmuite de imaginaţia umană. Potrivit Noului Testament, el i-a învăţat pe cei care l-au urmat să se roage astfel: «Facă-se voia Ta atât în cer, cât şi pe pământ». Allah l-a trimis pe Isus, fiul Mariei, cu miracole clare pentru oamenii din timpul său. El, a vorbit încă din leagăn, de când s-a născut, a creat păsări din lut, a vindecat bolnavi, a dat vedere orbilor și chiar a adus un om mort înapoi la viață. Toate acestea erau semne clare pentru ca oamenii să știe că Isus, este un mesager al lui Allah, așa cum a fost Moise înaintea lui. In Islam, Isus este fiul Mariei, Cuvântul lui Allah pogorât asupra Mariei şi un Duh de la El, ultimul Profet al neamului lui Israel pe care Allah l-a trimis după Moise neamului lui Israel din cauza rătăcirii şi devierii acestora de la Calea cea Dreaptă, aşa cum a evidenţiat Allah în Cartea Sa:
„Şi l‑am trimis Noi, după ei, pe Isus, fiul Mariei, întărind [Tora] care se afla dinaintea lui şi i‑am dat lui Evanghelia, în care este călăuzire şi lumină, întărind Tora care se afla dinaintea lui, şi drept călăuzire şi îndemnare pentru cei cucernici." [Coran, 5:46]
Chemarea lui a fost asemănătoare Profeţilor de dinaintea sa şi şi-a chemat el poporul la adorarea lui Allah Unicul, însă a întâmpinat din partea lor ceea necredinţă, şi semeţire, şi opoziţie, si nu au crezut în el decât o mică parte dintre oamenii poporului său, care au fost acoperiţi de rătăcirea şi nedreptăţile evreilor şi a încercărilor lor de a le veni de hac. Şi l-a scăpat Allah de ei si l-a salvat prin ridicarea lui la Cer (Pacea lui Allah fie asupra lui!) si l-au ucis evreii pe bărbatul pe care Allah îl făcuse asemănător lui Isus şi au crezut astfel evreii şi cei care fuseseră prezenţi dintre creştini că fusese omorât.
El se va întoarce la sfârşitul lumii şi va judeca după Legea lui Mohammed (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!), apoi Allah îl va face pe el să moară, conform Cuvântul Său:
„Toţi cei care sunt pe Pământ vor pieri, ~ Va rămâne veşnică [numai] faţa Domnului tău, Cel plin de Slavă şi de Cinste." [Coran, 55:26-27]
Blasfemie este in cazul in care ne raportam la punctul de vedere al crestinilor despre Isus, care cred ca e Dumnezeu, sau fiul lui Dumnezeu. Deci daca el e Dumnezeu cum ar putea sa fie omorat, cand el e vesnic viu, cel fara sfarsit? Ti-am explicat mai sus ce credem noi musulmanii despre asa zisa rastignire a lui Isus. Si inca ceva, mi-ar face o mare placere sa vorbim pe privat daca mai ai nelamuriri sau daca vrei sa imi povestesti visul despre care vorbesti.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este cuvantul bisericii.
Dumnezeul inventat de evrei(preluat mai tarziu si de musulmani) nu are niciun merit.
Are "calitatile" oamenilor de acum 2500 de ani.Criminal,irascibil, mare mancator de animale,arogant,ipocrit,mincinos,fara simtul umorului,lenes,laudaros,posesiv,razbunator,materialist,trisor, insensibil, etc.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Daca ai putea sa si argumentezi aceste atributii pe care le acorzi lui Allah Subhana Wa Ta'Ala. Arata-mi cateva versete din Coranul cel Glorios din care sa justifice ceea ce spui tu. Hai sa nu fim ipocriti si sa confundam lucrurile.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Mahomed poate a omis sa scrie calitatile dumnezeului lui Avraam dar evreii nu au uitat.
S-a trezit si Muhammad sa copieze ideile despre dumnezeul evreilor la 1300 de ani dupa ce acestia au reusit sa le puna impreuna in Torah.
Evreii au copiat de la babilonieni, de la egipteni, fenicieni, sumerieni etc.
Muhammad s-a inspirat din lucrarea deja terminata.
Muhammad pur si simplu a plagiat Tora 70% si nici asta nu a fost in stare sa o faca corect.
Si cand i-a murit "inspiratia" aduci a inceput sa isi aduca contributia proprie.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Daca nu ma insel ti-am mai explicat de cateva ori acest subiect si mi-a parut ca ai inteles, de fapt te-ai retras din discutie. Acum o iei de la capat?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Te inseli, ca de obicei.Coranul tau Glorios nici ca hartie igienica nu este bun.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

Ca sa vezi ca nu ma insel uite aici subiectul la care ti-am detaliat un pic problema. Ai ramas fara argumente si ai spus,, Pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie de partea ta.,, Ce sa mai zic, imi pare rau pentru tine ca esti dintre pierduti, insa asta e voia lui Allah Subhana wa Ta'Ala. Cum sa fie Coranul copiat dupa alte scrieri, atunci cand in Coran sunt chestii unice pe care nu le mai gasesti in nici o alta scriptura.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Idris):

Nu esti in stare sa intelegi o ironie, cu atat mai putin sa intelegi ca Mahomed(Odihneasca-se in pace) a furat de la evrei si a facut o compunere slaba calitativ intitulata Coran.

| relumanuel a răspuns:

Bine anteles.

| TTFD a răspuns:

Salut, ca orisice alta carte isotorica, Sfanta Scriptura poate fi spusa teste lor istorice pentru a se vedea daca aceasta este adevarata sau nu. De-a lungul timpului au fost facute astfel de teste si s-a demonstrat ca Sfanta Scriptura sau Biblia, este adevarata. Daca chiar esti interesant poti cauta o carte despre asa ceva sau poti chiar tu sa iei o Biblie si sa cauti metodele de cercetare a acuratetii acesteia, oamenii mereu au avut pareri impartite, dar cel mai bine e sa te convingi singur nu prin ceea ce spunen X sau Y, ci TU PERSONAL, daca citesti in Sfanta Evanghelie a Sf. Apostol Ioan la capitolul 5 scrie "Cercetati Scripturile " asa ca cerceteaza, afla daca este adevarat, Dumnezeu ti-a dat liberul arbitru, adica sa alegi tu singur!