| Buresbista123 a întrebat:

Dupa cuvantul lui Dumnezeu au fost scrise Noul si Vechiul Testament?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toata Biblia a fost inspirata de Dumnezeu, uneori in mod direct a transmis, alteori prin viziuni.etc.2Timotei3:16

Răspuns utilizator avertizat
| Nostradamuss a răspuns:

Noul si vechiul testament au fost scrise dupa imaginatia unor oameni

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

(2 Petru 1:21) Căci profeţia n-a fost niciodată adusă prin voinţa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtaţi de spiritul sfânt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet pregătit pentru orice lucrare bună. (2 Timotei 3:16-17)

| Mikhtarian a răspuns:

Da,El s-a aratat in vis, ori Sfantul Duh s-a pogorat peste acel prooroc

| OhGodWhy a răspuns:

Dapai normal
!

| Tomanecre a răspuns:

Pe naiba!
Primele cinci capitole din Biblie, adica "cartile lui Moise" sunt singurele prezumate de a fi fost inspirate/date de Dumnezeu lui Moise, am zis prezumate/ presupuse, pentru ca nici acelea nu sunt.
In rest VT care poarta in original denumirea de Tanach, a fost scrisa de rabinii evrei, dar NU inspirati de Dumnezeu, ci inspirati de evenimentele istorice pe care le-au trait pe pielea lor.
Iar Noul Testament nu contine nici macar o vorbulita inspirata de Dumnezeu, ci este o culegere de Evanghelii, adica de Vesti Bune, scrise de 4 oameni, (evanghelisti), dintre care 2 recunosc ca au lucrat cu puterile Diavolului.
Asa ca despre NT, NU se poate spune ca este inspirat de Dumnezeu, ci doar ca e inspirat de Dumnezeul veacului acesta, adica de Diavolul care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu, adica de Hristos.
Asta este "dumnezeul" crestinilor care i se roaga si ii cer ajutorul.
Oare cat de prost trebuie sa fie acel credincios care ii cere ajutor lui Dracu doar pentru ca crede asa a proasta?