| anonim_4396 a întrebat:

Este Biblia doar o carte de invatatura?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vezi mai gicule ca ai o rubrica de obsedati sexuali, te du acoloi si lasa-ne in pace.

| danay72 a răspuns:

E o carte de la Dumnezeu, care ne ajuta sa intelegem scopul vietii noastre si ne ajuta sa fim mai fericiti.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

"E o carte de la Dumnezeu, care ne ajuta sa intelegem scopul vietii noastre si ne ajuta sa fim mai fericiti." - DA! asa este. Adica Biblia nu ne spune doar CE ESTE BINE? sa facem ci si DE CE? si CU CARE SENS? Daca nu am sti DE CE? sa facem bine ne-am putea compara cu "pestele pe uscat" care se zbate sa faca bine sa traiasca ( sa respecte niste "invataturi" sau niste legi fizico-biologice pentru a trai ) dar nu stie DE CE? si CU CARE SENS? adica nu stie sensul in care trebuie sa se zbata ca sa ajunga la apa sau in mediul propice lui si nefacand asa, MOARE! In cazul omului: moare mai intai psihologic adica intra in depresie. La om exista doua feluri de "moarte": moarte psihologica ( depresie ) si moarte propriu-zisa adica fizica. La peste, neavand constiinta sau nefiind constient de propria existenta, NU exista moarte psihologica ( depresie ) ci doar fizica. Sau comparatia cu: "omul ca o rotita care lucreaza in ansamblul organismului societatii umane" dar care avand un model eronat de organism in minte se roteste si la un moment dat constata faptul ca societatea sau lumea nu-l mai vrea sau il dispretuieste sau il ignora si atunci daca nu intelege DE CE? intra in depresie sau ne stiind nici sensul adica CU CARE SENS? atunci incepe sa aiba devieri de comportament nu neaparat grave insa ma refer la: resentimente, dusmanii, ura, revolta, violenta. happy

Prezint pe scurt raspunsurile Bibliei la cele trei intrebari:

CE ESTE BINE? : dragostea, dreptatea, intelepciunea.

DE CE ESTE BINE? : ca suveranitatea lui Dumnezeu sa fie justificata. Pentru ca viata omului sa fie mai fericita in
prezent.

CU CARE SENS? : toate lucrurile sa ajunga sub guvernarea iubitoare a lui Dumnezeu. Invierea si viata fericita in viitorul paradis pe Pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Nu, este revelația de Sine a Creatorului existenței.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia NU este doar o carte de invatatura. Biblia contine si elemente de stiinta, medicina, profetii, istorie.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce stiinta si medicina?

Biblia e o carte de minciuni si de ura.
Asta e biblia.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Scrie ca Pamantul este sferoid si se deplaseaza prin spatiu la fel ca celelalte corpuri cosmice. Scrie ca omul va reusi sa iasa in cosmos parasind orbita Pamantului. Scrie despre expansiunea universului material. Scrie despre ADN din care se pot deduce trasaturile morale dominante de personalitate sau de predispozitie. Principiul medical al carantinei.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi niste versete.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Isaia 40:22, 26 - Dumnezeu intinde/lateste cerurile sau Universul adica imprima forte de expansiune asupra universului. Armata cerurilor sunt corpurile cosmice din univers inclusiv stelele. Corpurile cosmice "merg dupa numar in sir" adica se deplaseaza ordonat in Univers. Iov 26:7 - nu spune ca toate punctele cardinale sunt in aceeasi masura deasupra spatiului ci doar Nordul sugerand ridicatura sau semisfera nordica a Pamantului deasupra spatiului. Astfel sugereaza ca Pamantul nu e plat ci sferoid. Cercul Pamantului se refera la conturul Pamantului vazut de sus de deasupra nordului ( vezi Isaia 40:22 ). Psalmii 138:13-16 in Biblia ortodoxa ( Biblia ortodoxa are versetele aranjate putin diferit, doar atat ) sau Psalmii 139:13-16 alte traduceri ale Bibliei - cartea de care vorbeste e ADN-ul in care sunt scrise toate partile viitorului trup. Geneza 25:23 - inainte de a se naste Dumnezeu vazand ADN-urile celor doi fetusi Esau si Iacov a stiut ce predispozitii aveau ei sa aiba in vietile lor: Esau avea sa fie predispus spre neascultare pe cand Iacov spre ascultare de Dumnezeu. Cu toate astea Esau daca ar fi ales binele Dumnezeu i-ar fi dat putere sa invinga acele tendinte negative. Versetul NU spune ca Esau avea sa ajunga rebel ci ca avand mai multe slabiciuni avea sa aiba mai mult de luptat cu slabiciunile sau predispozitiile lui. Obadia sau Avdie 1:4 -omul prin mandrie avea sa ajunga printre stele luandu-se la "intrecere" cu Dumnezeu. Leviticul 13 - legea carantinei.

| NoctisFive a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ne povestesti putin si despre pasajele care nu pot fi adevarate din punct de vedere stiintific din Biblie?
Tot la Isaia 40:22, 28 ne vorbeste despre,, marginile Pamantului" si despre,, cercul Pamantului". In plus, planetele nu orbiteaza in sir.
E usor sa modelam textele din Biblie dupa placul nostru, dar ele trebuie privite obiectiv.

| anonim_4396 explică (pentru NoctisFive):

Marginile Pamantului pentru un om care sta pe pamant sunt orizontul si punctele cardinale. Cercul Pamantului este conturul sferoidului cand este privit din spatiu. Conturul Pamantului vazut din spatiu din orice unghi, poate reprezenta si el marginile pamantului sau ale cercului. Se poate spune si ca corpurile cosmice se deplaseaza in sir. Galaxia Calea Lactee este un corp cosmic mai mare si se deplaseaza in sir cu alte galaxii. Sirul imaginar are traiectorii variate. Deci explicatiile din Biblie sunt obiective si corecte din punct de vedere stiintific. De fapt stiinta trebuie sa se raporteze la Biblie si NU invers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspuns pentru Alexandrag2002: vai de tine va fi daca continui in nestiinta asta. Nestiinta si necredinta te duce in moartea a doua daca continui asa. Mandria si ignoranta din tine te vor conduce pana in moartea a doua daca continui astfel. Apocalipsa 21:8.

| 1231242 a răspuns:

Probabil.

| Alexandrag2002 a răspuns:

Este o carte pentru prostanaci.Iar tu esti un retardat care mananca rima.