| Amphytrion a întrebat:

YAHWE,,atotstiutorul" habar nu are de unde vine si unde se duce satana!?
Iov 2 :2 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
Parca YAHWE este atotstiutor,acum este limitat in cunoastere?( biblia,,spune")Deci nu este vorba de sintagma,, a ingaduit" ci aici este vorba de necunoastere!

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu stia tot ce face, dar dorea sa stie ce atitudine are.La fel a procedat si cu Cain, dupa ce l-a omorat pe Abel.

| Amphytrion explică (pentru danay72):

Deci făcea teste! hai ca esti hasliu! Ba,ăștia s-au testat tot timpul,ba pe ei insisi,ba intre ei,ba pe oameni -CU TOATE CA ERAU,, ATOTCUNOSCATORI''! Bă ce jocuri de v-ați ascunselea stiau aceste,, figuri''mitologice, mai ceva ca, copii mici!

| sublime89 a răspuns (pentru Amphytrion):

Testau mai ceva ca niste oameni de stiinta. Cine zice ca n-avem stiinta in biblie? laughing

| Amphytrion explică (pentru sublime89):

DA! biblia avea,, stiinta'', DAR stiinta absurdului si ilogicii!
Stiință gen : măgari vorbitori, Yahwe transformat in tufă in flăcari, om ce sta 3 zile in intestinele unui pește, bâtă transformată in șarpe, etc. Toate acestea asemanandu-se izbitor cu,, știința'' din 1001 de nopți : covoare zburatoare, lampă din care iese duhuri, pesteri care se deschid(Sesam deschide-te), si multe altele.

| anonimg a răspuns:

E vorba ca nu stie? Ba inca stia si pentru ce venise Satana inaintea Lui. Ba inca se poate merge pana acolo incat sa intrebam: "Pentru ce a fost nevoie ca Scripturile sa mentioneze aspectul acesta?" Raspunsul este: pentru noi. Pentru ca sa intelegem ca Dumnezeu intotdeauna doreste binele. Si prin faptul ca El deschide dialogul, arata clar un alt element demn de apreciat al caraterului Sau divin, care la oameni nu prea se vede.
Un alt aspect este totala transparenta a judecatii lui Dumnezeu.
"Eu n-am vorbit in ascuns, intr-un colt intunecos al pamantului." (Isa.45:19)
"Isus i-a raspuns: "Eu am vorbit lumii pe fata; totdeauna am invatat pe norod in sinagoga si in Templu, unde se aduna toti iudeii, si n-am spus nimic in ascuns."" (Ioan.18:20)

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonimg):

Bravo! Doar preacucernicii, tin usile inchise, si se ascund de realitate. Abia astept sa vada sustinatorii lor cat de amagiti au fost, si indusi in eroare si cu banii luati. Ce se vor face?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si? nu vad nimic relevant cu care sa ne faca mai buni acest verset iar pe tine mai destept

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dar oare tu stii de existenta lui YAHVE, stii cumva de ce ti-ai deschis ochii azi?

| Amphytrion explică (pentru PorumbRodica1965):

YAHWE,,există''datorita triburilor evreiesti care credeau ca dând cu piatra in cap,intrau in,,grațiile''lui!
YAHWE,,exista''datorita snoavelor mitologice evreiesti care au copiat alte culturi premergatoare lor,si si-au insusit si ei (ca era necesar) ceva asemanator.
Yahwe,, exista''deoarece asa doresc si au dorit, unele forte politico-religioase, pentru a tine in control plebea si a o manipula dupa bunul plac.De sx. dacă nu faci,, aia'' sau,, aia'' Dumnezeu te arunca in iad unde te asteapta Satan cel păros!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa vada ce va zice, nu se supraestimeaza.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Dacă ai citit Biblia cu o motivație corecta, te-ar ajuta la mai mult decât îți poți imagina. Dar pentru ca o citești doar pentru a critica, și a-ți bate joc, mai bine du-te și te culca.
Nu trebuie sa spui tot ce gândeștidar trebuie sa ggândești tot ce spui. Dacă râzi de Dumnezeu, razi de fapt de tine, și asta am înțeles cu toții.

| Amphytrion explică (pentru sempreinvolo30):

Nu!,,Motivatia'' in primul rand trebuie sa fie logica! orice om cu scaun la cap nu poate crede orice,fiindca este scris intr-o anumita carte,indiferent ce carte sau cine a scris aceasta carte! Ce s-ar face omenirea fără rațiune,fară logică? Cum poti fi rational dac tu crezi ca un măgar vorbeste cu un om,si-i da si sfaturi pe deasupra,DOAR fiindcă scrie intr-o anumita carte.Ce sa mai spun de restul aberatiilor din biblie? Oooo,si sunt multe, aberatii, contradictii, nonsensuri, etc.