| mentholinks a întrebat:

Este Dumnezeu Tatal mai puternic decat Dumnezeu Fiul? Isus a spus "Tatal este mai mare decat mine." Dar Dumnezeu Duhul Sfant unde se situeaza ca marime in putere?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ne spui de ce te intereseaza si daca este un motiv important iti spun eu cum sta treaba.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" iti spun eu cum sta treaba." - chiar? Mai înainte chiar te îndemnam s-a faci și n-ai reușit.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Ti-am spus ca pentru tine nu mai este decat un singur mesaj, POCAIESTETE caci Hristos vine in foarte scurta vreme.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Știu că vine, dar știu și că este mai mic decât Tatăl său și îi este supus.

| mentholinks explică (pentru danut):

Eu deja stiu cum sta treaba. Voiam sa vad cat va duce mintea.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

DAR ESTE Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Eu cred ca nu sti "cum sta treaba". Fiecare cu opinia lui.

| mentholinks explică (pentru danut):

Asta e chestia, tu ai doar opinii.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Sa intelegem ca tu enunti si POSTULATE? rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"DAR ESTE Dumnezeu." Fără dovezi sunt doar vorbele tale goale.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Scrie in Biblie, dar ti-am mai spus, deh fiecare cu posibilitatile sale de intelegere. Alegerea ta.

| EneCristian a răspuns:

Dumnezeu Tatal>Fiul>duhul sfant nu prea are importanta de vreme ce sunt aceeasi fiinta nu?

| mentholinks explică (pentru EneCristian):

Un fel de om cu 3 capete? Ce au ei in comun si ce nu din moment ce nu-s egali?

| EneCristian a răspuns (pentru mentholinks):

Nope dupa cum spune religia este o fiinta care cuprinde 3 aspecte ce nu sunt total intregite. Din religie reiese ca:
-Tatal este fiinta atot puternica ce se ocupa de tot si toate
-Fiul este strict mantuitor si asta a fost menirea lui de a ne mantui si totodata a fi o punte si a demonstra ca Dumnezeu poate fi apropiat de semenii lui in trup si suflet.
-Duhul sfant este strict sentimentul si implinirea pe care le ai cand faci fapte bune.
(desi nu sunt crestin) Asta cam zice biblia mai mult sau mai putin in comun sunt aceeasi fiinta si nu sunt egali fiindca fiecare are propiul rol