| mentholinks a întrebat:

"Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine." Cine a spus asta? Dumnezeu Tatal, dumnezeu fiul Isus sau dumnezeu Duhul Sfant? Sau Sfanta treime a cazut de acord si au spus toti deodata doar ca nu au mai vorbit la plural?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deci ORICE crestin care crede in Trinitate (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) STIE ca Tatal nu a venit niciodata pe Terra, Fiul este cel care a creiat viata (plante, animale, omul, ecosistenul necesar, etc.) pe Pamant DECI Dumnezeu Fiul este cel care a interactionat cu omul. Tatal ESTE sursa puteri in Univers DAR Fiul este Creatorul. Oricum FIECARE din cei Trei REPREZINTA Trinitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu unul dupa fire sau natura dar intreit in "ipostasuri". Un "3 in 1" perfect intalnim pana si in lumea fizica, sensibila (ratiunea, simtirea si vointa, sau- trei lumanari care formeaza o singura flacara, personalitatile multiple, etc... ).
Si atunci, de ce oare ne-am indoi in privinta TAINEI divinitatii? Dumnezeu este iubire, iar iubirea inseamna DIALOG. Intre cine deci?

| mentholinks explică (pentru milan9):

Ca sa fie posibil sa respecti prima porunca trebuie sa stii clar cine e acest Dumnezeu ca sa nu ai altii, de aia am intrebat. Deci pentru tine e Dumnezeu unul in trei ipostasuri. Am inteles. Dar cand te rogi cum te adresezi lui? Sau te rogi separat la ipostasuri?

| milan9 a răspuns:

Rugaciunile nu se adreseaza in general separat la ipostasuri (exceptie fac acatistele- spre exemplu in ziua sarbatorii "Coborarea Sfantului Duh") ci catre ceea ce consubstantial e natura sau firea divina. Formule folosite? "Doamne", "Doamne Dumnezeule,...,", "Parinte", etc... sau fel de fel de apelative, dupa inspiratia, evlavia sau apropierea pe care o simte fata de Dumnezeu.

O exceptie o reprezinta poate Mantuitorul Hristos, pentru ca pe El am ajuns in cea mai mare masura sa-L cunoastem. Este ceea ce numim rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi" (o varianta). P

| J0B0MAT a răspuns:

Ei toţi care sunt 3 in 1. E un fel de Venom, dacă ai văzut, doar că sunt 3.

| xerxes1 a răspuns:

3 in 1 ca cafeaua este inventia crestinilor.
Yhwh a zis eu sunt elohimul tau sa nu ai alti elohim in afara de mine.
Cu toate acestea cel mai intelept om Solomon se inchina la 3 elohimi.
Stia el ce stia.