| Inception a întrebat:

Este frica de o divinitate temelia ateismului? Daca nu, ce anume?

9 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Ateismul nu se bazeaza pe frica de o divinitate ci absurditatea uneia

| sublime89 a răspuns:

Oamenii au inventat zeii datorita fricii de necunoscut. Ateii au ales sa infrunte acea frica, si sa imbratiseze necunoscutul, dorind sa-l exploreze, nu sa fuga de el mintindu-se singuri. Intr-o lume in care zeii inca predomina, ateismul nu poate fi decat o dovada de curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temelia ateismului nu este "frica de o divinitae" chiar dinpotriva este "dorinta de explicare" adica orice ateu incearca sa explice prin fizica si stiinta toate fenomenele reale cum ar fi "crearea universului".In momentul cand devi ateu convins dispare orice frica de divinitate deoarece nu crezi in asa ceva, de ce ti-ar fi frica de ceva ce nu exista? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i ca si cum ai inceta sa mai crezi in mos Craciun ca-ti umbla noaptea prin casa si te sperie.

| Inception explică (pentru anonim_4396):

Ce intreb eu si ce imi raspunde asta.

| hypothesis a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Uita-te la argumentele impotriva religiei/teismului. Sau sa o luam invers, da-mi tu argumentele pentru credinta intr-un zeu.

| Inception explică:

De ce ma jignesti ba, te raportez.

| MarianM8777 a răspuns:

Nu.
Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități sau zeități. Ateismul este opusul teismului.

| Rock10 a răspuns:

Presupun ca esti fan House M.D. sau Hugh Laurie ( atat actorul cat si personajul este ateu convins) atunci de ce contul tau se numeste ATEIIsuntPROSTI?
Raspuns la intrebarea ta:
Cum sa ii fie frica unui ateu in ceva ce nu crede? De ce sa ii fie frica de divinitate unui credincios atat timp cat divinitatea TE IUBESTE, te iarta, are grija de tine etc (asa cum sustin aproape toate doctrinele religioase)?
Ateismul este doar o concluzie a unor oameni ce au incercat sa gaseasca acea divinitate in mod concret ( cu ajutorul stiintei)!
Nu inteleg de ce esti atat de inversunat cu cei atei? Eu sunt ateu convins, deci dupa docmele religioase crestine, o sa ajung in iad, nu crezi ca e o problema ce ma priveste strict pe mine daca imi asum acest presupus RISC? Daca tu poti insulta pe cineva pentru alegerea lui asa te pot insulta si altii pe tine ca nu ti-ai cumparat masina rosie laughing. Sper ca ai inteles comparatia si ironia!