| Florentina9210 a întrebat:

Este impotriva religiei ortodoxe sa port snur rosu cu Steaua lui David la mana?

am primit ceva de genul si o am in cutie, inca.

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vechiul testament face parte din crestinism tu ca crestina trebuie sa stii asta, nu e pacat asa ceva

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Deorece am fost la un preot si mi-a spus ca este impotriva credinte sa porti ''amulete'' si snururi rosii. Si de aceea intreb.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Unde in biblie scrie asa ceva? iisus a facut vreo religie? iisus la pus pe popa ala acolo in biserica, tu stii de cate ori a mers iisus la biserica in viata lui?

| Drimmero a răspuns:

Poarta una cu Steaua Bucuresti si gata. Dumnezeu ti-a lasat libera alegere, nu te judeca nimeni dupa o simpla bratara!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

N-am treaba cu meciul. Tu ai bratara cu echipa ta favorita?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Am fulare, trenninguri, etc. Acum ca vin caldurile vreau sa-mi iau un tricou misto cu Arsenal. S-ar putea sa gasesc un fanshop pe la mine.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Esti dragut sa mi-l arati si mie?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu am un tricou favorit cu ei, dar zic asa, daca as gasi, imi voi lua.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ok. Sa imi iei si mie unul. Masura M!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Sunt unele chiar misto, e unul cu gri pe fundal cu un tun mare pe el, scris sub tun " This is Arsenal", sau " The gunners". Tunul este simbolul echipei, chiar au ca sigla un tun!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Da, am observat chestia asta. Ramane la alegerea ta. Tu de obicei ce marime porti? L?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Hmmm,chiar nu stiu, nu ma uit la eticheta, dar de obicei port haine largi, chiar XL.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Iti plac hainele largi? Mie, nu. Sunt mai micuta de fel si sa mai port si ceva larg, e naspa. Niciodata nu mi-am luat o marime mai mare de S-M. Asa ca daca vrei sa imi iei un tricou, ti-am dat detaliile.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu fiind mai lat, inalt port ceva lejer. Da, iti voi luasmug.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Asa, asa. Si cand mi-l trimiti prin posta sau vii la mine in oras? Cum facem?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Hehe,materialista mai esti:p.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ti-am cerut un tricou, nu bijuterii. tongue Ma gandeam ca daca tot iti cumperi tu, faci o fapta buna si imi iei si mie unul. Nu degeaba.winking Iti dau banii

| Lawliet14 a răspuns:

Snurul rosu nu e Kabbalah? Adica satanic?

| Florentina9210 explică (pentru Lawliet14):

Kabbalah inseamna satanic? nu stiam

| VelaJohnny a răspuns:

Ce are? David a fost un inchinator loial al lui Dumnezeu si steaua aceea a fost un simbol al lui. Ca a ajuns si simbolul iudaismului si a drapelului Israelului nu are treaba. Poarta linistita.

| Florentina9210 explică (pentru VelaJohnny):

In regula.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florentina9210):

Spuneai ca preotul zicea ca e amuleta steaua lui David...nu e adevarat. Mai degraba crucea e o amuleta. Se pun in case pentru ca ar proteja cica, in masini, cand vorbesc despre necazuri oamenii isi fac cruce sa fie feriti de ele, gandeste-te la aspectul asta. Un obiect de tortura a ajuns talismanul crestinilor, niste oameni care ar trebui sa fie pasnici.

| Iliotropion a răspuns (pentru Florentina9210):

Salut, snurul rosu alipit la celelalte simboluri vine din ezoterismul Cabala si ar reprezenta sangele Rahilei.
http://www.one.ro/......os-7884516
Fiind simbol dintr-un sistem filosofic strain de crestinism e clar ca nu face parte din crestinism si de aceea preotul ti-a recomandat sa nu-l porti.
Majoritatea care-l preiau probabil nu stiu semnificatia si imita pentru ca da bine.
De altfel protectia Imparatului Hristos e mai mare decat a oricarui personaj din Vechiul Testament, iar Crucea a devenit sfanta pentru ca a curs pe ea sangele Mantuitorului care vindeca de multe ori prin cuvant in timpul vietii si cu atat mai mult prin atingerea bolnavilor.
Depinde de tine ce alegi sa porti, dar daca te identifici ca fiind crestin ortodoxa care te impartasesti din Sfantul Potir, nu te impodobesti cu o simbolistica straina, care tine de magie.
Pandantivele, snururile si altele nu vindeca prin ele insele pe nimeni, dracul nu se impiedica de ele dimpotriva, sunt folosite la fermecatorii.
Nici Crucea nu ar fi fost Sfanta fara sa fie MEMORIA vie si marturisirea vesnica a sacrificiului mantuitor a lui Hristos si arma impotriva vrajmasului.

| Florentina9210 explică (pentru Iliotropion):

Foarte interesant ceea ce mi-ai scris doar ca am auzit ca firul rosu te mai protejeaza si de deochi. Eu ma deochi foarte repede.

| Iliotropion a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu există protecție mai mare ca invocarea numelui Mântuitorului printr-o rugăciune cu care creștinii se nevoiesc de multe veacuri și anume „Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluiește-mă pe mine păcătosul/păcătoasa" repetată de mai multe ori.

Diavolul nu se împiedică de un șnur roșu ca să acționeze, ci se teme de omul spovedit și împărtășit și care se roagă.
Dimpotrivă, omul care-și pune apărarea în lucruri exterioare e vulnerabil influențelor neduhovnicești pentru că se relaxează și-și pierde starea de veghe, preferând soluții confortabile.
Șnurul roșu e și un simbol care invoca fertilitatea, deci în abstract tot un magnetism sexual are la bază care atrage si energii nocive nedorite iar situația nu diferă de comportamentul oamenilor din antichitate care încercau să atragă puterile zeităților.
Nu e ușoară viața creștinului dar trebuie făcută o lămurire în duh pentru a spori în viața duhovnicească și a primi adevărata binecuvântare.
Daca Hristos e biruitor atunci nu mai e nevoie de superstiție pentru a ne apăra, orice adaos care nu are legătură cu Mântuitorul riscă să îndepărteze Harul Duhului Sfânt de noi pentru că omul nu se încrede deplin în purtarea Lui de grijă asupra crediniciosului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi este Steaua lui David, in prezent este considerata simbol masonic, illuminatti, satanic. Este decizia ta ce faci cu viata ta. Eu doar te-am informat ca sa nu bagi scuza ca n-ai stiut. Acum o sa fie, am stiut, dar n-am vrut. Dumnezeu sa te lumineze!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Pacatoaso.

| Florentina9210 explică (pentru DumnezeuTatal):

Te-ai trezit si tu scriind, asa-i?

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Florentina9210):

Steaua lui Davis e considerat semn satanist, teoretic, dar si al evreilor.
Deci da, esti o pacatoasa.

| Florentina9210 explică (pentru DumnezeuTatal):

Se pare ca nu ai citit intrebarea cum trebuie. Eu am zis daca este sau nu pacat sa o port, nu ca deja o port. Am specificat ca o am in cutie.

| DumnezeuTatal a răspuns (pentru Florentina9210):

E pacat doar sa ai asa ceva in casa. no talking

| Florentina9210 explică (pentru DumnezeuTatal):

O voi darui altcuiva. happy

| AdiTorrent7 a răspuns:

E o mare diferenta intre steaua lui David si sfanta Cruce.
Sfanta Scriptura spune: "Pentru cei ce pier (iehovisti) este nebunie, dar pentru noi cei care ne mantuim, crucea este Puterea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Unde scrie in biblie ceva de cruce?

| Iliotropion a răspuns (pentru RAY):

Chiar in epistola catre Galateni a Sfantului Apostol Pavel la capitolul 6 versetul 14 scrie despre cruce:
„Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=29&cap=6

Nu doar ca nu se oripileaza de cruce ca instrument de tortura cum fals pun problema protestantii si martorii lui Iehova, dar se si LAUDA cu ea.
In epistola aceasta era mai importanta identificarea cu jertfa pe cruce a lui Hristos decat cu botezul avraamic al tăierii imprejur care in epoca aceea era respectat cu sfintenie.
Pana si citatul lui Adi e din biblie, Epistola 1 catre Coloseni, cap.1, versetul 18, asadar nu e un singur citat din biblie despre cruce ci mai multe.

| RAY a răspuns (pentru Iliotropion):

Sa nu uitam ca crucea semifica si suferinta nu obiectul fizic, de multe se spune ca avem de puratat o cruce in viata

| Iliotropion a răspuns (pentru RAY):

Apostolul Pavel face trimitere la un eveniment nu doar la sensul figurativ, toate pasajele care descriu pe indelete răstignirea descriu evenimentul petrecut pe o cruce materială nu metaforică.
De altfel fara evenimentul rastignirii lui Hristos pe cruce, expresia n-ar fi fost folosita atat de mult in limbajul popular.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AdiTorrent7):

rolling on the floor mincinosule, de ce nu dai si versetul unde spune asta? Vinde gogosi celor ce nu cunosc treaba asta. 1 Corinteni 1:18 nu spune deloc ce ai pus tu intre ghilimele, ceva similar doar. Apoi, ciuda pe martori? De ce? Nu sunt singurul cult care nu accepta crucea. Ei sunt in mai mare masura pentru a o demasca, si pentru asta nu-i suporti a? Apoi, interpretarea ta de 2 lei poate fi demascata usor. Te crezi mai bun cu religia ta? Ce zici, dezbatem undeva istoria ortodoxiei si istoria martorilor? Undeva unde sa poata vedea si altii, nu in particular. De ce ati sfintit armele in razboaie, desi Biblia spune sa nu ucizi si sa iti iubesti aproapele? De ce v-ati omorat intre voi, ortodox cu ortodox, cu binecuvantarea preotilor ortodoxi? Cica vreti sa intrati in Imparatia lui Dumnezeu, sa fi-ti un singur popor, si voi sunteti divizati de catre liderii politici pentru a va ciurui. Oare tine Dumnezeu cont de nationalitatea fiecaruia, si e mai privilegiata una ca cealalta?

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

"De ce ati sfintit armele in razboaie" se intreaba @VelaJ. ("martor al manipularii")?
Unde scrie in invatatura Bisericii Ortodoxe (singura prezentata in NoulTestament) sa sfintesti arme? Avem in schimb in Vechiul Testament exemple cum Dumnezeu la fiecare razboi al evreilor le binecuvanta armata si razboiul pe care acestia il purtau.
Nu este aceasta invatatura Bisericii, este doar practica individuala a vreunui preot, o initiativa pe cont propriu... Iar SEMNIFICATIA este aceea de a binecuvanta rezultatul, de A SE FACE VOIA LUI DUMNEZEU, de a se evita pe cat posibil victimele umane... Aceasta era miza reala a invocarii BINECUVANTARII DIVINE.

Iar pentru ca iehovistii stiu aceste lucruri dar manipuleaza adevarul dupa cum vor ei, atunci, "martori ai manipularii" o sa le ramana numele pentru eternitate...

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Aham, a venit fratele geaman in ajutor laughing ce treaba ai cu V.T sau Vechiul Legamant? Esti iudaist sau crestin, ca nu inteleg. Lor le-a fost permis sa poarte razboi cu natiuni care nu-l cunosteau pe Dumnezeu, crestinilor insa nu le-a fost permisa treaba asta. De ce? Pentru ca ar fi luptat impotriva lor. Ortodoxia contra ortodoxie, ce religie e asta? Unde e credinta? Esti ipocrizia personificata. Au sfintit armele pentru a le sustine interesele bolnave ale oamenilor. Sustii ca vointa lui Dumnezeu e ca oamenii sa se omoare intre ei, crestini pe crestini, ortodoxi pe ortodoxi, doar pentru ca liderilor politici nu le-a convenit ceva, si au preferat sa sacrifice vieti umane pentru asta. Cate familii au ramas pe drumuri dupa asta? Cate sotii fara soti? Cati copii orfani? Asta e oare voia divina? Care au fost consecintele razboaielor? Crime, revolte, multi civili omorati, in special copii, orase intregi distruse, Hiroshima si Nagasachi (daca am scris bine), foamete, saracie si lista e incompleta. Si tu imi spui ca binecuvantau armele pentru „a binecuvanta rezultatul, de A SE FACE VOIA LUI DUMNEZEU, de a se evita pe cat posibil victimele umane...". Pff, victime umane au fost cu armamentul sfintit. Cica martorii manipularii, manipulat esti tu si spalat pe creier, si orb, prea orb ca sa vezi realitatea in care te afli si sa faci ceva pentru a te schimba. Recent am vazut niste stiri cum rusii binecuvantau armele nucleare...cu siguranta vor omora alti oameni nevinovati in Siria si vor distruge orase intregi, doar pentru ca se presupune ca acolo ar fi cativa teroristi, si no, „haida sa ii omoram pe toti sa fim siguri". Biblia spune clar „sa iti iubesti aproapele". Biblia spune ca fratii crestini sa fie uniti si sa traiasca in pace impreuna, in iubire, nu in razboaie, ura, violenta. De cand te cunosc, urasti adevarul scarbos pe care ti-l pun in fata ochilor, te prefaci ca nu exista si ii calomniezi cu tot felul de etichetari pe martori, pentru ca au tupeu sa demaste lucrurile astea. Cand imi raspunzi la intrebarea din mesaj, legat de reportajul de la Antena3, care demasca ipocrizia si lacomia B.O.R? Faci pe prostul si nu raspunzi, dar cand era sa ma acuzi de ceva ce nu am facut, precum faptul ca i-am injurat pe ortodoxi pe site, ai stiut sa imi scrii mesaj in privat. Ipocritule!

| crissss1111 a răspuns:

Calmeaza-te fata mea, nu exista Dumnezeu :* Sper sa te trezesti si tu vreodata, la realitate. Mai bine iti stergi contul, sau chiar mai mult, pentru ca voi crestinii, sau ma rog, religiosii n-aveti niciun folos. Ma scarbesti.