| Vasilicamosbatran a întrebat:

Este ok sa ma sinucid daca toata lumea imi zice asta?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Da

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e ok, Dumnezeu te iubeste cu o dragoste infinita si vrea sa te ajute sa ai o viata buna.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ar fi ok? Ia si incearca sa faci un tabel cu pro si contra. Sa vedem si noi care e buba.
@tudor: Lol, porunca cui mai? A lui Harap Alb?

| Mayhem666 a răspuns:

Este ok sau nu depinzand de perspectiva din care vezi tu personal lucrurile.

| halogen001 a răspuns:

Nu e OK. Fiecare poate sa spună ce vrea. Omul trebuie sa facă ce e mai bine pentru el. Același răspuns îl am și daca întrebarea e: "E OK sa trăiesc daca toată lumea imi zice asta?"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru halogen001):

Bineinteles ca nu e ok, ar fi culmea sa incepem sa il sfatuim sa se sinucida cand nici macar nu stim exact ce are. Stiu ca mai povestea el diverse, dar de fiecare data cand aud/vad pe cineva care se plinge, inclusiv propria-mi persoana, ma gindesc la Nick Vujicic.

| halogen001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Omul trebuie sa aibă dreptul sa decidă dacă vrea sau nu sa trăiască. Asa e cinstit. Viata nu ar trebui sa fie o obligație pentru nimeni. Cine vrea și poate sa trăiască e liber sa trăiască, dar cine nu vrea, e dreptul lui sa renunțe la ceva ce i-a fost dat fără a fi întrebat. Omul oricum moare și dacă trăiește o viata care nu-i place, nu ar trebui sa fie lucrul asta o bucurie sau o necesitate pentru ceilalți. Fiecare e liber să-și trăiască viata lui, nu a altora. In regimul sclavagist e buna ideea asta sa nu aibă sclavul dreptul sa moara, ca sa nu rămână stăpânul fără sclavi happy Cred ca de acolo ni se trage obiceiul asta de a impune altora ce ne place noua. Stăpânului ii place sa aibă sclavi și atunci dorința stăpânului primează happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru halogen001):

Absolut de acord, dar pana si legea e impotriva asteia. Exista instigare la sinucidere prin codul penal, cred... P.S. Uita-te in jur - crezi ca e gata sistemul sclavagist?

| halogen001 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este happy. Stapanul e norocos ca stie sa utilizeze resursele naturale din care si omul face parte.

| oglindasultanului a răspuns:

Nu, e doar modul lor de a te goni, gaseste-ti alta lume fara ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| tudorvolcano a răspuns:

Nu. Nu e vorba de ce îți spune lumea, ci de porunca lui Dumnezeu.
Dacă crezi că problemele ți se rezolvă dacă te sinucizi, în realitate problemele abia încep, dacă mori prin sinucidere.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Sa nu te sinucizi, pentru ca nu este ok.

| Vasilicamosbatran explică (pentru UnOmOarecare3000):

De ce?
Oricum murim o data, nu?
De ce sa nu alegem noi cand sa fie?

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Pentru ca este pacat de tine si de viata ta. Oare ce va gandi lumea despre tine dupa ce vei face asta? Te rog eu sa nu faci asa.

| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Viata este frumoasa si merita traita. Si in plus daca cineva iti spune sa sari in fantana, tu sari?

| valystefan1005 a răspuns:

Viata este un dar divin, iar tu, esti beneficiarul acestui dar, prin urmare, ce faci cu un cadou pe care il priesti? ...Il arunci, sau il pui la loc de cinste?