| eliiiza05 a întrebat:

Mai toti ma considera ciudata si unii spun si ca am o familie ciudata. Stiu ca veti zice ca trebuie sa-mi pese de parerile oamenilor dar cam toata lumea asta spune si acum incep sa cred si eu. As vrea sa nu mai fiu pe lumea asta, in fiecare zi ma straduiesc sa nu ma sinucid, insa e greu cand nu esti iubit si apreciat in lumea asta.

Răspuns Apreciat de Editori
| AngheleacuRares2009 a răspuns:

Buna,Eliza! Înțeleg ceea ce spui,problema e că nu trebuie sa te intereseze de ceea ce spun ceilalți! Vezi ceva greșit la tine,schimba! Tine minte că în viața aceasta nu o sa fii plăcută de toată lumea. Daca cineva vorbește urat pe seama ta,tu daca eviți, acel individ își va da seama că el e cel ce a greșit. Bullying-ul este folosit pentru a conduce starea de spirit a unei persoane în una negativă. Lumea știe să judece, deoarece mulți oameni se uita la alții decât la ei însuși, ei vad paiul din ochiul altuia, dar bârnă din al lor nu o pot vedea.Nu te panica pe ceea ce cred alții despre tine, iubește-te așa cum ești! Zile bune!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este, este greu. Dar dacă te strădui o să reușești.

| dullcat a răspuns:

La finalul zilei nu este nimeni ciudat, ci numai singur pentru ca inca n-a avut norocul sa dea peste cineva care este relativ la fel, se comporta la fel, gandeste la fel.

| Hyperion7 a răspuns:

Ca sa fii iubit, trebuie tu să te iubești!
Daca tu te iubești și ceilalți o vor face, dar daca tu nu te iubești, nici ceilalți nu o vor face.
Retine!

| StoicAnalysis a răspuns:

Cum adica ciudata? Ce anume faci tu diferit de restul lumii?

| eliiiza05 explică (pentru StoicAnalysis):

Iti pot spune mai multe in privat, dar nu pot din cauza statusului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spui mereu ce gândești, uneori e bine alteori nu și, încearcă sa nu fi atât de directa în tot ce faci! Numai bine! happy

| eliiiza05 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, ti se pare ca as fi? Adica eu nu ma consider mai deloc directa, cel putin in viata reala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eliiiza05):

Probabil ei sunt problema atunci!

| mariamarin2006 a răspuns:

Și eu simt același lucru. Pentru mine ce funcționează este că indiferent cât de greu este, încerc să-mi demonstrez mie că pot continua, că nu sunt atât de rea și încerc să le demonstrez celorlalți că pot fi eu însumi. Încerc să păstrez fațada că nu mă deranjează ce zic restul. În ultimii doi ani nu am mai fost în stare...
Cred că ai putea încerca să vorbești cu părinții tăi despre ce te frământă și despre faptul că vrei să te sinucizi.
Ai grijă de tine, trimite-mi un mesaj dacă vrei și dacă poți.
Stai în siguranță!

| Marianinteleptul a răspuns:

Problema sigur nu e la tine ci la cei din jurul tau care sunt niste serpi, tine bine de familia ta ca doar ei conteaza pe lumea asta. daca vrei sa vorbim sunt aici

| NicoleAB a răspuns:

Fiecare om care se naste este unic, nu a fost niciodata nimeni ca tine si nici nu se va mai naste vreodata. Cand cineva te considera ciudata inseamna de fapt ca esti speciala, atat de speciala incat cei din jur nici macar nu te inteleg. In loc sa te gandesti sa nu mai fi, ceea ce e un mare pacat, mai bine ai descoperi ce anume te face atat de speciala (pentru ceilalti ciudata). Fiecare ne nastem cu calitati/forte, dar si cu slabiciuni. Nu exista om perfect. Tu crezi ca cei care iti spun lucruri urate sunt perfecti? Nici pe departe. Pentru parintii tai esti o comoara nepretuita. Undeva in viitor, un baiat dragut asteapta sa se indragosteasca de tine, sa isi petreaca viata alaturi de tine. Diferit nu inseamna ciudat. Oamenilor le place sa incadreze pe alti oameni in sabloane: daca nu esti ca noi, esti ciudat. Insa realitatea este exact alta, sa nu fi ca si gramada e ceva deosebit. Trebuie sa intelegi ca tu trebuie sa te valorizezi si sa te iubesti asa cum esti. Daca asa ai venit pe lume, a gresit Dumnezeu cu privire la tine? Nicidecum. Trebuie sa te descoperi, sa iti folosesti calitatile, sa iti depasesti slabiciunile, viata e ca un joc serios dar din care poti invata multe. Ai o sansa unica, foloseste-o!