| IonelAndrei7 a întrebat:

Este păcat ca eu fiind creștin ortodox sa citesc Biblia cu traducere Dumitru Cornilescu?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Deși folosită inclusiv în mediul ortodox, îndeosebi în perioada comunistă, această traducere nu a fost aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, deoarece Cornilescu a părăsit Biserica Ortodoxă, datorită recepției traducerilor Societății Evanghelice de către Biserica O. Română, fiind unul dintre fondatorii Bisericii Evanghelice Române.

| contsters2021 a răspuns (pentru Werrich):

Acum îmi dau seama cât de mult le pasă ortodocșilor de imagine. Sa le fie rusine.

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

N-are nimic.

| Werrich a răspuns:

Multumesc mult pentru fundă ^_^, o seară frumoasă

| IonelAndrei7 explică (pentru Werrich):

Cu plăcere. Daca îmi vei mai da răspunsuri bune îți voi mai da funda. Acum roaga-te te rog la Dumnezeu pentru mine sa nu am cancer și să dispară umflatura asta de pe testiculul meu drept.

| Digikey a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un specialist. Foarte multi baieti au varicocel la varste fragede.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Cine e el? De ce ar fi pacat?

| IonelAndrei7 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Am văzut că e pentru protestanți sau ceva asemanator

| pacatosulBogdan a răspuns:

Conform "Indreptarului de spovedanie", este un pacat sa pastrezi in casa si sa citesti carti eretice. De ce nu citesti Biblia Ortodoxa, care este gratuita pe internet? https://www.bibliaortodoxa.ro/

| andrei056 a răspuns:

Ba frate dale incolo de traduceri si interpretari, Zeul asta e constient ca biblia lui nu e concludenta.
Ba frate daca ca Dumnezeu existi cum este posibil ca lumea sa se indoiasca de existenta ta?

| Daria929 a răspuns (pentru andrei056):

Deoarece suntem creați cu o voința proprie. Dumnezeu nu te obliga sa Îl iubești deoarece asta ar fi iubire cu forta, iar asta nu mai este dragoste.

Întrebări recente