| Kevinn2000 a întrebat:

Este păcat dacă omor un porc mistreț, un tigru sau alt animal încercând să-mi salvez mie viața?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este pacat daca te ataca un animal salbatic DAR este pacat VANATOAREA de placere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Decizi care viață e mai valoroasă, sau lasă-te mâncat, ca să nu faci păcat.

| Celcestietot a răspuns:

După ce au ieșit oamenii rămași din arcă, Dumnezeu a dat acestora puterea de a omori orice animal fără a se considera păcat, vezi Geneza cap. 9winking.

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Atunci de ce încă se zice că este păcat să ucizi chiar și o furnică?

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Unde scrie? Imi poti da capitolul si versetele? Sau, asa ai auzit tu niste persoane happy?

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Exact, de la persoane. Eu încă nu am citit biblia.
Scuze că am răspuns așa de greu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

De la vegetarieni probabil laughing. Nicio problemă cu răspunsul, și Biblia, ai tu timp s-o citeștiwinking. Dacă ți-ai face puțin timp să te uiți în sursa dată de mine din primul comentariu, ar fi extraordinar happy.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Ai dreptul la auto-aparare, mai ales cand te aperi de animale

| Algo098 a răspuns:

Nu e pacat nimic. Ca sa poti spune ce e pacat sau nu, iti trebuie o lista cu pacate pe care ti-o da altcineva sau pe care ti-o faci tu. Dupa aceea, verifici daca ce ai facut apartine listei si spui ca e pacat sau nu in functie de apartenenta la acea lista.

| sanboss a răspuns:

Si cand mananci soric de unde crezi ca provine soricu din petale de trandafir

| GicaGigekGica a răspuns:

Daca Dumnezeu ne-a pus stapan peste orice vietate, inseamna ca putem face orice cu ele.