| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa imi fac tatuaje? Nu vreau chiar tatoaje pe tot corpu,vreau doar unul pe brat,, boss da boss numaru1 smar2,,.Credeti ca este pacat sa imi fac acest tatuaj? Intrebarea nu e pusa la misto,doar ca mi se pare un tatuaj cu un mesaj mai amuzant,zurliu, la misto, cam ca mine big grin

11 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Fa-ti un tatuaj. Sper sa-ti iasa rau, la misto asa...

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

De ce esti asa rece si fara corason? :{

| danay72 a răspuns:

E interesant faptul că Legea mozaică le interzicea membrilor poporului lui Dumnezeu să se tatueze. Iată ce se spune în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL". Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor. Respectând interdicţia dată de Iehova privind tatuajele, israeliţii aveau să rămână separaţi, deosebindu-se astfel de celelalte naţiuni. — Deuteronomul 14:1, 2.
Deşi azi creştinii nu se află sub Legea mozaică, interdicţia privind tatuajele ne îndeamnă la reflecţie (Efeseni 2:15; Coloseni 2:14, 15). Dacă eşti creştin, cu siguranţă că nu vei dori să-ţi faci pe trup — chiar şi numai temporar — semne ce au un iz de păgânism sau de închinare falsă. — 2 Corinteni 6:15–18.

| martzian a răspuns:

In primul rand as fi interesat ce intelegeti dvs. prin "pacat"?

In Vechiul Testament veti gasi, fara dubiu, o interdictie clara:
"Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort, şi să nu vă faceţi slove( כּתבת - kethôbeth = litere sau semne) săpate pe voi. Eu sînt Domnul" (Levitic 19:28)

In Noul Testament nu se face o referire directa cu privire la tatuaje. Avem insa ceva mai mult decat o simpla interdictie:
"Nu ştiţi că voi sînteţi Templul lui Dumnezeu, şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? Dacă nimiceşte cineva Templul lui Dumnezeu, pe acela îl va nimici Dumnezeu; căci Templul lui Dumnezeu este sfînt: şi aşa sînteţi voi." (1Corinteni 3:16-17)

Aveti informatia. Decizia va apartine.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca te intereseaza punctul de vedere a lui Dumnezeu exprimat in Biblie, te rog sa citesti in Leveticul 19:28!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu scrii turbobulibas n-ai facut nimic.

| Sweet155 a răspuns:

Da este pacat

| DeliElla a răspuns:

Nu e pacat, dar inainte sa iti faci un tatuaj gandeste-te ca o sa il ai toata viata

| anonim_4396 explică (pentru DeliElla):

M-am gandit si pana imi fac mai am timp suficient sa ma gandesc, multumesc!

| aabaaab3278 a răspuns (pentru DeliElla):

Mai intereseaza-te, poti sa iti elimini tatuajul cu laser.

| Yoachima a răspuns:

Dumnezeu ti-a dat trupul curat si frumos. Bineinteles ca e pacat pentru ca ti-l "murdaresti" cu un tatuaj. E ca si cum ai sfida creatia Lui. In plus, din punctul meu de vedere orice om e mai frumos fara un tatuaj pe corp, si nu mi se pare un lucru vital.