| anonim_4396 a întrebat:

Este pacat sa iti incepi viata sexuala inainte de casatorie?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

| Thunder a răspuns (pentru EmaS):

Pe sistemul: fa ce ii place inimii, dar o sa arzi in iad laughing.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat!
Eu sunt contra relatiilor sexuale inainte de casatorie. Am pus aceasta intrebare ca sa fiu convinsa daca este adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Daca vrei sa ai o viata frumoasa de familie, Dumnezeu te va binecuvanta si iti va da un sot minunat care te va iubi, aprecia, respecta pentru ceea ce esti.Caminul vostru va fi ca un coltisor de rai.

| EmaS a răspuns (pentru Thunder):

Te-ai prins!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este păcat să ai parte de un om cu devieri de comportamet sexual?
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Jardelin a răspuns (pentru Legiuitoarea):

NU e pacat sa ai parte de un om cu devieri de comportament sexual, pentru ca pacatul ii apartine lui, nu tie. Tu ai vina pentru pacatele tale, nu pentru ale lui! (Ai putea avea si tu o vina doar daca la devierile de ordin sexual pe care le-a dezvoltat, ai contribuit si tu.)

Intelegi? E ca si cum cineva ar constata ca partenerul de viata s-a apucat de fumat. Pacatul nu este al celui care constata ca are parte de un fumator, ci al celui care fumeaza!

Daca s-a intamplat ca omul care iti este partener sa manifeste altfel de practici sexuale decit cele normale, trebuie sa actionezi (lupti) pentru indreptarea lui. Nu stiu exact cum, probabil discutind cu el iar daca lucrurile sint mai grave sa mergeti impreuna la niste medici competenti.

Sa nu te gindesti la divort (sau despartire, dupa caz)! Acesta nu este un motiv de divort! E bine sa ramii alaturi de el sa-l ajuti sa se indrepte. Parasindu-l, omul nu se va vindeca, va ramine in continuare cu acest pacat. Si nu uita de Dumnezeu si rugaciuni!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Jardelin):

Bună.
Nu ție ți-am pus întrebarea, ci am răspuns printr-o întrebare.
Mai în fine...
Pa, pa.

| Jardelin a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Aha! Pricep mai greu, deh, oboseala... happy Bine ca nu esti intr-o astfel de situatie!

| costis a răspuns:

Se pare ca nu va merge bine casatoria; nu pot generaliza din experienta proprie, dar pot sa "abunde " certurile si tot felul de ispite. Este foarte posibil mai tarziu sa intrebi " este pacat viata sexuala in afara casatoriei"?

| Inferno a răspuns (pentru costis):

Sa fim seriosi, sunt doar superstitii pe care oricine cu un pic de bun simt nu le-ar considera adevarate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pacat din punct de vedere crestin.
Mai mare pacat este sa-ti lasi trupul chinuit de curiozitate pana la casatorie (astfel de lucruri favorizeaza casatoria la varste prea tinere)

| Konata a răspuns:

Nu, nu este pacat. Sunt foarte foarte multe persoane care-si incep viata sexuala inainte de casatorie. E bine sa o incepi totusi dupa 16 ani. happy

| Inferno a răspuns (pentru Konata):

Crestinismul spune ca este pacat.

| ddanaraluca a răspuns (pentru Konata):

Biblia spune ca e pacat. Daca altii nu respecta ceea ce spune Dumnezeu, nu inseamna ca nu e pacat!

| danay72 a răspuns:

Da,Biblia considera ca fiind un pacat. 1Corinteni6:9,10

| milan9 a răspuns:

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi "liniştea" FAMILIEI de mai târziu! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! Şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

La urma urmei, ce se va întâmpla în "neprevăzuta" dar iminenta situaţie (în general desfrânarea nu are alt efect) în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care afectează definitiv psihicul şi impregnează o amprentă de neşters TRECUTULUI unei persoane. Iar "acea persoană" va avea într-o zi un soţ sau o soţie!

Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, cel mai bine, de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica nu minte! Divorţul este consecinţa...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Shalom
Da e pacat.
Dupa casatorie iti poti stisface nevoile sexuale.
http://www.gotquestions.org/Romana/sex-inainte-casatorie.html

| Jardelin a răspuns:

Ce frumoasa este dragostea si casatoria dintre doi tineri neintinati! Din respect, si pentru a nu leza majestatea Maicii Domnului tinerii nu trebuie sa aiba relatii sexuale inainte de casatorie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este pacat, insa este deprimant daca nu sti cand si cum sa o faci. Abstinenta prea mult impusa, poate duce la fapte mult mai reprobabile, ca de exemplu o casatorie de dragul casatoriei. Daca ai facut-o, cauta sa-ti motivezi gestul.Regretele sunt tardive si nu ajuta.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Nu te lua după îndoctrinaţi.
Începe-o când vrei tu, nu trebuie să aştepţi până te căsătoreşti, iar asta s-ar putea întâmpla şi peste 10 sau 20 de ani. O să te privezi până atunci?

| unul1 a răspuns:

Nici daca se spovedesc? Nici daca o fac din dragoste, nu pentru placere?

| ScapaMaDeEa a răspuns:

Da, din punct de vedere religios este mare pacat. Fiindca biblia spune ca sexul inainte de casatorie este interzis. Insa pe vremea cand a fost scrisa biblia nu puteai sa ai iubit, cel ce iti era dat, cu ala te casatoreai. Acum nu se stie. Poti sa fi cu un baiat si 10 ani sa crezi ca va veti casatori, dar sa va despartiti intr-un final. In concluzie, in decurs de 10 ani nu faci dragoste fiindca este pacat? happy Ar fi bine sa respectam aceasta regula sau porunca, cum s-o numi, dar cred ca este imposibil pentru cine nu vrea, ca de putut putem toti/toate. Te pup si sarbatori fericite! Funda? happy

| doctorandus a răspuns (pentru ScapaMaDeEa):

Unde scrie asa ceva in Biblie? Cartea, capitolul, versetul?

| SAMM0603 a răspuns:

Da. Am fost ierti la marturisit si m-a intrebat daca am facut ceva si i-am spus ca da si a spus ca e mare pacat si astazi, inainte de impartasanie a spus ca merg la el sa-mi de-a o gura de agheazma pentru ca daca ma impartasesc asa fac mai rau.
Sarbatori fericite:*

| FemeiaPisică a răspuns (pentru SAMM0603):

La fel si tie! Sarbatori fericite!

| savvy12 a răspuns:

Biblia spune ca este pacat.

| doctorandus a răspuns (pentru savvy12):

Te inseli, probabil ca n-ai citit Biblia niciodata.

| MirunaMirunaMirunaMirunaaa a răspuns:

Biblia spune ca da.Si are dreptate. Daca tot va iubiti de ce nu va casatoriti?

Ti-ar placea sa ramai insarcinata cu el si dupa sa te lase cu ochii in soare? Nu prea cred.
Macar, casatorita fiind, ii va plati copilului o pensie alimentara, din care o sa ii pui o paine pe masa in zilele rele.
Stiu o sa imi zici ca exista prezervativ.Pai da si daca se rupe?
Anticonceptionale? Pot avea efecte negative.Deci mai bine casatorita!