| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca "oameni buni" sa sfarseasca in iad?!

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Daca nu vom trai dupa vointa lui Dumnezeu, facand din vietile noastre''vase de cinste'' este posibil sa sfarsim in iad.Conceptia fata de Imparatie care impleteste bunatatea cu dreptatea lui Dumnezeu, ancorata puternic in Sfanta Scriptura, este:''nimic intinat nu va intra in ea''.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce?

| cristi202 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "om bun". Poti fi bun din pura mindrie, ca sa te vada ceilati, sau din egoism, ca sa obtii anumite foloase, insa asta nu inseamna ca esti bun. Poate ca faci astfel fapte bune, dar iadul te maninca cu tot cu faptele tale bune!

| EmaS a răspuns (pentru cristi202):

Vezi in raspunsul meu anterior.Dar avem Cuvantul lui Dumnezeu in care gasim principiile dupa care trebuie sa ne calauzim viata.Acolo vom vedea ce este bine si ce este rau.

| mgtow a răspuns:

Omul bun face bine si nu are cum sa ajunga in iad.

| casablanca40 a răspuns (pentru mgtow):

Omul bun care face bine, si isi dediga toata viata lui acestui principiu va ajunge in iad daca nu crede in Dumnezeu, iar astfel de oameni cu siguranta au existat.

| mgtow a răspuns (pentru casablanca40):

Stiam, dar cine stie poate ii iarta depinde de EL.

| OOOLEOOO a răspuns:

Exista iad?

| EmaS a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Fiecare persoană face o alegere în decursul propriei vieţi care va determina locul unde acea persoană va merge pentru eternitate.In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.http://www.viatavesnica.ro/......ea-clinica

| Cosminovici18 a răspuns:

Nu cred ca este posibil ca oamenii buni sa sfarseasca in iad deoarece vor fi judecati si atunci se va stabili daca trebuie trimisi in iad sau in rai!

| Mădă0611 a răspuns:

In iadul crestinesc, normal ca da. Poti sa fii bun si fara sa te inchini cuiva, dar pentru ca nu te-ai inchinat, o sa arzi, pe cand un crestin o sa ajunga in rai doar pentru ca inainte sa moara s-a cait. Cata dreptate. love struck Deaia cred eu asa mult in dumnezeu.

| mixxjim a răspuns:

Da, oamenii buni pot sfarsi si pe acolo, de unde si principiul "drumul spre iad e pavat cu intentii bune" happy. cu siguranta stii ca termenii sunt relativi, poate ce ti se pare tie a fi bine nu este si pentru mine, deci facand cuiva un bine dupa tine poate de fapt ii faci rau. de aceea se si spune ca trebuie sa ai acordul persoanei celeilalte atunci cand vrei sa-i faci un bine, sa fii sigur ca si persoana respectiva considera ca ii faci un bine si nu un rau.

| EmaS a răspuns (pentru mixxjim):

Dar avem Cuvantul lui Dumnezeu in care gasim principiile dupa care trebuie sa ne calauzim viata.Acolo vom vedea ce este bine si ce este rau.

| mixxjim a răspuns (pentru EmaS):

Stii bine ca teoria ca teoria, dar practica ne omoara, stii bine. principiile sunt una, faptele sunt altceva. ajuti pe cine e in nevoie - principiu, da? ii dai bani unuia pe care-l vezi amarat pe strada si cere, ca trebuie sa dam celor car enu au, da? ei bine, ala de fapt a ajuns asa pentru ca dat tot ce avea pe droguri si de banii pe care-i dai tu isi ia tot droguri, ce zici, ii faci un bine sau un rau? sau isi cumpara bautura, se imbata, cade in strada fiind beat rupt si-l calca o masina si-l omoara. i-ai facut un bine sau un rau? ce bine ar fi sa fie totul asa de simplu in viata, sa poti spune mereu asta e bine asta nu e bine, simplu si clar...

| Alphawolf a răspuns:

Da, e foarte posibil. Tu esti de partea "Adevarului", dar totusi "imprastii" mai mult mincina. Nu doar tu, ci majoritatea crestinilor care fac propaganda religioasa "imprastie" minciuna. Adevarat ca majoritatea dintre voi o fac inconstient(dar nu tot timpul- totul), dar in cazul asta, Dumnezeul cel corect o sa decida. Un Dumnezeu drept te va pedepsi chiar daca cu minciuna vrei sa aperi adevarul.

Ce insemna pentru tine "oameni buni"? Nu e sigur ca si pentru mine inseamna la fel.
Iad, Rai, Bau-bau si alte povesti nu exista.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Atata timp cat tot ceea ce spun eu este in conformitate cu Sfanta Scriptura nu poti sa spui ca spun minciuni.,, Cuvantul Tau este ADEVARUL. Veti cunoase Adevarul si Adevarul va va face liberi!,,

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Adevarul si iar Adevarul. Ce stii tu despre adevar? Tu doar sustii sus si tare ca tu detii Adevarul, dar de fapt te amagesti singura, nu convingi pe nimeni, nici nu impresionezi. La fel fac majoritatea crestinilor, ei detin Adevarul si numai Adevarul.

Cand vrei sa argumentezi cu minciuni in favoarea credintei tale, alea nu-s minciuni? Spui minciuni la ordinea zilei. Crestinismul propagandist este o gasca de mincinosi si de amagitori.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca ai observat am pus ghilimelele de rigoare. Este un verset din Biblie in care este scris ca la Domnul gasim adevarul. Dupa El trebuie sa ne ghidam. Crestinismul biblic subordoneaza etica Bibliei, acceptand faptul ca principiile morale au la baza caracterul lui Dumnezeu.

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

| Defreyor20 a răspuns:

Ema Dumnezeu spune clar ca nici unul nu este bun! Chiar si ucenicii Lui Iisus.
Ucenicii Lui Iisus s-au pocait si au rabdat pina la urma!

| uddy a răspuns:

Din pacate da! poti implinii toate cele 10 porunci si sa te mai abati de la una din cand in cand si degeaba.multi dintre noi suntem ´caldicei´ nici in clocot si nici reci si ne obisnuim asa. te obisnuiesti cu un pacat mai mic si pe urma nici nu il mai consideri pacat! si deja esti pierdut! Dumnezeu e mila bun iubitor dragoste eterna! el uraste pacatul si pacatul va fi nimicit! ai gresit marturiseste´ti pacatul sa iti para rau si nu il mai fa! Mantuirea El ne´a dat'o noi mai trebuie doar sa o acceptam!
o sa fim trasi la raspundere si pentru simplul paft ca avem posibilitatea sa aflam adevarul si nu o facem! DEACEEA SI ATATEA RELIGII.PENTRU CA FIECARE 'GRUP' SI'A FACUT PROPRIA RELIGIE CA SA LE FIE MAI USOR SAU SA SE TORTUREZE DEGEABA!
trebuie sa fim pregatiti pentru ca mult timp nu mai este. sunt tot mai multe semne ca Domnul va revenii! omenirea se destrabaleaza din ce in ce mai mult! Dumnezeu cred ca a ajuns la indelunga rabdare cu noi!
spun ca va revenii curand pentru ca multe din profetiile revenirii s'au implinit!
Si satan face lucruri bune pentru altii dar desigur va ajunge in iad! la fel ca si alti oameni! merci si sper sa te fi ajutat la ceva raspunsul meu happy o seara minunata