| Alex a întrebat:

Este posibil ca „oameni buni" să sfârşească în iad? Cum poate permite Dumnezeu ca oameni buni să meargă în iad, iar oameni răi să meargă în cer?

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Numai D-zeu stie cum face diferenta

| magicianul19 a răspuns:

Sa o luim logic. Dumnezeu este bunatate. cel ce face binele il urmeaza pe Dumnezeu si nu poate ajunge in iad. dar depinde si cum face acest bine
de ex. ajuti pe cineva apoi faci multe rele iar ajuti pe cineva facand bine. dar raul domina atunci unde e bunatatea? intelegi ce vreau sa zic. Dumnezeu ne da cat putem duce. si cui i s-a dat putin putin o sa i se ceara iar cui i-a dat mult si mai mult o sa i sa ceara. vorbind de cer si iad nu avem un loc anume unde le putem plasa noi ne gandim ca cerul este sus iar iadul jos. atunci de ce suntem ingropati in jos? dar nu stim cu siguranta unde este cerul si iadul. aceste sunt niste realitati pe care o sa le gasim la sfarsitul lumii. cei buni vor fi in cer iar cei rai in iad. conteaza cum treci in viata de dincolo daca esti inpacat cu tine atunci sigur vei ajunge in cer iar daca vei muri traind intr-o remuscare continui asupra greselilor facute pacate atunci in iad. cerul si iadul exista se afla in interiorul nostru noi spre ce tindem? tindem spre cer dar de ce rautatea asta in noi. mersi ca m-ai ascultat daca vrei sa vb mai multe desptre asta te astept pe adresa mea de mess: magicinaul_19

| CarmenR a răspuns:

Eu ti-as da urmatorul sfat. Ca sa te lamuresti cu aceste subiecte religioase ar fi bine sa vorbesti cu un preot si apoi cu un ateu ca sa ai idee despre doua feluri de aprivi lucrurile asa in mod antagonic. Multa bafta!

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Pai...Omul poate fi bun, dar sa fi facut un pacat mare, mare. De exemplu se spune ca, cand ai murit(ca sa zic asa) este o balanta si ingerii pun faptele bune si diavolul(diavolii) pun lucrurile rele pe care le-ai facut si daca sunt multe fapte bune, dar fapta rea sa cantareasca mai mult decat cele bune si cel bun sa mearga in iad...asa se intampla si in as'lalta parte: sa faca multe multe multe multe multe multe multe multe multe multe fapte bune, si de la un timp se face rau, si cand moare ingerii pun faptele bune pe balanta si diavolii pun faptele rele intelegi? si daca omul e rau dar a facut mai multe fapte bune se duce in rai.etc asa din cate stiu eu