| Nojimura_Yuki_Rima_1998 a întrebat:

Este posibil in unele religii si familii,de exemplu de regii, fratii sa se casatoreaca(intre ei)?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

E posibil si s-a intamplat adesea. Se numesc casatorii endogamice. Motivul era pastrarea sangelui pur al casei regale, alterabil prin casatorii cu persoane din afara familiei. Consecintele sunt insa nefericite, se produc anomalii genetice, cum s-a intamplat in cazul casei de Habsburg.

| Dorugar a răspuns (pentru Dandanache):

Ce anomalii s-au produs in Casa de Habsburg?
Si cine din casa Habsburg s-a casatorit cu persoane din familie?
Vrei sa spui ca Franz Iosif cel care s-a casatorit cu verisoara sa de a doua?
Poi ia mai studiaza problema sa vezi ca este permis sa te casatoresti cu verisoare de gradul 2 si oricum din casatoria lor nu a rezultat niciun personaj cu anomalii genetice!

| Dandanache a răspuns (pentru Dorugar):

Episodul e atat de cunoscut incat sunt suprins ca un pretins cunoscator, ca tine, nu a auzit de el. Gasesti material bibliografic si linkuri cat cuprinde pe net.

One of the most famous example of a genetic disorder aggravated by royal family intermarriage was the House of Habsburg, which inmarried particularly often. Famous in this case is the Habsburger (Unter) Lippe (Habsburg jaw/Habsburg lip/"Austrian lip") (mandibular prognathism), typical for many Habsburg relatives over a period of six centuries.[24] The condition progressed through the generations to the point that the last of the Spanish Habsburgs, Charles II of Spain, could not properly chew his food.[25]

http://en.wikipedia.org/wiki/Inbreeding

Astept un mea culpa, stimate critic.

| Dorugar a răspuns (pentru Dandanache):

Fiind un topic pe care se discuta probleme de religie, ma asteptam sa prezinti si adevarul religios, si anume acela ca Sfantul Tomas D"Aquino a dat liber familiilor regale la incest, si nu sa ne dai exemple ale unor imparati care au ascultat de el.

| Dandanache a răspuns (pentru Dorugar):

Inteleg ca nu vrei sa iti faci mea culpa. Amice, am raspuns strict la intrebare. Continui sa aplic regula pe care am invatat-o la scoala si in facultate: daca la o intrebare clara nu dai un raspuns pertinent, ci vii cu un alt raspuns si cu alte lamuriri, inseamna ca nu stii raspunsul. Nota 4, chiar si daca raspunsul e corect din punct de vedere al informatiei. Nu ca al tau ar fi. Tomas d'Aquino a luptat impotriva cosangvinizarii, din nou un lucru foarte cunoscut.

http://books.google.ro/......ttp?/books

| Dorugar a răspuns (pentru Dandanache):

Sorry, imi fac... mea culpa, dar nu si harakirii!

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Avraam era casatorit cu sora lui.

| RAY a răspuns:

Daca simnti ca vrei sa i-0 tragi lui sorata si cauti vreo religie de aia isi recomand religia castrarea