| Rainbowling a întrebat:

Este sau nu este prostia un mare pacat?
Nu de alta dar pacatul nu este egal cu a gresi, pentru ca greseala este omeneasca, ci cu a persista in greseli, si asta se numeste de fapt prostie si nu pacat.
Pe de alta parte biserica are nevoie de fraieri motiv pentru care nu infiereaza prostia ca fiind un pacat capital, ba chiar o incurajeaza dupa cum vedem in zicala "fericiti cei saraci cu duhul"!
Ce parere aveti?
Este prostia un pacat sau nu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Se naşte o concluzie interesantă, că adepţii cultelor religioase sunt printre cei mai păcătoşi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

"Ateii îl neaga pe Dumnezeu prin vorbe, si credinciosii prin fapte." Gilbert Cesbron
happy

| Rainbowling explică (pentru мιнαɛℓα36):

In concluzie, Dumnezeu este negat atat de atei cat si de credinciosi. si asta pentru ca NU exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Corect! No comment! Cu toate ca sunt crestin, este o realitate cruda.

| Rainbowling explică (pentru мιнαɛℓα36):

Bine punctat!

22 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu stiu, te cam nasti cu prostie. Sau te prosteste mediul in care cresti. Nu e tot timpul vina ta. Dar sunt si cazuri in care chiar aleg sa persiste in prostie unii.

| Narfundo a răspuns:

Prostia vine odata cu pacatul. Daca noi nu am mai fi pacatosi si am avea sufletul ca la inceput, am fi vesnic fericiti, sanatosi si puternici.Totusi cum pacatul se transmite din mosi-stramosi, noi oamenii vom deveni din ce in ce mai prosti si putini vor fi cei cu mintea libera.Chiar si cei cu inteligenta vor fi robii altor pacate ale trecutului.Astfel un om inteligent care ajunge la conducere ajunge sa faca rau omenirii din cauza depresiilor si etc.E mult de povestit

| Rainbowling explică (pentru Narfundo):

Care pacat vine din mosi stramosi?
Pacatul minciunii sau cel al prostiei?
Nu de alta dar in religia originala pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise nu se pomeneste niciunde de pacat!
Sa fie oare pacatul de la "dumnezeul" veacului acesta, adica de la "dumnezeul" veacului in care e valabil Noul Testament?

| Kalla a răspuns:

Pentru biserica satanista prostia este cel mai mare pacat de ne iertat pentru satana.Citeste pacatele satanistilor si o sa vezi ca pe primul loc este prostia.

| Rainbowling explică (pentru Kalla):

Ce zici tu este un nonsens bazat pe lipsa de cultura!
Biserica care din pacate se numeste satanista, de fapt nu este satanista, pentru ca satanista este biserica crestina care il are ca Dumnezeu pe Dumnezeul veacului acesta care este chiar Satan!
Asa ca degeaba ati incercat voi satanistii sa ii detronati pe crestini ca nu aveti sanse sa ii depasiti in diabolicitate!

| Kalla a răspuns (pentru Rainbowling):

Eu sunt crestina.Tocmai m-ai facut satanista, cea ce m-a dezgustat.Plus ca pentru satanisti cel mai mare paat este prostia.Du-te pe orice site satanist si o sa vezi asta.Nu ai cum sa stii daca nu te documentezi. Daca esti un adevarat crestin ai stie ca atunci cand mergi la biserica te rogi numai si numai la Dumnezeu.Nu vezi cate icoane u Iisus, sfinti sau Maia Domnului sunt acolo? Esti schizofrenic? Nu vezi chipul celor sfinti? Cred ca satana te-a facut sa fii paranoic a sa te faca sa nu mai mergi la biserica.In Biblie scrie clar ca biserica e casa Domnului!

| Rainbowling explică (pentru Kalla):

Poi daca esti crestina inseamna ca esti tot satanista, pentru ca te inchini Dumnezeului veacului acesta care este Satan, asa ca nu am gresit cu nimic.Un adevarat crestin nu are ce sa caute la biserica pentru ca i-o interzice tocmai Isus in Predica de pe Munte!
Aceia de pe icoane nu pot fi sfinti pentru ca Isus ii acuza ca il slujesc pe Mamona, pentru ca nu poti sa slujesti si Banu care este ochiul Dracului si in acelasi timp si pe Dumnezeu!
Isus si nici Dumnezeu nu spun ca Biserica este casa Domnului, cei care spun asta sunt doar apostolii care au primit puteri si stapanire peste Diavoli, vezi Luca 9, 1!

| Maxim96 a răspuns:

In prima fericire :"fericiti cei saraci cu duhul, ca a celora este imparatia cerurilor" se refera la acei smeriti cu duhul, adica oricate fapte bune nu ar face tot cred ca sunt pacatosi si lipsiti de fapte bune si cred ca nimic nu se face fara ajutorul lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Da, mie mi se pare a fi un pacat foarte mare. Nu de alta, dar daca depui efort, poti scapa de ea, deci se poate...

| infectieacuta a răspuns:

Infine. cand ne nastem ne nastem toti la fel de prosti ca toti prostii... iar cu timpul daca avem educatia si parintii care sa ne-o ofere ne "desteptam". Tot ce pot spune e ca nimeni nu e perfect... prostia asta poate fi facuta si intentionat, adica prin nepasare de ceea ce faci, sau din lipsa de neuroni.

| Rainbowling explică (pentru infectieacuta):

Dar ce te faci daca prostia este ceva ce chiar politicienii au interesul sa o raspandeasca?
Nu vezi cat accent se pune in scoala si in viata pe religie?

| infectieacuta a răspuns (pentru Rainbowling):

Asta asa e... cand cineva iti baga in cap rahaturi nu poti face altceva decat sa le iei de bune... dar totusi, daca ai putina minte iti dai seama; referitor la copii din scoli, daca nu au parinti care sa ii educe nu avem ce face raman la mila societatii si a profesorilor happy

| Rainbowling explică (pentru infectieacuta):

Ar fi chiar foarte multe de facut daca socieatatea ar fi una normala, si nu o cangrena infecta asa cum este acum in saraca si grav bolnava Romanie.

| infectieacuta a răspuns (pentru Rainbowling):

Intocmai, ar fi multe dar nu sunt, pentru ca societatea nu stie altceva decat de batai, de droguri, de crime...

| Rainbowling explică (pentru infectieacuta):

Deh! Asa este mai ales in societatile nedezvoltate, in societatea in care traiesc eu totul este cat se poate de normal iar drogurile si bataia sunt exceptii care ii afecteaza doar pe cei din familii slabe din p de v social, adica de obicei "viniturile" neadaptate.

| infectieacuta a răspuns (pentru Rainbowling):

No, eu zic pe auzite ce mai zaresc un ochi la TV, ca nu prea urmaresc eu televizorul dar na... cand nu ai la ce te uita te mai uiti si la el happy si tot ce aud sunt crime, violuri, adica na nu auzi si tu nimic bun cum ca cineva s-a intors cu o victorie din armata sau altceva, se aud numai de rau si stiri de tot rahatu, de manelisti... praf nici nu-mi vine sa mai zic happy