| Xtal a întrebat:

Esti ateu,esti foarte sigur de ceea ce spui,esti sigur de toate certarile stiintifice,dar daca te inseli? Daca te inseli asa cum s-au inselat si persoanele ce au facut afirmatii false la vremea lor,pamantul se considera patrat,dupa s-a considerat ca fiind rotund,daca in viitor se dovedeste ca de fapt e oval, chiar daca toate cercetarile au fost facute si acum suntem siguri ca e rotund dar daca se intampla ( era doar un exemplu).In concluzie si voi faceti acelasi lucru pe care il faceau religiosii, afirmati ceva dar in viitor se poate dovedii ca fiind fals deci si din ateism faceti o religie stupida care nu crede in fantazii ci in stiinta care nu e 100% reala, sigura deoarece in viitor va avansa si multe lucruri acum adevarate vor fii false.(Daca nu esti ateu, punete in pielea unui ateu pentru cateva secunde)

46 răspunsuri:
| tpuforyou a răspuns:

Interesanta abordare... probabil atunci vor realiza ca au trait o minciuna happy
E bine si mai tarziu decat niciodata.

| Iulian922 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar stiu ca ei se insala. Cercetatorii au gresit cand au spus ca nu exista Dumnezeu.

| unul1 a răspuns:

Nu sunt ateu dar nici crestin 100%.
Apropo pamantul e turtit la poti deci cam e oval.
Peste 90% dintre cei care viziteaza aceasta categorie si participa la discutii au deja credinte bine stabilite pe care e aproape imposibil sa le schimbi. Ca sa compari o religie cu ateismul stiintific e imposibil. Religia se bazeaza pe spirit, pe multe lucruri care nu se vad in timp ce stiinta pe ce e palpabil. E greu sa dovedesti stiintific ca nu exista Dumnezeu sau spirite (dar unele fenomene Dumnezeiesti pot fi contrazise cu ajutorul stiintei). Ca sa simta un om un spirit e ca si cum l-ai pune pe un orb sa deosebeasca culori.

Concluzia mea: nu poti sa demonstrezi cu exemple stiintifice ca nu exista spirite sau Dumnezeu (dar nici ca exista). Nu poti sa spui unui om ca greseste pentru ca si-a ales o cale pe care o argumenteaza.

Convingeriile oamenilor nu le vei schimba prea usor asa ca nu are rost sa te consumi atata.

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Bine inteles ca nu te-ai suparat ca i-a deportat, doar tu nu ai fost unul dintre evreii sau tiganii care au fost deportati si supusi la tratamente inumane care aveau ca scop final exterminarea, tu esti crestin destept si nu iti faci griji cand vecinu tau este abuzat. Probabil nu te-ai suparat pentru ca il respecti pe nea dictatoru, iar cand respecti pe cineva tinzi sa fi de acord si cu lucrurile mai putin placute pe care le-a comis. iti dau un sfat, nu respecta nici un om si repsecta niste principii, ca altfel deviezi rau. Daca esti de acord cu exterminarea unor oameni pe baze rasiale(rasismul nu este sustinut de stiinta moderna, in special de genetica care a demonstrat ca nu exista mai multe rase de oameni), atunci te compatimesc si iti recomand sa nu iti expui ideile bolnave in public.

In acea perioada a lui nea sf. Vasile nu exista educatie de masa intelegi? Marea masa de oameni era analfabeta.Cei care aveau cel mai bun acces la educatie erau cei care slujeau bisericii(calugari, preoti etc).
Nu am contestat niciodata ca oamenii bisericii nu au calitati intelecutale, ba din contra, iti trebui foarte multa inteligenta pentru a putea manipula o masa de oameni.

Oricum nu exista evolutionism crestin ca stiinta si doar ca idee care nu este compatibila cu descoperirile stiintei moderne, de fapt nu poti sa numesti creationismul stiinta sau teorie stiintifica.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

A fost chiar bland cu ei.Caci i-a avertizat ca i va deporta, ca nu cumva sa punamana Hitler pe ei.Nimeni nu s-a atins de evrei, dar acestia au murit pe drumul, in locul unde trebuiau deportati, deorece conditiile erau extrem de proaste. Oricum dupa acea o mare parte s-a intors in tara.Da i prindea Hitler..Adio,si la Auschwitz.

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Esti amuzant nu gluma. Am citit o carte despre marturia unei familii evreisesti(numele imi scapa, iar momentan nu am acces la biblioteca de acasa, dar oricum daca te intereseaza subiectul sigur o sa gasesti informatii) care a fost deportata in Transnistria, iar daca tu ai impresia ca odata ajunsi acolo erau tratati bine, inseamna ca te informezi de pe o singura sursa care cel mai probabil denatureaza adevaruri isotrice pentru motive politice sau morale.
Poftim: http://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
Daca nu ai incredere in wikipedia, uita-te la surse si informeaza-te singur din adevarata istorie a tarii si cauta marturii despre conditiile "bune" la care au fost supusi evreii si tiganii.
Oricum in acea perioada, cam toate tarile europei erau rasiste, dar nu mi se pare in regula sa sustii si sa admiri un om si o ideologie politica care a fost criminala in acea perioada.
Noi eram intr-o alianta militara cu Germania, desi puteau face presiuni enorme asupra noastra in ceea ce priveste "solutia finala", puteam sa ii refuzam fara sa avem de suferit, avand in vedere ca Germania avea nevoie de alitati ca de aer in acea perioada istorica cand lupta pe 2 fronturi.
Amuzanta prima afirmatie, nu imi vine sa cred ca sunt oameni care chiar pot fi atat de creduli.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

Oricum ar fi(caci mai am de studiat), marturiile bunicului meau sunau cam asa(moldovean) : "daca nu ar fi fost deportati evreii, astazi Moldova, era pe jumatate evreiasca.Ei controlau aproape toate afacerile, specific jidanilor".De ce tin atat la Antonescu? Pentru ca a fost un erou.

http://www.scritube.com/istorie/MISCAREA-LEGIONARA-INTRE-ADEVA173101268.php -citeste tot

| Dumitru73 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Iata ce au spus:
"Pentru ca am citit alte 50 de carti(mai am de lucrat). Asta imi intareste stalpul credintei.Si nu ca sectarii, care stalpul lor e fragil, pe niste brosuri, sau interpretari grstie ale Bibliei... Un sfant spunea: "cel care spune ca stie multe si se mandreste cu acestea, nu stie nimic". "

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Am spus ca nu contest ca Antonescu nu a facut si bine tarii, dar asta nu ii scuza crimele.
Nu sunt nici evreu nici tigan, sunt roman(adica combinatie de dac, roman, slav, ungur, german etc. care nu inseamna nimic pentru mine), dar nu vad nimic rau ca in Moldova ar fi fost o populatie majoritara de etnie evreiasca. Ce este rau in asta? Atata timp cat sunt cetateni cinstiti, iar daca sunt si buni afaceristi cu atat mai bine, mai ales ca avem nevoie de ei ca de aer ca sa creeze noi locuri de munca si sa contribuie la bugetul statului, nu vad care este problema?
Bunicul tau era cel mai probabil rasist, dar este o chestie culturala a generatiilor trecute, care inca persista in ciuda faptului ca stiinta a demonstrat ca ne tragem toti dintr-o "fericita famile" din africa(nu toti oamenii erau rasisti in acea perioada dar marea majoritate erau) si mai ales o problema a bisericilor crestine care au tinut focul rasismului aprins timp de 2 milenii.
inainte de toate esti om, iar abia dupa aceea esti membru a unui diferit trib, natiune etc. Nu e nici o rusine ca esti roman dar nici un motiv de lauda, la fel cred si despre germani, americani, rusi, evrei etc.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

Evrei nu-i suporta pe crestini, mai ales evrei extremisti. Asta era o problema.Ion Antonescu a fost obligat de Hitler sa faca ce a facut.

Recomand:http://www.scritube.com/istorie/MISCAREA-LEGIONARA-INTRE-ADEVA173101268.php

| FucktheSystem a răspuns:

De fapt Biserica susținea că pământul este plat și a ars câțiva oameni pe rug pentru că au zis că nu e așa...

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Da si crestinii nu-i suprota pe evrei, dar totusi evreii nu au trmis nici un crestin intr-un lagar de exterminare. Vad ca ai grave probleme de moralitate, nu e de mirare ca esti extremist. Noi eram aliati cu Germania nu eram cuceriti de catre Germania, nu ne puteau forta sa facem ce nu dorim, mai ales in acel context istoric. Antonescu era un rasist criminal, nu are nici o scuza.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Serenade):

Nu eram cucerita, insa armata germana se afla pe teritoriul roman happy.

P.s: nu vreau sa intru intr-o discutie ani-evrei, sa-ti aduc surse cum ca evreii(mai ales cei bogatasi) i urau de moarte pe crestini; Iti recomand studiile facute de Nicolae Paulescu(care trebui sa primeasca premiul nobel pentru descoperirea insulinei, insa au intervenit evrei) asupra evreilor.Acest tratat l-am gasit cu greu, abia pe internet, caci, ca carte a fost interzisa.Vei avea o alta parere despre evrei.De asemenea iti recomand cartile reportrului de razboi si scriitor Virgil Gheorghiu care a profesat chiar in perioada lui Antonescu(Poate iti spune ceva cartea "Ora 25"). Detalii surprizatoare.

| Serenade a răspuns (pentru LegionarulRoman):

O parte din armata Germana, care nu ar fi riscat un razboi cu Romania doar pentru niste evrei, care ar fi putut sa ii extermine dupa ce ar fi castigat razboiul.
Rasitii sunt prosti indiferent de tabera in care se afla. Evreii care sunt rasisti sunt niste imbecili si non evreii care urasc evreii sunt la fel de imbecili.
Faptul ca evreii ii urau pe crestini e de inteles, ei neavand aceleasi drepturi cu crestinii. Nu aveau dreptul sa detina pamant, sa faca comert, practic nu aveau voie sa traiasca normal, asa ca singura evolutie naturala a fost camataria, iar vina este a crestinilor imbecili din acea perioada. Daca as fi fost evreu si eu as fi urat asemenea scursuri care nu ma lasa sa traiesc in voie doar pentru ca sunt evreu si nu accept credinta crestina.

| Dansiel87 a răspuns (pentru Dumitru73):

Dar depinde si ce stie, nu-i asa?