| Holiday a întrebat:

Exista vreun lider de organizatie religioasa care e "sarac"?
Daca da, cum il/ii cheama si ce organizatie/i conduc/e.

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa mergi la biserica lui? happy
Sunt destui. Dar nu vei da de ei, de regulă acei lideri nu se afișează, poți ajunge la ei doar prin cunoscuți ai lor.
Că vrei un nume, îți dau: Gelu Paul. Pastor fondator al bisericii baptiste Vox Domini din Timișoara.
Pe ceilalți te las sa ii descoperi tu. Cine caută, găsește! happy

| Holiday explică (pentru cristi202):

"...Gelu Paul. Pastor fondator al bisericii baptiste"

Faci confuzii grave. Asta nu e lider de organizatie, ci doar un amarat de sef de filiala, cel mult.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru mine orice biserica e o organizație. Că tu te referi la un cult, asta e altceva. Marii bossi sunt doar citiva. Dar, este unul cum ceri: Nelu Filip, președintele cultului penticostal.

| Holiday explică (pentru cristi202):

"Pentru mine orice biserica e o organizație."

Da, eroare de intelegere. Bisericile sunt doar filiale ale organizatiilor religioase. De altfel, repet, daca ai fi citit statutul astora ai fi observat ca notiunea de "filiala" apare inclusiv acolo.

"Marii bossi sunt doar citiva."

In orice organizatie "marii bossi" sunt doar cativa. Iar intrebarea este, evident, despre ei.

"Dar, este unul cum ceri: Nelu Filip"

Acum demonstreaza ca e sarac.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Nu trebuie sa demonstrez. Îl cunosc. Oricum, orice as spune, nu ai crede. Doar daca te-as lua de mina sa te duc la el acasă.

| Holiday explică (pentru cristi202):

"Nu trebuie sa demonstrez."

Bravo, ai pus punctul pe "i". Exact la asta se rezuma misticismul.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Ok, dă-mi o idee cum as putea sa îți demonstrez eu ție. E ușor să spun cine e și ce are. Dar aia nu e demonstrație, sunt doar vorbe. O demonstratie autentica implica sa îl cunoști, sa mergi la el acasă, sa vezi ce are. Doar așa îți pot demonstra. Vrei sa o facem? Hai sa o facem!

| anonimg a răspuns:

Isus Hristos a fost sărac. El este liderul creștinismului.
„Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut." (Matei.25:40)

El Se identifică cu orice om neînsemnat în inimile noastre.

| Holiday explică (pentru anonimg):

Isus nu era crestin.

| LordCristobal a răspuns:

Interesanta intrebare.
La crestini, musulmani sau evrei nu cred ca gasesti lideri care sa fie mai saracaciosi dar la budisti sau hindusi poate gasesti ca alora le place sa fie mai modesti si mai conectati cu divinitatea si cu tot ce ii inconjoara.
Poate Dalai Lama ar fi un exemplu pe care tu il cauti.

| Holiday explică (pentru LordCristobal):

Stii ca Dalai Lama nu e numele unuia, da?

| doctorandus a răspuns (pentru LordCristobal):

Dalai Lama nu este cazat la hoteluri ieftine pentru imigranti, iar numai bodyguarzii lui costa o avere.

| LordCristobal a răspuns (pentru Holiday):

Sincer nu stiam dar oricum o sa fac o corectare fata de primul comentariu.
Cred ca singurul lider religios care ar trai mai modest ar fi cel care conduce calugarii tibetani din Muntii Tibet.

| DonEduardo a răspuns:

Nu prea exista niciunul sa fie sarac, dar exista multi care sunt modesti, cum ar fi actualul Papa sau actualul Dalai Lama.