| anonim_4396 a întrebat:

Eu cred ca inainte de nasterea lui Iisus au existat Extraterestri si din astea, dar dupa nasterea Lui Iisus au plecat pentru ca in Biblie scrie tongueamantul si ca apele erau in loc de cer. Asta opinia mea voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este cam aiurea formulată postarea, ar trebui reformulată, ca să pricepem ce vrei!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ce ai extras tu este din Biblie, cartea numita Geneza, sau facerea lumii. Acolo ne este explicata crearea lumii (celei vazute si nevazute) :

"In ziua a doua Dumnezeu a separat apele de deasupra cerului de cele de dedesubt. "Si a zis Dumnezeu: Sa fie o tarie prin mijlocul apelor si sa se desparta apele de ape! Si a fost asa. A facut Dumnezeu taria si a despartit apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei. Taria a numit-o Dumnezeu cer." (Fac. 1, 6-8)."

In aceasta zi Dumnezeu a facut taria si a despartit Dumnezeu apele se sub tarie, de apele cele de deasupra tariei. Taria reprezinta cerul, iar apele de deasupra tariei reprezinta norii.

Iar de la Adam si Eva pana la Intruparea lui Iisus au fost aprox. 5508 de ani. In tot acest timp au fost generatii si au continuat si continua pana in ziua de astazi.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Asa e fratele meu, Universul are 5000 de ani, faptul ca noi putem vedea stele care sunt la 13 miliarde de ani lumina de noi, deci luminii i-a luat 13 miliarde de ani sa ajunga la noi, e un plan al satanei.