| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Pamantul e plat? Pentru ca asa scrie in biblie si e "pacat" sa o contrazicem.(pentru credinciosi)

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca in biblie scrie sa te arunci in fantana cu un bolovan legat de tine pentru iertarea pacatelor...tu/voi v-ati/te-ai atunca in fantana?

P.S: e prostesc sa iti pui sprijinul intr-o carte veche de peste 2000 de ani.

38 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Profu zicea că toate planetele se învârt în jurul Pământului care e centru universurlui... nimic nu mă mai miră.

| Danutza27 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Hai ca rid si curcile de tine fii serioasa ce te inhama dracii la plug.Nu zice ca soarele se invirte mai in hais si luna in cea

| FucktheSystem a răspuns (pentru Danutza27):

Dacă ai ceva de zis spune-o la subiect că nu stau să-ți deșcifrez aberatiile.
Deci, clam și de la început, exprimă-te normal, fără regionalisme dacă se poate și direct la subiect. Ți-aș fi recunoscătoare.

| Danutza27 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ma tu sa te iei de mina cu ala care zice "crede si nu cerceta" poti sa pufai ca locomotiva cu abur ca degeaba, vezi ia un distonocalm sau un triferment sa nu ai incurcatura prin mate.Ma cum naiba de au ajuns profesorii la astia de pe TPU mai prosti ca aia dupa vremea lu Creanga, ma dar macar stie sa manince cu lingura si sa foloseasca un cutit sa nu zici ca vine imbracat cu piei de oaie ca aia din comuna primitiva Perla ta cu pamintul in centru "pai tu te uitai la horoscop sa vezi cum te imbraci miine "si te trezesti postind aiurea Eu recomand lanturi antiderapante la minte

| 19marian60 a răspuns (pentru FucktheSystem):

FucktheSystem,care" prof "ti-a spus ca pamantul este in centrul universului? Cel de religie?

| FucktheSystem a răspuns (pentru 19marian60):

Da, doar nu cel de geografie. Adică e destul de logic cine poate să abereze așa tâmpenii...

| 19marian60 a răspuns (pentru 19marian60):

Aluia ar trebui sa-i aduca cineva aminte ca e platit din impozitele pe care le dau parintii vostri! Dar el saracul, e suplinitor, si vai steaua lui.Cel mai bine ar fi sa se duca sa-si termine studiile si dupa aia sa se apuce de o meserie in firea ei sa nu mai vina la voi la scoala sa faca "prozelitism"(adica sa nu va impuna religia lui)Chiar asa voi l-ati intrebat daca e crestin ortodox?

| FucktheSystem a răspuns (pentru 19marian60):

Cred că replayul era pentru mine... cred.
Oricum, da e creștin ortodox și zice că toate celelalte religii sunt rele și că aia de alte religii, inclusiv Catolicii și alte culte creștine o să ardă în iad. Deci n-ai ce să-i ceri săracului, e dus...

| anka89 a răspuns (pentru Danutza27):

Adica tu vrei sa zici ca esti acum femeie credincioasa.La toate intrebarile de la aceasta categorie mi-ai iesit in fata cu aberatii si tampenii. Pune-ti pur si simplu raspunsul sa nu te mai intereseze ce zic altii.Pana acum tu, desteapta pamantului si a Bibliei ai dar raspus la fiecare RASPUNS.Si pentru ca aici sunt mai multi copii care raspund si nu te mai baga in seama pe aici, te crezi cam prea desteapta.Ia mai relaxeaza-te cu o rugaciune si du-te la spovedit cum ai mai raspuns o data, ca deja ai pacate.Ca batjocori copii altor o zici lu popa? sau o ti secret? ii mare pacatrolling on the floor

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ms pentru funda.
@Danutza27
Eram senior si inainte ca madapple sa imi dea fundita. happy

| cristi202 a răspuns:

happyhappy Asta chiar ma face sa zimbesc! Unde ai vazut tu ca scrie in Biblie ca Pamintul e plat?!? E un verset in Vechiul Testament care zice clar ca e rotund, nu mai stiu exact expresia, dar am sa o caut si am sa revin cu ea, insa zice ceva de "...pe cercul pamintului", cea ce inseamna clar ca pamintul in Biblie e considerat rotund!

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns:

@madapple nu te supara pe mine dar si eu sunt chiar curioasa o semana pamintul ala cu roata de tractor sau cu tuciul lu bunica,Am impresia ca ceva e putred pe aici mai avea vampirul negru nevoie de o funda sa evolueze la vampir junior Dar la cite funde are, este vampir rasvampirit rosu funduit.Are si vampirul dreptate ca uite niste nemernici de pusti se aruncau in Jiu dar sa vezi ce ii indeamna dracii, sa umple ghiozdanul cu pietroaie si aveau o carte in el, doar unul o avea legata de git. Toata lumea inebunita ce carte era, gurile rele spuneau ca "Jurnalele Vampirilor" si cind au citit aia si au vazut si jurnalul @XxXBlackVampireXxX au zis gata ca suntem de ocara rau de tot.

| 19marian60 a răspuns:

De la Galileo Galilei si Giordano Bruno nu se mai considera ca e pacat.Pe ei un papa cretin si Securitatea catolica (Inchizitia) i-a anchetat si condamnat ca s-au apucat s-a descopere si sa publice adevaruri care trebuiau sa fie ascunse "gloatelor"!

| Danutza27 a răspuns (pentru 19marian60):

Bre dar tu ai mai dat pe la scoala cine a vazut prima data ca este rotund pamintul, dau ca punct de reper se uita la o chestie cu catarg si avea multe visle si vedea cum dispare intii corpul apoi incet incet catargul ghici cine?

| 19marian60 a răspuns (pentru Danutza27):

Danutza27,mai redacteaza o data intrebarea si poate iti raspund! "Bre" sau "tu"!(Nu te poti adresa aceleasi persoane simultan ai cu "bre " si cu "tu").Mai vorbim, da?

| Danutza27 a răspuns (pentru 19marian60):

Scoate din context bre si tu si raspunde la intrebare nu te da dupa deget ca nu dai de ea cu gogu Pai ce sa vorbim, ca astept sa raspunzi la ceva, dar unde nu este nici Dumnezeu nu are ce lua de coane "cititul dauneaza grav sanatatii" este deviza ta nu a mea. Fugi tu de carte ca d. de taliie pai de aia nu ai habar si cind o sa stai de vorba cu lumea ce faci scoti mobilul sa cauti pe gogu ce sa raspunzi?

| 19marian60 a răspuns (pentru Danutza27):

FETITA,calca ambreiajul, s-ar putea sa ti se sparga chiuloasa.Eu nu l-am sunat nicio data pe "gogu" ca nu-l cunosc. daca e prieten de-al tau si iti da voie, da-mi si mie numarul lui de telefon. poate imi spune si mie de ce esti asa de "hartagoasa".pa! mai vorbim!

| Danutza27 a răspuns (pentru 19marian60):

Ma stai asa ca ma pricep si la masini am permis de ceva timp dar ce are una cu alta ca esti pe linga

| 19marian60 a răspuns (pentru Danutza27):

"Ma" sa-i zici tatalui tau, nu mie! Si ce daca ai "carnet" ta pricepi si la mecanica?("carnet"ca asa ii zicea lumea mai de mult!)

| tsevaoth a răspuns:

Te contrazici singur si vorbesti din nou din auzite, nu exista vreun verset care sa sustina ce ai spus tu ci iata ce exista in cartea profetului Isaia capitolul 40 versetul 21-23. "21 Nu ştiţi? N-aţi auzit? Nu vi s-a spus de la început? N-aţi înţeles de când s-au pus temeliile pământului? 22 El este Cel care locuieşte deasupra {cercului pământului} şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit, 23 Cel care îi reduce pe demnitari la nimic, care îi face pe judecătorii pământului o deşertăciune.Isaia a consemnat sub inspiratie divina aceste cuvinte după 732 î.e.n..Pe atunci Asiria era puterea mondiala in lumea de atunci. Iar pentru cultura ta generala iata cateve informatii. Incepând din anul 1947, au fost scoase la lumină din întunericul unor peşteri aflate nu departe de Khirbet Qumran (în apropierea coastei nord-vestice a Mării Moarte) mai multe manuscrise vechi. Între aceste documente, cunoscute în prezent sub numele de Sulurile de la Marea Moartă, se află şi profeţia lui Isaia. Acest document bine conservat, scris cu măiestrie într-o ebraică premasoretică, datează de la sfârşitul secolului al II-lea î.e.n., având deci o vechime de aproximativ 2 000 de ani. Prin urmare, textul lui este cu aproape o mie de ani mai vechi decât al celui mai vechi manuscris masoretic disponibil, care stă la baza traducerilor moderne ale Scripturilor ebraice. Între cele două texte există câteva diferenţe minore de scriere a cuvintelor, precum şi câteva deosebiri în ce priveşte construcţiile gramaticale, dar în privinţă doctrinară ele sunt identice. Aceasta este o dovadă convingătoare că Bibliile actuale conţin mesajul original, redactat de Isaia sub inspiraţie divină

| ramonica1979 a răspuns:

Minciuna, nu scrie nicaieri in biblie ca e plat, din contra. Informeaza-te mai bine si mai apoi da cu parerea.

"Dezmierdandu-ma pe ROTUNDUL pamantului Lui si gasindu-mi placerea printre fiii oamenilor." Pildele lui Solomon, 8:31

"El sta in scaun deasupra cercului pamantului; pe locuitori ii vede ca pe lacuste; El intinde cerul ca un val usor si il desface ca un cort de locuit." Isaia 40, 22.

| gaby37 a răspuns:

Pamantu e rotund da o *** pe mata la fiecare colt

| ionutz03 a răspuns:

Pai din cate am observat cu totii religia doar a scris, pe cand stiinta a si demonstrat anumite lucruri big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde scrie in Biblie ca e plat? Eu stiu ca scrie ca e static.

| monstrulet a răspuns (pentru anonim_4396):

Revelation 7:1
1 And after these things I saw four angels standing on FOUR CORNERS OF THE EARTH, holding the four winds of the earth, that the wind should not blow on the earth, nor on the sea, nor on any tree. (KJV)
Job 38:13
13 That it might take hold of the ENDS OF THE EARTH, that the wicked might be shaken out of it? (KJV)
Eu stiam ca sferele/cercurile nu au 4 colturi.

| anonim_4396 explică (pentru monstrulet):

Cele 4 colturi ale pamantului nu reprezinta 4 coltuti geometrice, ci se refera la tot pamantul, la intreaga lui suprafata. Asa cum hartile plane reprezinta desfasurarea supfrafetei pamantului intr-un dreptunghi, pentru a-l putea privi pe tot odata, la fel si aici, "cele 4 colturi" se refera la toata intinderea teresta. In sensul ca tot pamantul va fi afectat.

| monstrulet a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai observat pana acum desfasurarea pamantului/unei sfere nu poate sa aiba colturi. Poate hartia are colturi, da harta pamantului desfasurata e un oval.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai citit aici :) http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Facerea.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia e prima carte care a sustinut ca pamantul sta in spatiu fara sa fie atarnat de nimic.ca fost ascuns asta mintilor luminate de prin alte vremuri care sustineau ca e plat, e altceva.tu sa spui doar unde scrie in biblie ca e pamantul plat.simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma uit si ma crucesc la cei care raspund in bataie de joc sau care se cred "ZMEI".Am mai spus si o repet:biblia nu este o carte obisnuita, si trebuie inteleasa ca atare.Biblia spune adevarul in totalitate,dar trebuie sa avem puterea mintii pentrua intelege.Da,pamintul este plat,dar pentruo anume suprafata vizibila de ochiul uman. Oameni buni,cei care va bateti joc prin raspunsuri nedemne,opritiva. daca nu va place intrebarea, ocoliti-o, nu mai alergati dupa puncte sau altceva.Multumesc.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ganditi-va: pamantul a fost creat primul. Apoi soarele si luna ca luminatori de zi si noapte, si restul astrelor ceresti. E logic ca toate au fost facute in jurul pamantului, care pamant este centrul.

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi el centrul spiritualitatii crestine, Eram sa zic na belea pe mine ca are dreptate si@FucktheSystem zic asta o fi profa ei de religie dar vad ca ea are profesor si eram gata gata sa ii cer scuze feti. Acum rasuflu si eu usurata.Ia sa faci de bine si sa nu mai vorbesti prostii ca ajungi de risul lumii.eu zic sa te potolesti.

| anonim_4396 explică (pentru Danutza27):

Putin imi pasa. Asta cred, asta zic happy

| AlinTanase a răspuns:

Nu,nu Isus a spus asta. Papa acum multi ani spunea asta de cand papa era stapan presus de rege si cine nega era ars pe rug, nu mai stiu cine anume a patit asta. Mi-a spus profesorul meu de istorie cand eram mai mic ca unele din chestiile considerate pacate si chestia asta cu pamantul e plat este inventat de papa si faptul ca in trecut Giordano Bruno a fost ars pe rug pentru ca i-a spus papei ca nu pamantul este centrul ci soarele iar papa spunea ca pamantul si daca il intreba de unde stie(pe papa) acesta spunea ca i-a spus Isus.

| Gaaby a răspuns:

Nu se poate asa ceva! SUNTEM IN SECOLUL 21, DESTEPTAREA, Biblia e un nimic!