| Nicoară_Ciprian_1994 a întrebat:

Eu cred ca oamenii ce sunt de religie ortodoxa sau catolica, majoritatea sunt oameni de Dreapta. Ce credeti.Eu ma consider de stanga, nu apar comunistii, chiar deloc, dar apar Anarhismul. Si nu sunt de acord cu dumnezeu si mai putin de acord cu religia.

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista anarhisti de dreapta (anarho-capitalisti) si http://en.wikipedia.org/wiki/Christian_anarchism

| Darkmagic a răspuns:

Ceea ce crezi tu e realitatea, asa a si fost impartita lumea: Dreapta, religioasa, Stanga, laica in fapt, comunismul fiind si unica incercare de alcatuire a unei "societati" atee.
Inteleg ca nu aperi comunismul, (insasi ateii de aici se feresc ca de dracu de el) big grin e normal, comunismul a dus la finalul miscarilor anarhiste acolo unde au aparut, cu precadere in Rusia (1917/1918) si Romania (1947).

Ce NU inteleg este, cum de mai poate crede cineva ca in acest secol, mai poate exista anarhismul...
Realizezi cat de utopic e?
Fara Stat si fara Autoritate, in cadrul unor popoare numarand zeci de milioane de locuitori...si asta in conditiile in care in ziua de azi nu mai poti mentine viabil UN SAT AMARAT cu 300 de insi populatie, fara o lege si un politist.
Anarhismul si Nihilismul sunt in fond, TOT legi, stabilite cu o arma.
Cine are arma, va face LEGEA.
Mai gandeste-te deci, daca consideri ca apartii acestui curent demult stins... happy

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Darkmagic):

Anarhismul are legi, cum sa nu aiba. Cred ca nu intelegi ce inseamna Anarhism.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Darkmagic):

Sau casa intelegi ce vreau sa spun invata despre. Adoua Republica Spaniola. din anul 1931-1939.Pentru ca aceasta i aproape la fel ca Anarhia.

| Darkmagic a răspuns (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Republica Spaniola a insemnat Fascism, nu Anarhism.
Insasi faptul ca s-a chemat "REPUBLICA", ii neaga orice tendinta de anarhism din moment ce Anarhism = lipsa oricarei autoritati guvernamentale/statale.
Tu crezi ca orice regim cat de cat extremist, inseamna Anarhie?
Fals!
De fapt, paradoxal, cu cat regimul respectiv este mai autoritar (si ai chiar exemplul tau cu Franco), cu atat mai mult este SI MAI DEPARTE de Anarhie.
Crede-ma, nu am de ce sa "invat" despre asa ceva.
Una dintre facultatile mele este Istoria, si ca exemplu, despre Bakunin, Neceaev, Marx, Catehismul nihilistului, al anarhistului si alte asemnea chestiuni citeam cu mult inainte de... 1994. happy
In fine, este dreptul tau sa afirmi ca cochetezi cu Anarhismul.
Succes.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Darkmagic):

Du-te ba de aici, intelectualule, Republica Spaniola a fost de stanga, si un partid de dreapta a dat o lovitura de stat, si a castigat Franco, n-are nimic de a face Republica cu Franco.Si cine a zis ca orice extremist inseamna Anarhie? Si nici n-am zis ca Republica Spaniola a fost Anarhie... esti prost ba

| Duhovnicul a răspuns (pentru Darkmagic):

As completa, totusi, ca doar pentru ca majoritatea ( daca nu toti ) comunistii erau si sunt atei / nereligiosi / seculari etc.,
asta nu inseamna ca toti ateii sunt comunisti. Ca si ateu poti avea orice orientare politica.
In alta ordine de idei, cand ma gandesc la anarhism, nu ma refer la lipsa unor legi ci mai de graba, la asa-numitul stat minimal.
Statul nu are ce sa caute nici sa se amestece in sectorul economic, si nici in viata particulara a individului.

| Darkmagic a răspuns (pentru Duhovnicul):

Ne obosim degeaba pentru "anarhistul" asta, a pus intrebarea ca sa-si dea singur raspunsul care-i convine, ca ale noastre nu-i plac. laughing
Eu am sa le si sterg pe ale mele, sa ramana cu raspunsul lui...Moδn, daca atata ii poate lui capul la o discutie. laughing

E "anarhist" dar are buletin de Romania, supus al Statului Roman. rolling on the floor
De "figuri" de felul asta sunt satul, am vazut prea multi prosti care nici macar apatrizi nu-s in stare sa se declare, baga joburi, TVA si impozite la greu in Stat...dar ei sunt..."anarhisti"! rolling on the floor

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Darkmagic):

Bine ca nu am facut scoala in Romania cu profesori asa big grin

| Darkmagic a răspuns:

Salut Sabin. happy
Cum vad eu Istoria?
Obiectiv.
Nu conteaza cine scrie Istoria...pentru Istorie.
De ce?
Pentru ca ce nu e real, in timp, se sedimenteaza si ramane tot ceea ce a fost realitate.
Au existat cazuri de falsificare (nu putine) si vis-a-vis de Romania, (Robert Roesler, Paul Hundsdorfer, Marin Ceausescu, etc)
Cine isi mai aduce aminte de ei si de teoriile lor acum? laughing
Exista imbecili inclusiv ACUM, care introduc in cartile de Istorie din scolile generale "personaje" ca...Andreea Esca! big grin
Nota bene, o fac dupa modelul PROST importat din SUA, unde sunt amintiti in cartile de Istorie inclusiv personaje ca John D. Rockefeller...numai ca pe ai nostri atat i-a dus capul: Esca e "personaj" de referinta in statalitatea romana de dupa 1989. laughing
Relax, in 20 de ani nu-si va mai aduce nimeni aminte de astfel de mizerii, ramane de baza Istoria reala, cea studiata in universitati, nu in clasa a-V-a, nu pe internet, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca se leaga politica cu religia. Singurul lucru in care se leaga e ca se incearca manipulare in politica prin intermediul religiei.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu cred ca stii ce inseamna dreapta.
Religia e asociata cu dreapta. In Evul Mediu, erau 2 mari figuri autoritare : Biserica si monarhul.
Termenii de stanga si dreapta isi au originea de la Revolutia Franceza, cand cei care se opuneau bisericii si regelui stateau in stanga lui, iar cei care era pentru se asezau in dreapta regelui.
Comunismul chiar este de stanga, desi nu te declari de stanga.

Uite, un raspuns de-al meu dat unui utilizator nelamurit, pentru o clarifica lucrurile :
http://www.tpu.ro/......-aud-asta/

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Duhovnicul):

Jajaja ma faci sa rad, nici nu sti ce am intrebat.Citeste bine.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Duhovnicul):

Io vorbesc despre oameni de dreapta, nu am spus ca politica de dreapta e asociata cu religia.

| Duhovnicul a răspuns (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Bun, mai citeste, si apoi revino!
Ti s-a spus si de catre mine, si DarkMagic ( care a studiat istoria ) ca stanga e asociata cu laicitatea, iar dreapta cu religia, dar tu contrazici 2 persoane.
In fond, care era de fapt intrebarea? Cum ti s-a mai spus, oricine poate avea ce optiuni doreste legat de religie si politica. Ai vrut sa te dai mare ca esti anarhist, sau ce?
Si mai usor cu apelativele de genul " esti prost" ca ti se vorbeste frumos si civilizat! happy

| Nicoară_Ciprian_1994 explică (pentru Duhovnicul):

Frumos nu prea vorbiti cand DarkMagic spune ca republica spaniola a fost fascism si spune ca e profesor, sau cum spui ca nu stiu ce este politica de dreapta cand nu ai inteles intrebarea. Era clara intrebarea, Oamenii de drepta is mai credinciosi decat cei de stanga? Asta numa.

| Duhovnicul a răspuns (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Da, asta voiam sa spun. Cei de drepta, in general, doresc o ordine si conduita morala bazata pe religie, asta e si motivul pentru care cei de dreapta sunt pentru apararea familiei traditionala, indentitatii nationale s.a.m.d.
Ex. Cei de la Noua Dreapta, banuiesc ca ai auzit de ei...
Marxismul este de stanga. Karl Marx a afirmat ca religia este opiumul poporului.

| Nicoară_Ciprian_1994 explică:

Bua cata incultura. Vorbiti de Anarhism si nu stiti ce este.