| anonim_4396 a întrebat:

Eu m-am cam resemnat în privința vieții și a morții.Acum o sa citesc cărți despre viata după moarte
Oare exista o alta dimensiune,o lume mai buna sau reincarnar me după moarte?
Ca rai și iad nu cred ca exista, par desprinse din poveștile cu desene animate iadul și raiul.
A trecut vremea când preoții speriau lumea cu raiul și iadul și majoritatea chiar credeau și le era frica.
Cel mai probabil viata după moarte e asa cum zice in cartile New Age,exista o alta dimensiune în care trăim în spirit fără durere și suferință si cu mai multa pace și stare de bine în prezenta Creatorului ori ne reincarnam la un anumit interval de timp,ori nu se știe exact,dar raiul și iadul e foarte departe de adevăr,e o poveste cu care se sperie lumea și se baga frica în ea, poate exista în viata asta karma cine știr,dar rai sau iad cu draci, cazane de foc, suferinta eterna e de domeniul fantasticului și nu îți trebuie decât o minte lucida și conectata puțin la realitatea secolului 21 ca să vezi asta.
Și ar fi culmea,ca,la cata suferință am avut în viata asta fără ca eu sa îmi doresc, aproape jumate din viata, 14 ani de zile, ar fi culmea deci ca după ce am suferit atât aici sa ma aștepte și alta suferință în iad pentru ca m-am mastu.rbat la greu (ca orice tanar) și m-am mai certat cu părinții și cu unii oameni din când în când.
Sper sa ma aștepte o viata mai buna dincolo pentru ca m-am chinuit în viata asta cu anxietatea si depresia,asa ar fi normal,sunt foarte trist și dezamăgit de ce am primit în viata și gata. Sper ca Dumnezeu sa mântuiască toți bolnavii cronici și nu numai din oficiu fiindcă chiar ar merita acești oameni,în timp ce unii stau numa sa în vacante,distracție,succese și placeri alții se chinuie toate viata cu anumite boli,suferințe,ghinion, depresii, anxietati luând medicamente de rahat și aproape imbolnavindu-si serios ficatul.
Pana la urma nu am cerut eu sa ma nasc și dacă tot mi s-a oferit viata asta cred ca an dreptul și merit și eu putina fericire și sa ma bucur de viata care de fapt asta e scopul principal al vieții nu alte bazaconii ce le spun preoții și religioși.Toti avem dreptul la fericire însă numai unii sunt fericiți și în general suferă cei ce nu merita în viata asta,milionarii corupți sau copiii lor de bani gata sau infractorii nu pățesc nimic în viata asta după atâtea păcate, nu au nicio buba în timp ce oamenii obișnuiți, tinerii simpli cică sunt pedepsiți ca se mastur.bează des,ca mai injura sau ca au alta viziune asupra vietii și nu cred exact în rai,iad și focul cel veșnic.
Oricum eu sunt resemnat în fata vieții și a morții, nu ma mai interesează de azi nimic decât sa ma bucur de viata asa cum mai pot.
Sper ca după moarte sa ma duc intr-o lume mai buna unde sa ma întâlnesc cândva iarasi cu părinții și bunicii,atâta tot și sa fim fericiți acolo fără suferință de pe Pamant dar pana atunci sa incerc sa ma bucur de viata cât mai mult fiindcă asta e sensul adevarat si real al vieții si nimic altceva, sa ne bucuram de viata.Ni s-a dat viata în dar sa ne bucuram de ea și atât,cum ni se oferă în cadou de către cineva și e normal sa te bucuri de el folosindu-l.
Deci atat am avut de spus, m-am descarcat gata.Dar cred ca am dreptate, nu-i asa?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de budism te va ajuta

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, n-ai dreptate. În primul rând ai spus că lumea de dupa moarte probabil e o lume intr-o alta dimensiune in care traiesti in pace si bucurie cu Creatorul tău. Întrebarea mea e cu ce e diferită viziunea asta de viziunea creștină asupra raiului? De ce ideea de rai e o prostie, dar ideea ta identică, tot de rai, e mai posibilă? E literalmente acelasi lucru!

Iar în al doilea rând nu faptul că ai o alta viziune asupra vietii e buba ta cea mare ci faptul că n-ai niciun fundament valid pentru acea viziune? Care e argumentul tau pentru viziunea ta? De ce e viziunea ta asupra vietii adevarata? De ce e viziunea crestina falsă? N-ai dat niciun argument valid. Ai pomenit de "realitatea secolului 21" (ce inseamna asta?) si alte bazaconii care nu prea înseamnă nimic. Care-i de fapt argumentul tău și crezi ca e suficient de solid sa crezi in el? ASTA-I PROBLEMA DE FAPT.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Josnic, josnic... Pana acum ai pus MULTE întrebări pe TPU și ziceai ca ești hotărât sa Îl cauți pe Dumnezeu, sa te apropii de El ca să poți capăta fericire, pace, bucurie, sa ajungi în rai, și acum nu mai crezi în rai și în iad, și mai rău, crezi ca vei ajunge într un loc mai bun dacă păcătuiești? Omule, Dumnezeu e drept și răsplătește pe fiecare ripa faptele lui, scrie în Biblie. Raiul și iadul sunt tot din Biblie, în multe locuri scrie de rai și de iad. Sa nu mai zic ca NU are absolut nicio legătură ca ești bolnav și ca ai trait o viata trista pe pământ? Ce treaba are asta cu mântuirea? Încercări vin și peste cei ce ajung în iad, și peste cei ce ajung în rai. Diferența e ca, dacă Ii ești credincios lui Dumnezeu, vei fi răsplătit ca ai răbdat pana la capăt cu boala ta, dar dacă tu toată ziua te plângi și zici ca nu meritai sa suferi atât și ca ar trebui sa ajungi în rai ptc ești bolnav... Ai grave probleme spirituale. Nu te înșela singur, Dumnezeu nu accepta păcatul sub nicio formă. Da, chiar pentru o simpla înjurătură poți ajunge în iad ptc dacă nu a fost iertată tu ești intinat de acel păcat și în rai nu întra NIMIC intinat și spurcat, deci, clar nici cei ce înjura sau fac alte păcate care par "mici" sau "normale" pentru generația asta. Dumnezeu nu tine seama de vremurile de neștiință, dar atâta timp cât tu faci păcate cu voia, de ce ai ajunge în rai? laughing
Serios, dacă tu vrei sa te bucuri de viata asta prin păcate și fără sa îl mai cauți pe Dumnezeu, ai pierdut totul, absolut totul, ptc tu vei muri, pământul acesta va arde și nu vei lua nimic cu tine dincolo. Ce vei face după ce vei muri? Ce Ii vei spune lui Dumnezeu? Ca ai vrut sa îți trăiești viata și ca nu ți a mai pasat de Dumnezeu? Nu asa merge treaba, eu mi as revizui gandirea în locul tău ptc nu e de gluma cu Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Beapasant, puțin te contrazici. Dar e secretul nostru. Nu mai știe nimeni. Asa cum autorul aceste-i întrebări nu o să meargă în rai (bine, oricum nu exista) dar dacă ar exista, conform spuselor tale, nu se va duce în rai doar pentru ca e bolnav. Nu-i cunosc situația, postările, ma folosesc doar de cuvintele tale: deci doar pentru ca ești bolnav, nu intri în rai. Pai la fel atunci, bogatul din pilda cu bogatul și Lazăr, la care faci tu referire să-ți susții argumentele conform cărora iadul exista, nu e drept sa ajungă în iad dosr pentru ca a fost bogat. Nu? Este bogăția un păcat? Pai atunci Avraam, Solomon, Iov, și alți oameni binecunoscuți pentru credința lor ar trebui sa fie nu în iad. În fundul iadului, ca au fost bogați.winking
Știu ca înțelegi aluzia.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu, nu ma contrazic. Dacă ești bolnav, cu siguranță că nu vei merge în rai datorita acestei boli.
Cat despre pilda cu Lazăr și acel bogat, ti am mai spus ca sigur nu acesta a fost criteriul, Dumnezeu nu Se schimba, mântuirea e la fel pentru toți. Cu siguranță că au fost alte criterii pentru care Lazăr a ajuns în rai și bogatul în iad, nu e vorba de boala sau bogăție aici

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun. Care au fost criteriile? De unde le știi de vreme ce nu sunt consemnate în Biblie?
+ vezi ca nu ai răspuns la întrebarea aceea legata de "semnul prezenței lui Isus Cristos" care dintre evenimentele din Matei 24 nu s-au împlinit?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu le știi, dar e logic ca au existat niște criterii ptc Dumnezeu e drept. Și vezi ca ți am răspuns la acea întrebare de câteva zile

| cartedecitit a răspuns:

Nu sunt povesti date de preoti, iti pot da o gramada de versete unde apare iadul, si raiul, unii oameni cred ca sunt mai multe cuvinte pentru iad si iad, daca mergem pentru traducerile vechi, dar ceea ce conteaza este ca reprezinta asa cum sunt expuse:
cu exceptia cazului in care cineva spune ca Satan imparateste peste iad, ca scrie ca si el va suferii, el imparateste peste lume.
Chestia cu biblia este ca fie crezi toata fie degeaba o citesti, Dumnezeu nu spune luati ceea ce vreti din ea, nu merg impreuna aceste parti, si cam daca nu crezi in iadul si cerul din crestinism,
uitate ca si celelalte religii evraamice au un ceva asemanator:
https://www.youtube.com/watch?v=fwotf3KF3c4
Imi pare rau dar in acest aspect fie iei si acest aspect fie crezi in alt Dumnezeu, pentru ca toti Crestinii adevarati cred in iad.
Religia crestina nu se bazeaza pe karma, ci pe faptul ca Dumnezeu va indrepta totul in ziua de apoi, asa e scris, totul va fi rasplatit, credinciosul care nu munceste intra in rai, dar cel care munceste va primii si ceva in plus, cei care au suferit, au pierdut totul, nu se pot compara cu cei care au stat in casa si doar au crezut.
Versetele biblice sunt traduse din niste texte foarte vechi, https://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Sinaiticus citeste cat de veche este, si bibliile din ziua de azi se bazeaza pe ea, traduceriile nu sunt tot timpul perfecte, deoarece imagineaza ti ca exista un cuvant care inseamna ceva cu 4 pereti, sau ceva cu o usa, de aceea uneori e nevoie si de folosirea textelor vechi, dar ca sens biblia e exact asa cum o poti citi. Preotii nu pot scrie biblia dar o pot interpreta cum vor ei, mai ales cand e scoasa din context.

| cartedecitit a răspuns:

Sunt si alte religii, dar care se bazeaza pe karma, dar Dumnezeul e diferit, cand alegi alta religie alegi alt Dumnezeu, cauta putin despre budism, hinduism, poate sikhism.

| RAY a răspuns (pentru cartedecitit):

Pentru suferinta e bun budismul

| cartedecitit a răspuns (pentru RAY):

I am spus doar ca daca renunta la ceva din religie renunta la tot ce e in religie, si daca tot e asa de mult pe karma sa citeasca putin despre buddism.
Eu i-a spus pe scurt fie ia tot Crestinismul, fie alta religie(si din moment ce cele avramice nu se bazeaza pe karma si au si ele un fel de iad, nu le ar respecta in totalitate, am pus cele care care au la baza karma, pentru el, fiecare are dreptul sa aleaga in ce crede, nu?)

| cartedecitit a răspuns (pentru RAY):

Asra este pentru ca o parte din cei care cred in Buddism, se bazeaze mai mult pe ceaiuri, si acupunctura, dar si acolo in Asia unde majoritatea area aceasta religie, a devit ateista, pe deasupra si asculta de sfatul medicului si ia medicatia. se bazeaza pe leacuri pentru a nu lasa o boala sa se produca, dar tot medicul o vindeca. Totusi acupunctura, prin presiunea asupra nervilor are niste efecte care pot scadea durerea.
Yoga e o practica in aceste religii, de asta cred ca cam ai dreptate, dar nu pentru ceea ce te pune sa crezi ci pentru ca pun multa presiune pe yoga, si meditatie, ceea ce regleaza respiratia, controlul respirator, inseamna si cel cardiac, si deci mai putin stres, deci intr-un fel da.

| RAY a răspuns (pentru cartedecitit):

Mă refer la filozofia despre suferință nu sa devina sau sa creadă în reîncarnare, karma, energie

| cartedecitit a răspuns (pentru RAY):

Da acea religie are o filosofie buna, dar atunci nu trebuie sa creada in acea religie, poate fi si ateu si sa ia parti din toate religile care il intereseaza, pana la urma religia inseamna credinta in ceea ce spune religia.
Dar omul nu e nevoit sa creada in Crestinism, Islam, Iudaism, sau o religie de pe pamant pentru a crede in Dumnezeu, sunt multi care nu cred ca exista un Dumnezu si nu e din nici o religie, asa poate sa ia ce vrea din ce religie vrea si sa practice, fara sa fie religios.
Deci la fel de bine, poate sa invete din buddism, sa invete filosofia, si sa nu creada nimic din ea.

| cartedecitit a răspuns (pentru RAY):

Treaba este ca el a scris "poate exista karma"," lume mai buna sau reincarnare", si am zis ca poate vrea sa creada in ele, si ma gandeam ca se potriveste specific reliilor acestea. Ca nu prea pare ca vrea sa creada in rai si iad, ce sunt scrise in biblie.

| minerva27 a răspuns:

În primul rând, știu că probabil ai auzit asta destul de des, însă suferința face parte din cursul vieții, iar singura opțiune rămasă este să o acceptăm. Promit că va veni și acel,, roz" pe care îl aștepți, deși cred că a venit deja, în anumite momente. Toți avem un scop pe lumea aceasta, oricât de mic ar fi el. Până și mentalitatea noastră poate face o schimbare, nu sunt neapărat imperative acțiunile.
În al doilea rând, nici eu nu cred în Rai și Iad. Dar nu cred nici în Dumnezeu. O să spun cât de simplu se poate faptul că nimeni nu știe ce se întâmplă cu omul după moarte. Poate încă mai există sufletul lui care este conștient de ceea ce se întâmplă pe Pământ. Sau poate nu. Nimeni nu știe. Personal, nu cred că există o lume din aceea în care toți cei care au murit co-există, dar toate părerile sunt subiective, pentru că, așa cum am zis, nimeni nu poate ști astfel de lucruri. Până la urmă, din păcate, nu au fost oameni care să reînvie, pentru a ne spune ce i s-a întâmplat. Tot ce știm sunt lucrurile științifice: ce se întâmplă cu corpul nostru după moarte, cu aspectele materiale din noi, și cum vin alții pe lume. Nu putem ști nimic nici despre reîncarnare.
Dar îți înțeleg frustrarea. Acum 2 ani, au murit bunicii mei și fac tot ceea ce pot pentru a-i face mândri, deși o parte din mine știe că nu au cum să vadă ceea ce realizez în viață.
Îmi pare rău dacă te-am dezamăgit, într-un fel sau altul, cu răspunsul, pentru că sigur nu e ceva la care te așteptai.