| dragon3 a întrebat:

Eu nu cred in dumnezeu sa va spun si de ce.

Uni oameni care au intrat in moarte clinica iar apoi au fost adusi la viata spun ca au vazut un canal alb care ducea spre rai sau ca siau vazut rudele.

Eu nu sunt de acord cu ei sa va explic si de ce.

Cand aveam 10 ani am fost atat de idiot in cat sa bag un cutit intro priza am fost in moarte clinica timp de 15 minute si adevarat am vazut acel canal alb care cica duce spre rai.

pana atuci sunt de acord cu accei oameni dar dupa ce m-am uitat prim manualele de medicina ale lui mama si mama documentat am descoperit faptul ce acel canal alb si toate rudele care le vedem sunt doar halucinati produse de niste substante eliperate de creier atunci cand se opreste.

De atunci nu mai cred in dumnezeu si cred ca viata nu este doar un test pentru a ajunge intr-un loc mai bun.

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Stai linistit, n-o sa te bage in seama prea multi daca le distrugi si ultima speranta. laughing

Cheers Bro!

| Exilee a răspuns (pentru ErrorFound):

Stii, acea persoana ( sau mai bine-zis cei cativa cercetatori) care au emis aceatsa ipoteza au afirmat in urmatorul lucru ( nu fac decat sa "restitui")
" In mod cert, acelea nu sunt decat halucinatii, DAR NU STIM DACA AICI A INTERVENIT SI MANA LUI DUMNEZEU. Poate sa fie si o explicatie care contravine ipotezelor noastre, una de natura divina"

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Care sunt acei cercetatori care nu cunosc semnificatia termenului "cert"?

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

Nu am zis chiar mot-a-mot. AM vazut in 2 documentare si ceea ce-am scris eu mai sus este similar ( aproximativ...) cu afirmatia lor.

29 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

M-ai facut curios...cum ai reusit sa ajungi la sursa de curent din priza cu cutitul? E prea gros...

| dragon3 explică (pentru Wehrmacht):

Priza era desfacuta nu avea acoperire

| danay72 a răspuns:

Dar Biblia nici nu zice de lumea de dincolo de moarte.Cand mori, mergi in pamant si nu in alt loc.Eclesiastul9:5,6,10.Ezechiel18:4

| milan9 a răspuns:

Potrivit Sfintei Scripturi,
SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

| Kalla a răspuns:

Interesant.Halucinatii spun doctorii pentru ca nu au alte explicatii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar crezi că experienţa ta este suficientă pentru a demonstra felul cum a apărut universul şi viaţa?

| dragon3 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Universul sa creeat atunci cand o particula de materie si anti materie sau lovit si au creat bigbangul aceasta mare explozie a facut timpul sa curga pana, atunci timpul nu curegea deci imi pare rau sa te dezamagesc dar dumnezeu nu avea cum sa creeze universul pentru ca nu ar fi existat nimic inainte de big bang

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru dragon3):

Nu are de ce-ţi părea rău deoarece nu m-am dezamăgit câtuşi de puţin. Te îndemn să te gândeşti mai profund la aceste lucruri deoarece ideea potrivit căreia nu ar exista un creator ridică şi mai multe întrebări în loc să ofere răspunsuri.

| dragon3 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ok am sa ma gandesc

| Doramcpooc a răspuns (pentru dragon3):

Da cine o creat alea doua particule, de unde au venit?

| Katczinsky a răspuns (pentru dragon3):

Aha. Deci tu crezi in Big Bang. Inseamna ca esti un nimic. Si vii de nicaieri. Si mergi spre nicaieri. Si nu esti important. Si viata nu e speciala. Si tu de fapt acuma visezi, de fapt nu traiesti. Da...sigur...

SI Big Bang-ul a aparut de nicaieri. Da... Acuma vad "adevarul". Un mare BUM care a creat totul. Da. Foarte logic. Dar stai, de fapt, Big Bang-ul trebuie sa aiba o cauza. Pe care nu o stim. Da, am uitat.

Lasa, o sa aflam. Si o sa mergem din cauza in efect la infinit. Ooo, dar stai, nici asta nu e posibil. Trebuie sa fie o ultima cauza care nu depinde de alta cauza. Si care cauzeaza toate cauzele. Si acea cauza nu poate fi decat Dumnezeu. Buna Dimineata. Te-ai trezit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe sunt canalele Domnului.
tot cartile de mediciina spuneau prin sec. 15-16 ca fumatul face bine si era recomandat pentru anumite afectiuni. Acum, zic sa te apuci de fumat ca face bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.te-ai uitat in cartile mamei ta? e clar.asa e cum zici.sa nu cumva sa crezi in Doamne-Doamne.ci in gaura de vierme.ala e tunelul care te duce.da trebuie sa mai cresti.

| Mikhtarian a răspuns:

Iar tragi legale? Ba si v-am zis ca nu sunt bune. Uite si tu.

| BlueViP a răspuns:

Oamenii incearca sa gaseasca o explicatie tuturor enigmelor, asta nu inseamna ca exista sau nu dumnezeu

| deeea28 a răspuns:

Viata de apoi nu e creata de D-zeu ci mai mult sau mai putin de religie, care nu e neaparat reala. D-zeu, sper eu sa existe, cu indoielile de rigoare spun asta, dar ma gandesc ca nu puteam sa iesim asa din nimic. Totul negru fara nimic, neant si puf, o data au aparut plantele si apoi oamenii si tot asa. Ceva sau cineva a creat universul asta. Vreo fiinta super dotata sau vreo existenta. Viata nu e un test pentru a ajunge intr-un loc mai bun, e un test pentru a fi tu mai bun. A fi rau e simplu, dar nu esti cu nimic mai altfel si de altfel lasa un gust amar de obicei. Pe cand sa fii mai bun, sa fii mai spre perfect, sa zic asa, iti este si tie mai bine. Si eu mai am o chestie, indiferent ca exista D-zeu sau nu, in viata nu stiu daca ai observat, dar roata vietii se cam intoarce. In functie de alegerile care le facem ajungem intr-un loc sau nu. Ajungem mai bine sau nu. Sa dau un exemplu: daca ai o groapa in fata, e bine sa sari in ea sau nu? Nu poti sa stii cat e de adanca, nu poti sa stii ce te asteapta, dar vezi ca e groapa si stii ca ai sanse sa te arunci si sa mori. Ce faci? Unii se arunca in ea, altii o ocolesc si poate pe drumul lor dau de pasuni sau locuri superbe. Unii se arunca in ea si nu fac altceva decat sa riste, sa riste sa moara sau sa ramana singuri pe fundul prapastiei. Nu trebuie sa fii dramatic si nu trebuie sa te intristezi. Din punctul meu de vedere ce poate fi mai frumos decat sa-ti traiesti viata si mai ales daca ai posibilitatea sa o traiesti frumos si din plin, ce-i mai frumos ca atunci cand ai copiii sa ai ce povesti sau cand te intalnesti la, eu stiu, 40 de ani, cu nu stiu ce colegi de liceu sa incepi sa povestesti ce ai m-ai facut tu si sa-i intreci pe toti in intamplari. Nu conteaza oricum daca exista viata de dupa, conteaza ce faci tu pentru tine si pentru cei dragi, in viata asta. De aia omul cand se aproprie de moarte incepe sa aiba regrete. Ca toti in momentele alea realizeaza cel mai bine ca au sanse sa nu mai existe viata de dupa si ei inca nu le-au aratat la cei dragi cat de mult ii iubesc sau cat de putine au facut in viata.

| maychanges a răspuns:

Cat de mult s-a prostit lumea din ziua de azi.

| CanisMajoris a răspuns:

Si ai simtit nevoia sa ne spui?

| dragon3 explică (pentru CanisMajoris):

Da am simtit nevoia sa spun vrei si funda a esti singurul care m-a bagat in seama

Răspuns utilizator avertizat
| 名無しん a răspuns:

Sa stii ca nici eu nu cred dar gramatica ta mai lasa de dorit. Imi pare rau ca am spus asta dar mai invata Limba si Literatura Romana.

| Doramcpooc a răspuns:

Deci pentru ca niste oameni cred in canal, tu nu mai crezi in Dzeu numai pentru ca un nu stiu ce canal nu exista? D-zeu nu e legat numa de canalu ala omule!

| dragon3 explică (pentru Doramcpooc):

Bai dar daca eu nu cred in dumnezeu cu ce va deranjeaza eu am vrut doar sa imi impartasesc sentimentele nu sa fac altveva

| andruzzz a răspuns:

Acum iti audc argumente din punct de vedere religios pentru a-ti dovedi ca Dumnezeu exista:
1.Argumentul istoric- deduce existenta lui Dumnezeu din universalitatea ideii de Dumnezeu, idee care a existat la toate popoarele si in toate timpurile, precum a spus si filosoful Cicero:„ Nu exista om care fie traind in carute sau in corturi sa nu fi crezut in vreun Dumnezeu". Daca ideea de Dumnezeu a existat la toate popoarele si in toate timpurile este imposibil ca acestei lumi sa nu-i corespunda o fiinta care exista in realitate, o fiinta atotperfecta care nu poate fi decat Dumnezeu. AStfel nu exista popor care sa nu aiba credinta in vreun Dumnezeu indiferent de felul in care si l-ar fi reprezentat. Deoarece ideea de Dumnezeu a existat la toate popoarele, acest argument s-a numit „ a consensu gentium", adica consensul tuturor popoarelor.
2. ARgumentul cosmologic-vine de la grecescul cosmos= lume sau univers, bazandu-se pe principiul cauzalitatii, consta in dovedirea existentei de Dumnezeu de la constatarea ca lumea fiind marginita si contingenta, ratiunea omeneasca trebuie sa admita existenta unei fiinte atotperfecte care este ultima cauza, El nefiind cauzat de nimeni si de nimic, aceasta fiinta neputand fi decat Dumnezeu. Acest argument este cel mai vechi dintre toate argumentele, fiind cunoscut inca din filosofia greaca. Astfel Aristotel spune: Dumnezeu care nu poate fi vazut de nimeni se vadeste in lucrarile sale. Acest argument este prezent si in cartile Sf. Scripturi, astfel in cartile Vechiului Testament scrie la psalmul 18, 1: Cerurile spun slava lui Dumnezeu, iar facerea mainilor lui o vesteste taria, iar in cartile Noului Testament scrie romani 1, 20: Cele nevazute ale lui Dumnezeu se vad de la facerea lumii, intelegandu-se din fapturi, adica vesnica lui putere si dumnezeire. In epoca moderna, filosoful Voltaire recunoaste taria acestui argument zicand: Universul ma incurca si nu pot gandi ca poate exista ceasul fara ceasornicar.
3. Argumentul cauzalitatii- ratiunea ne arata ca lumea se prezinta ca o inlantuire de cauze efect, fiecare fenomen din lumea aceasta avand cauza sa, care la randul sau poate fi cauza unui alt efect. Orice lucru isi are cauza sa, de aceea un efect nu poate fi propria sa cauza, deoarece daca noi am admite asa ceva, sustinem ca un lucru exista inainte de a exista. Asadar trebuie sa existe in afara lumii acesteia o fiinta care sa fi facut lumea( Dumnezeu fiind cauza, iar lumea fiind efectul).
4. Argumentul miscarii- sustinatorii acestui argument afirma ca tot ceea ce se misca nu se misca de la sine, ci se misca prin altul, asadar miscarea in lume se face de la unul la altul, ratiunea noastra pretinzand existenta unui prim miscator sau prim motor care sa fi introdus aceasta miscare in lume, el nefiind miscat de cineva sau de ceva, aceasta fiinta neputand fi decat Dumnezeu. In univers nu exista un punct fix de la care sa fi inceput miscarea, caci universul nu are un centru fix de forta. Nici teoria moderna a expansiunii continue a universului, nici teoria Big-bang-ului nu ii poate gasi universului un punct fix de la care sa plece miscarea in lume. Nici totalitatea fortelor din univers nu poate gasi asa ceva. Neexistand in lume o prima cauza care sa miste totul, iar lumea pretinzand o astfel de cauza fara de care ar ramane neexplicata, se ajunge astfel la concluzia ca trebuie sa existe in afara lumii un prim miscator care sa fi introdus miscarea in lume, care nu poate fi decat Dumnezeu.
5. Argumentul contingentei- ceea ce mintea omeneasca poate constata este ca lumea si toate lucrurile din lume sunt contingente( pot sa existe sau nu). Toate lucrurile din lume sunt conditionate si dependente unele de altele, cu alte cuvinte existenta lor nu este necesara, ci intamplatoare, doar Dumnezeu exista fara sa fie conditionat de nimeni si de nimic, Dumnezeu putand exista fara lume, dar lumea nu poate exista fara Dumnezeu.
6. ARgumentul entropologic- Stiinta afirma ca alaturi de legea conservarii materiei sau energiei, in univers exista si alta lege pe nume legea deprecierii energiei sau legea entropiei. Legea conservarii materiei sustine ca cantitatea de energie din univers ramane neschimbata, nimic nu se pierde, nimic nu se creeaza, ci totul se transforma, iar legea entropiei, fara sa contrazica legea conservarii materiei sustine ca: in orice transformare ramane o parte de energie care este pierduta pentru transformarile ulterioare. Argumentul entropiei se bazeaza pe incetarea oricaror procese de miscare din univers, ceea ce inseamna ca energia va avea un sfarsit, iar daca va avea un sfarsit, trebuie sa fi avut si un inceput, si astfel se actualizeaza intrebarea De unde provine energia? iar raspunsul nu poate fi decat unul: DE la sine nu o poate avea, caci natura nu poate nici castiga nici pierde energia, asadar izvorul energiei in univers nu poate fi decat un principiu din afara lumii, supranatural, care este atat cauza cat si creatorul.
7. Argumentul teleologic- acest argument pleaca in dovedirea existentei lui Dumnezeu de la ordinea, armonia si frumusetea care exista in lume. Se poate constata astfel ca cu toata imensitatea universului, cu toata complexitatea lui, el este un mecanism perfect, conducandu-se dupa anumite principii, norme sau legi, in el domneste cea mai desavarsita ordine, nimic nu se petrece la intamplare, iar mersul lui de mii si milioane de ani si frumusetile pe care le detine, nu se pot datora intamplarii, ci trebuie sa aiba ca autor o fiinta atotperfecta care a randuit si a organizat astfel lumea si universul. Argumentul teleologic este prezent in Sf. Scriptura in cartile Vechiului Testament la Psalm 18, 1: „ Cerurile spun slava lui Dumnezeu, iar facerea mainilor lui o vesteste taria". Referindu-ne la cei care afirma ca ordinea, armonia si frumusetile lumii se datoreaza intamplarii, putem afirma ca mai usor este sa cugetam ca un sac plin cu litere sa fie golit pe o foaie de hartie si sa apara o pagina din Sf. Scriptura. Asadar toate cele existente in lume nu pot fi explicate decat prin existenta unui creator si organizator a lumii, care este Dumnezeu.
8. Argumentul moral- Se poate constata o viata morala a oamenilor, in sensul ca in orice timp in orice loc si in orice societate, oamenii isi traiesc viata respectand si conformandu-se anumitor legi, norme sau principii morale care se reflecta in propria lor constiinta, incat ei totdeauna fac deosebire intre bine si rau, drept si nedrept, permis si nepermis, avand permanent convingerea ca binele trebuie facut iar raul evitat. Acest argument se bazeaza pe realitatea legii morale si a constiintei morale in om, ca si pe importatnta pe care o au in viata oamenilor. Ordinea morala din lume, pe care nimeni nu o poate contesta, pretinde existenta unei fiinte atotperfecte care sa fi introdus aceasta ordine in lume si care a inzestrat omul cu tot ceea ce ii este necesar pentru infaptuirea ei.

| Iuly_Ionut_1996 a răspuns:

Eu cred in ciclul vietii: traiesti mori si te reincarnezi un cerc al vietii care se repeta fara ca tu sa iti dai seama totul in lume are viata totul in lume are un inceput si totul in lume are si un sfarsit
Nu poti incepe ceva nou daca nu ai sfarsit ce era vechi

| Irina_Andreea_2002 a răspuns:

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

Dumnezeu ți-a mai dat o sansa la, viata! ❤aş că nu irosi sansa