| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu inteleg ceva: daca nu crezi in Dumnezeu,inseamna ca nu crezi nici in religie.... Atunci de ce cand cei care nu cred in Dumnezeu adauga o intrebare la rubrica,, religie"? Va spun eu de ce: pentru ca ei sunt interesati in acest subiect. Ei stiu ca exista cineva atotputernic, dar nu recunosc acest lucru...am dreptate?

Răspuns Câştigător
| sodobar a răspuns:

Daca esti asa de sigur ca nu exista,explica-mi foarte clar cum s-a creat lumea, dupa iti explic si eu de exemplu oamenii care au fost in moarte clinica, am o lista lunga, acum explica-mi tu cum de a explodat ceva si am aparut noi, au cazut din cer o femeie si un barbat?

33 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Să nu confundăm religia cu voia Lui Dumnezeu. Dumnezeu ne vrea credincioşi nu religioşi, este o mare diferenţă! Religie nu e musai creştinism, ci la categoria religie intră orice ideologie legată de viaţă, inclusiv ateismul este o religie.

Cuvântul ateu oscilează pe lângă Dumnezeu: Din grecescul theos = Dumnezeu; atheos = fără Dumnezeu.
Cercetătorul religiilor Christoph Elsas a cules și prezentat sute de definiții în studiul comparativ al religiilor. Conform lui și nu numai, în cadrul acestei discipline nu există nicio concluzie unică și definitivă. Există multe definiții ale religiei. De exemplu: Cuvântul latin " religio " folosit de romani este înțeles de Cicero ca fiind respectul atent față de ceva important. În greacă, " eusebeia ", reprezintă teama de Dumnezeu, pietate. Cuvântul arab " din " subliniază aspectul juridic. Cuvântul indian " dharma ", înseamnă ceea ce trebuie să împlinești. Chinezescul " chiao ", Japonezul " kyo " și coreeanul " hak ", se referă la doctrină etc.
Acum înțelegi? Ateismul este o religie în toată puterea cuvântului. În lume, ateismul are chiar și biserici.

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru wales):

Biserica e un loc in care lauzi pe cineva, daca nu ma insel, cum noi o facem cu Dumnezeu. Ei pe cine lauda?

| RAY a răspuns (pentru wales):

Ateismul are chiar și biserici, de unde ai scos tampenia asta, ateismul nu este o religie, o religie inseamna sa crezi in ceva nu sa negi ceva

| RAY a răspuns (pentru wales):

Sunt cladiri unde ateii, liber cugetatori isi schimba ideile atata tot, si eu am fost aseara intro asa zis biserica dupa raspunsul tau la noi biserica =orice loc unde ne exprimam liber, tu te poti exprima liber in biserica ta? eu am putut toti eram egali nu unu care era mai presus ca noi

| wales a răspuns (pentru RAY):

Dragă ray, dacă iţi face plăcere să discuţi cu mine, te rog să respecţi un anumit vocabular civilizat. Însă, eu cu tine am mai discutat pe această temă; negarea vine din încredinţare. Marii atei recunosc public că ideologia lor vine din încredinţare. Sunt oameni de ştiinţă care atestă că ateismul este o religie, la urma urmei, studiul religiilor este o disciplină. Tu cu ce îi contrazici pe aceşti oameni? Deci, nu mie trebuie să îmi spui ceva, dacă ai ceva de spus, ci lor!

| Inferno a răspuns:

Ai un mod de a gandi si crezi ca toata lumea gandeste ca tine dar ascunde acest lucru. Raspunsul este Nu, nu ai dreptate.

| Filip23 a răspuns:

Cred ca e doar orgoliul de a arata ca au ceva sub breton.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, săracii, toți sunt în stare de negare... (sarcasm)

| Dandanache a răspuns:

Nu.

| Thunderstruck a răspuns:

Mai dedeule, sa mai cresti si apoi sa pui intrebari de-astea...Cum poti sa zici ca noi nu credem in religie? Toti oamenii cred in religie, ea exista.Problema e ca ea e doar un mijloc de manipulare a maselor de oameni.Eu stiu sigur ca nu exista ceva atotputernic, termenul asta e unul stupid, nu poate nimic din acest Univers sa fie atotputernic. Oricum n-ai dreptate, asteapta sa mai cresti si dupa sa citesti intrebarea ca o sa razi de tine.

| RAY a răspuns:

Da sigur asa cum sti tu de restul zeiilor 2700 asa credem si noi in ei ca tine,fata de exprimarea libera ai auzit? chiar acest sit indeamna la exprimare, ajutor, scimb de dialoguri, informati, daca tu crezi ca religia =crestinism te inseli religie =6500 de religii si milioane de secte asa ca oricine poate intra aici tu de ce nu crezi in alah?
vad ca ai dat fundita care gandeste ca tine adica primitiv de prost

dovezii ca acel big bang a existat sunt doar trebuie sa scapi de ignoranta, ipocrizia din tine, teoria evolutiei explica evolutiei pe pamant fara vreo interventie divina, mai logic e un zeu aparut din nimic si care a creat miliarde de stele intr-o zi din nimic foarte logic si o femeie dintr-o coasta

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru RAY):

Tin sa specific ca pentru un ateu sti cateva lucruri importante din Biblie.Asta inseamna ca ai avut ceva legaturi cu Biblia.

| TrentonChase a răspuns (pentru iiiiiiiiiii):

"Tin sa specific ca pentru un ateu sti cateva lucruri importante din Biblie.Asta inseamna ca ai avut ceva legaturi cu Biblia. " Logic...tu de ce crezi ca e ateu? Crezi ca inainte sa citeasca Biblie era? majoritatea ateilor au fost candva crestini care nu citisera inca Biblia.

| RAY a răspuns (pentru iiiiiiiiiii):

Sincer cand am citit vechiul testament am devenit mai ateu ca niciodata niciodata nu mi-am imaginat o carte asa de groaza, citeste si tu

| M25M a răspuns:

Tu nu ai de ascultat vreo melodie de a lui Justin Bieber sau de vazut ceva pe Disney Channel?

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru M25M):

Nu. Si cum am mai spus, nu vreau sa ma cert cu cineva de la care nu am nimic de invatat.Ar trebui sa-ti vezi barna din ochi.

| M25M a răspuns (pentru iiiiiiiiiii):

Oh. don't you go there sister laughing
Imi cer scuze pentru raspuns insa la felul cum ai formulat intrebarea, de la ce premise ai pornit si la ce concluzie ai ajuns nu am crezut ca vorbesti serioas.
In nici un caz nu am vrut sa te jignesc sau sa ma cert, dar totusi...

| WhatheWow a răspuns:

Stii care-i paradoxul?; Dumnezeu ne-a trimis pe noi ateii sa v-a intarim credinta. Nu stiu cit de mult reusim, dar ce e sigur, e ca din discutiile cu voi sintem din ce in ce mai convinsi ca Dumnezeu nu exista!

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru WhatheWow):

Si noi din discutiile pe care le avem cu voi ne intarim credinta...,, castig" pentru amandoi nu-i asa?

| Alphawolf a răspuns:

Religia este alta mancare de peste. Ea este bine gatita si condimentata la greu.
"Religia este excrementul mintal al omului primitiv, cea mai incontrolabilă formă de nebunie."
Iti multumesc ca ne-ai spus! Ai multa, da'... multa dreptate!

| dracu14 a răspuns:

Sincer e cea mai amuzanta categorie, eu sunt 100%sigur ca nu exista dumnezeu sau vreo alta divinitate insa ma amuza fanaticii religiosi incercand sa aduca dovezi in favoarea existentei lui dumnezeu, eu incerc sa le deschid ochii acum e problema lor daca accepta sau nu.

| sodobar a răspuns (pentru dracu14):

Daca esti asa de sigur ca nu exista,explica-mi foarte clar cum s-a creat lumea, dupa iti explic si eu de exemplu oamenii care au fost in moarte clinica, am o lista lunga, acum explica-mi tu cum de a explodat ceva si am aparut noi, au cazut din cer o femeie si un barbat?

| DyNo a răspuns:

"Ei stiu ca exista cineva atotputernic, dar nu recunosc acest lucru...am dreptate?" - depinde la ce oameni te referi...

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu neapărat de asta!
Sunt mulți care cred în ceea ce simt și o dovedesc aici..fiecare spunându-și punctele de vedere asupra credinței.
În viață e bine să fii contrazis nu să crezi mereu ce te taie capu pe tine, să îți mai deschidă ochii cineva.

| vitbsk a răspuns:

Unii au prea mult timp liber.

| GRs a răspuns:

Nu.

| TrentonChase a răspuns:

Mai asteapta trei-patru ani si apoi intelegi, plus ca faci erori logice...cum *** sa crezi in religie? Sti ce inseamna sa crezi? Nu sunt ascociati corect termenii. "pentru ca ei sunt interesati in acest subiect". Nu ti-ar sta rau daca ai mai invata ceva gramatica.

| HowdidIgethere a răspuns (pentru TrentonChase):

Ce se intampla peste trei-patru ani? De ce intelegem dupa aia?

| TrentonChase a răspuns (pentru HowdidIgethere):

Cum de ce? Ea e la varsta la care inca se mai uita la desene probabil si ii face maica-sa pachetelul inainte sa plece la scoala, plus ca din felul in care gandeste si se exprima cred ca sta toata ziua pe facebook.

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru TrentonChase):

Un om care afirma un lucru ca asta, nu e mai mult de atat. Dupa,, maturitatea" cu care ai scris acest comentariu nu iti dau mai mult de 11 ani. Fix asa gandeam si eu acum cativa ani... Sper ca am scris destul de corect pentru tine, si imi cer scuze daca te va deranja comentariul meu...

| iiiiiiiiiii a răspuns (pentru TrentonChase):

Nu am de gand sa ma cert cu cineva de la care nu am nimic de invatat.

| TrentonChase a răspuns (pentru iiiiiiiiiii):

11 ani, wow chiar te pricepi...

| faraharamaica a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu, e posibil sa creada in altceva cum ar fi Budha sau alti. Aceia care pun intrebari sint cei cu mintea deschisa si in cautarea adevarului.