| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu reușesc să scap nicicum de gândurile de hulă. Asta înseamnă că sunt din pricina mea? Voi merge în iad?

22 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mai așteaptă și vor trece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu cred.Nu mai sunt mustrat de conștiință, și mie frică că am pierdut deja

| AvalohAlyn a răspuns:

Crede-ma,am si eu asa si multi avem ganduri intruzive.
E o tulburare psihică numita tulburare obsesiv compulsivă și de aici ți se trag acele gânduri de hulă, sunt nedorite și nu vin cu voia și acordul tău, exista tratament cu antidepresive pentru asta, care cresc serotonina și te simți mai bine.Si eu am TOC.Documenteaza-te despre TOC, cred că asta e și problema.Iar in cazul tau, se iartă, că e boala și gândurile nu vin din adâncul inimii tale ci de la tulburare. Vorbesc foarte serios! Dumnezeu știe că tu suferi și că îți pare rău și că tu nu vrei sa ai gândurile alea.Esti că și iertat, crede-mă. Roaga-te mai mult, citește cărți de psihologie dar și creștine de autoajutor(recomand Forța gândirii pozitive) și du-te la medicul psihiatru, tratamentul te va ajuta, că ameliora gândurile obsesive. Numai bine!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu pierde ceva până se întâlnește cu moartea. Ai șanse să te schimbi, important este sa nu trăiești în păcat. Nu mai fi supărat, o să îți treacă;-). Mai fă și tu o rugăciune zilnic, mai da cu tămâie și cu agheasmă prin casa, mai du-te la biserică la împărtășit și spovedit etc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu nu am timp sa ma gândesc la nimic in afara de Cuvântul lui Dumnezeu si cu privire la ceea ce am de făcut zi de zi.Pot sa spun ca nici nu am timp pentru așa ceva.Dar pentru a medita la Cuvânt mai întâi trebuie sa - l citești de mai multe ori altfel nu ai cum sa meditezi la el. Iar pentru a umple timpul in mod util lucrează orice, citește, socializează cu cei ce te pot înțelege si sfătui. Munca fizica este benefica in toate situațiile dar mai ales pentru persoanele depresive. Sfatul meu este ca din cat poți sa nu apelezi la medicamente, doar la un psiholog sa mergi. Căuta pe internet poate găsești vreo unul creștin, si cu el sa vorbești, altfel cei păgâni ne considera pe noi creștinii din prima, bolnavi psihici pe viata. Cunosc astfel de cazuri, in care medicul i-a spus mamei unei paciente ca o va trata pana il va scoate pe Isus din mintea ei. Așa ca noi creștinii va trebui sa cerem putere de la Dumnezeu si nu sa apelam la medici atunci când e vorba de mintea noastră.Ba mai mult, daca începi un astfel de tratament nu stiu daca vei mai avea voința sa mai renunți la el.Așa ca deviza creștinului trebuie sa fie :" Pot totul in Hristos, care ma intareste!"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce sa injuri ceva ce nu exista?

| Ephraim a răspuns:

Haide să vorbim în privat, dacă ești curios să vezi împărăția Tatălui nostru (al meu, al tău, al tuturor); dacă vrei să îți demonstrez că există viață veșnică; viață după moarte și tot ce te frântă în inimioara ta Frate! Căci inima ta e și inima mea, iar inima mea nu stă caldă dacă știu că a ta nu este la locul ei? Nu te speria căci doar dacă dorești, poți face asta. (Tu, oricare citești)

| Panamax a răspuns:

Iad sectorul prosti.
Va lasa de capul vostru ca nici demonii nu va suporta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă spui așa.
Eu nu reușesc să scap de ele, de gânduri.
Dacă vrei să scapi, sunt ale tale? Nu, sunt gânduri emise de creierul tău.
Și dacă sunt emise de creierul tău, la mod automat, ești tu responsabil de ele? Nu. Deci creierul tău este pricina iar nu tu.
Atunci de ce să fii pedepsit tu, pentru ceva de care nu ești tu vinovat?
Așa că nu vei merge în iad.

| Mircea08 a răspuns:

Cei care hulesc vor fi huliti

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Deci merg în iad?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu stie unde mergi tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

No în cazul ăsta nu mai vreau să exist.Mă voi ruga lui Dumnezeu să oprească pentru totdeauna existența mea. Cred că e degeaba, oricum ajung în iad, din cauza unor nenorocite de gânduri

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Parcă toată lumea e împotriva mea, până și Dumnezeu.Îmi doresc să mor, nimeni nu e cu mine.Parcă m-am născut blestemat, și menit să ajung la punctul ăsta. Urăsc viața

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu iti plac gandurile pe care tu singur ti le-ai faurit, schimba-le! Dar pentru a schimba gandurile cred ca ar cam trebui sa iti schimbi si gusturile, adica sa iti placa sa fii cinstit, iubitor de parinti, de apropiati, bland, modest, cu inima curata, facator de pace, sa ai in suflet dragostea, bucuria, rabdarea, bunatatea, sa nu fii impovarat de nici o grija, iubitor de adevar, iertator etc. Daca vei reusi ca toate insusirile de mai sus sa faca parte din felul tau de a fi, atunci nu vei mai avea ganduri nenorocite (cum le numesti tu). Asa ca nu mai lungi subiectul si apucate sa iti schimbi felul de a fi. Daca nu poti inseamna ca nu iti doresti suficient de mult, si mai inseamna ca TU PERSONAL AI ALES sa fii un om de nimic si permanent nemultumit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Degeaba le schimb frate. Dumnezeu nu le va ierta. Dacă le-ar ierta, le-aș schimba pe loc, dar parcă rugăciunile nu trec de tavan sau nori

| Helper07 a răspuns:

Asta poate pentru ca nu te-ai iertat pe tine insuti. Accepta ca omul e pacatos, greseste si ca n-ai comis acest pacat. Dar sti de ce te gandesti asa mult la asta? Din cauza mandriei. Poate vei spune ca n-are legatura dar are. Tu vrei doar sa beneficiezi de viata vesnica, de traiul perfect din Cer si de bunatatea lui Isus; tu nu Il iubesti cu adevarat pe Dumnezeu. Ai curajul sa spui cu toata sinceritatea ca daca Hristos ar fi in iad, ai vrea sa fi si tu acolo? Fara o relatie cu Dumnezeu nu o sa ajungi vreodata in Imparatia Acestuia. Gandeste-te, daca actionezi din mandrie, actionezi din pacat. Si daca din cauza pacatului te consumi tu asa, atunci nu merita; de ce sa-i faci pe plac Satanei?

| Meme10Memu a răspuns:

Oricum vei ajunge in iad sau in tarana. Toti oamenii ajung in iad si cei buni si cei rai. Apropo, si pe fundul oceanului e un fel de tarana. Cadavrele aruncate in cosmos ajung ele insele un fel de tarana un iad in milioane de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Fără supărare, dar crezi greșit. Crezi că Dumnezeu aruncă miliarde de oameni în iad, în timp ce are câteva milioane în rai? Zic asta căci probabil lui Dumnezeu nu i-ar place reprezentarea asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Îmi poți da un link cu un site cu creștini experți cu care pot discuta? La mine nimeni nu mă înțelege, din contră.Ei cred că și păcatele fără voie se pun la fel ca cele normale

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca este psiholog.Dar stiu ca e redactor la revista Divina Vindecare.Este foarte buna si explica Biblia mai bine decât orice alta denominațiune. Site : www. divină vindecare.ro; adresa de mail : divinavindecare@gmail.com;
Telefon:0742248883.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca suni la nr de telefon o sa îți răspundă Vlad Ardeiaș el este redactorul revistei. Eu am fost in 2014 la o întâlnire cu un grup de creștini la Moeciu de Sus. De acolo il cunosc si din revista Divina Vindecare pentru ca publica articole religioase. Poti sa te abonezi la revista, este gratuita si o primești prin posta. Dar poate fi citita si pe internet pe site divinavindecare.ro.