| SingleForOne a întrebat:

Eu sunt de religie ortodoxa,iar prietena mea e de origine musulmanca,oare e bine sa se casatoreasca aceste doua religii? si poate avea un viitor fericit in famile(cu socrii,cumnatii, etc)?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nu exista armonie intre 2 religii atat de diferite. Daca prietena ta te iubeste, va trece atunci peste rigorile aberante ale religiei ei in care ea ca femeie oricum este defavorizata. VA accepta sa fie ca tine doar daca iubirea ei pentru tine este suficient de mare incat sa accepte indepartarea inevitabila fata de familia ei (care nu prea ar fi de acord cu asta). Este normal sa fie capabila de aceasta renuntare din moment ce ea isi doreste propria familie...

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Renunta, fii realist ca-ti aprinzi paie in cap singur.Vezi ca cei de religie musulmana nu sunt libertini ca ortodoxi.
"iar prietena mea e de origine musulmanca"
E de religie musulmana.

| Inferno a răspuns:

Nu se casatoresc religiile, se casatoresc oamenii.

| danay72 a răspuns:

Nu e usor cand te casatoresti cu cineva din alt mediu, dar mai ales de alta religie, dar nu e imposibil.Pe situl jw.org sectiunea familii poti gasi subiecte utile.

| milan9 a răspuns:

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da se vor casatori si religiile si va deveni ecumenism

| sublime89 a răspuns:

Nu e nicio problema sa va casatoriti, doar sa stii bine in ce te bagi. Pentru musulmani religia e extrem de importanta de obicei, si ar trebui sa cunosti foarte bine ce implica aceasta religie, si sa vorbesti si cu ea despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana nu incerci nu ai de unde sa stii.
Multi din cei care ti-au raspuns au vazut musulmani doar la tv.

| Lămâie00 a răspuns:

Ce conteza religia? e important sa te intelegi cu el/ea si cum zice si inferno, nu se casatoresc religiile voastre ci voi